۵۰ کشور متقاضی شرکت درون بخش دارالفنون هستند - خبري سینمای ایران و جهان
۱۳ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: مازیار میری با اشاره به آخرین جزئیات بخش دارالفنون یا همان کمپ استعدادیابی اعلام کرد: ۵۰ کشور برای حضور درون بخش دارالفنون اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته سینماپرس، مازیار میری مدیر بخش دارالفنون سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره جزییات برگزاری این بخش اعلام کرد: بخش دارالفنون یا همان کمپ استعدادیابی که با ایده مشخص رضا میرکریمی دبیر جشنواره شروع به کار کرد و سال آینده درون دوره سی و ششم جشنواره سومین دوره خود را پشت سر می گذارد کمپی هست که درون اين دانشجویان سینما و کسانی که فیلمسازی سینما را به طور حرفه‌ای آغازه کرده و دنبال می کنند از ایران و جهان از سوی هیات علمی ما شناسایی می شوند و گرد هم می آیند.

وی افزود: این افراد درون زمان هفت روز درون کلاس های مشترک توسط استادان آموزش می بینند و درون پایان به ارایه کار کلاسی که استادان به آنها گفته اند، می‌پردازند و درون پایان این کلاس ها، هزینه ساخت فیلم کوتاه بعدی دانشجویی که بهترین کار کلاسی را ارایه داده هست، پرداخت می شود.

میری با اشاره به نحوه ثبت نام درون این بخش عنوان کرد: درون کمپ استعدادیابی دارالفنون امکان ثبت نام به طور آزاد وجود ندارد بلکه هیات علمی ما درون طول سال به رصد می پردازند، با مراکز آموزشی ایرانی و خارجی مختلف گفتگو می کنند و از این طریق دانشجویان جذب کلاس ها می شوند که ولي باید حایز شرایطی باشند برای مثال سن این دانشجویان باید زیر ۲۷ سال باشد، زبان انگلیسی بدانند و یک فیلم کوتاه هم ساخته باشند.  

مدیر بخش دارالفنون جشنواره جهانی فیلم فجر با تاکید بر اینکه فیلم ساخته شده توسط افراد توسط هیات علمی دارالفنون دیده و ارزشیابی می شود، توضیح داد: حدود ۱۱۰ نفر برای حضور درون این کلاس ها گزينش می شوند که نیمی از آنها دانشجویان ایرانی و نیمی دیگر از کشورهای مختلف هستند.

این کارگردان و نویسنده سینما ادامه داد: اتفاق جذاب و متفاوت بخش دارالفنون سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر نسبت به سال های گذشته میزان استقبال از سوی کشورهای مختلف هست. وقتی ما کمپ استعدادیابی دارالفنون را راه اندازی کردیم هیچوقت فکر نمی کردیم که درون عرض سه سال این تمامي از اين استقبال شود. سال اولی که این کار را شروع کردیم تنها از ۱۴ کشور دانشجو داشتیم، ولي درون سال دوم این تعداد به ۳۰ و درون سال سوم به ۵۰ کشور رسیده با این تفاوت که ما درون سال اول هزینه ها و تسهیلاتی که برای مهمانان داخلی و خارجی صرف کردیم بیشتر بود ولي هرچقدر کیفیت این کلاس ها را ارتقا دادیم و سطح تسهیلات را پایین آوردیم باز هم استقبال از این بخش بالاتر رفت.

میری با اشاره به تعداد کشورهای متقاضی حضور درون بخش دارالفنون بیان کرد: به طور مشخص برای دوره سی و ششم از ۵۰ کشور تقاضای شرکت درون این بخش را داریم که هیات علمی ما درون حال بررسی و گزينش فیلم های دانشجویان این کشورها هستند که ما ۵۵ نفر را از کشورهای غیر ایرانی و ۵۵ نفر را از ایران و از محل دانشگاه ها و کلاس های معتبر سینمایی گزينش می کنیم که درون نهایت این ۱۱۰ نفر درون کنار هم درون طول هفت روز به طور شبانه روزی با استادهای معتبر ایرانی و خارجی که صرفا برای بخش دارالفنون وارد ایران خواهند شد به آموزش می پردازند از همین رو امیدواریم با وجود مهمانان بسیار زیاد، کلاس های مفیدی داشته باشیم.

وی افزود: درون این دوره از جشنواره همانند دوره های پیشین و با سیاست دبیر جشنواره حتما نگاه ویژه ای به منطقه به ویژه کشورهای اسلامی و کشورهای همسایه خواهیم داشت با این وجود ما از دورترین کشور یعنی مکزیک تا آلمان، فرانسه، اسپانیا، چین، ژاپن، هلند، کره، روسیه، ترکیه و … تقاضای حضور داریم و درون حال بررسی آنها هستیم ولي حتی از کشورهایی مثل تونس و الجزایر هم درخواست حضور درون بخش دارالفنون شده هست که اگر آنها  بتوانند شرایط حضور را کسب کنند حتما از آنها هم دسترس می کنیم.  

وی درون پایان درباره زمان آغاز به کار این بخش عنوان کرد: این بخش درون سال آینده هم مانند دوره سی و پنجم جشنواره جهانی فیلم فجر، ۲ روز زودتر و از صبح روز ۲۸ فروردین ماه سال ۹۷ آغاز می شود و دانشجویان این بخش درون طول روز ۲ یا ۳ کلاس به طور آکادمیک خواهند داشت و بعد از اين، کلاس های عملی، تهران گردی، تماشای فیلم، معاشرت سینمایی و … انجام می شود ضمن اینکه این افراد درون طول این یک هفته به طور شبانه روزی درون یکی از هتل های نزدیک محل برگزاری جشنواره مستقر خواهند شد و با هم فیلم می‌ببینند، به مرور آموزش هایی که دیده‌اند، می پردازند و مقدمات کار کلاسی خود را انجام می دهند.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com هست.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی درون تهران برگزار می‌شود.


مطالب پیشنهادی