کیهان: لیلا حاتمی از برخورد قانونی با «داعشی‌های وطنی» ابراز ناراحتی کرد! - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۵ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

اظهار نظر دیروز لیلا حاتمی درون نشست پرسش و پاسخ فیلم «خوک» درون جشنواره برلین واکنش‌های فراوانی را برانگیخته هست. روزنامه کیهان حرف‌های این بازیگر سینما را «اظهارات عجیب» خوانده و او را به حمایت از «داعشی‌های وطنی» متهم کرده هست. سایت جهان نیوز هم به بهانه حرف‌های حاتمی، سینمای ایران را زیر سوال برده و اين را «گفتمان ۳ درصدی» خوانده هست!

روزنامه کیهان نوشته هست: «لیلا حاتمی (دختر زری خوشکام) درون اظهاراتی عجیب درون کنفرانس خبری فیلم خوک درون جشنواره فیلم برلین ضمن حمایت از آشوبگران و خشونت‌طلبان خیابانی ایران که درون شبکه‌های اجتماعی به داعشی‌های وطنی معرف شده‌اند؛ از برخورد قانونی مردم و نیروهای انتظامی با آنها  ابراز ناراحتی و عصبانیت کرد.»

این روزنامه درون بخش دیگر پوشش حرف‌های لیلا حاتمی آورده هست: «صحبت‌های خانم حاتمی که ظاهرا به دلیل غلط‌های لفظی و گرامری توسط حضار به خوبی فهمیده نشده بود، چندان مورد استقبال قرار نگرفت تا جایی که مخاطبان حتی متوجه اتمام سخنان او نیز نشدند! این سخنان درون حالی هست که درون ناآرامی‌های اخیر تهران نه تنها هیچ یک از آشوبگران کشته نشده‌اند، بلکه تعدادی از حافظان امنیت و مأموران نیروی انتظامی هدف ضربات چاقو و تفنگ‌های ساچمه‌ای اغتشاشگران قرار گرفته و به شهادت رسیده‌اند.»

نتیجه گیری روزنامه کیهان از حرف‌های حاتمی این‌گونه هست: «این اظهارات بار دیگر نشان داد چگونه جریان خاصی از هنرپیشگان ایرانی با حمایت و دامن زدن به قانون‌شکنی‌ها و خشونت‌های خیابانی درون خدمت داعشی‌های وطنی قرار می‌گیرند. این جریان درون اغتشاشات دی‌ماه سال جاری با چشم بستن بر جنایات خشونت‌طلبان از جمله حمله به پایگاه‌های نظامی و به قتل رساندن برخی هموطنان‌مان نظیر چند کودک و نوجوان؛ سعی کرد آشوبگران را معترض بنامد و حاشیه امنی برای اقدامات‌شان ایجاد کند. اکنون نیز درون حمایت از به آتش کشیدن و حمله به مال و جان مردم توسط فرقه‌ای خاص یک بار دیگر وارد میدان شده تا پایگاه تبلیغاتی برای تداوم ناامنی و شیوع خشونت‌های آنان ایجاد کند. لیلا حاتمی پیش‌تر با بازی درون فیلم‌های سیاه‌نمای داخلی دقت برخی سفارت‌خانه‌های خارجی از جمله سفارت فرانسه را نیز به خود جلب کرده بود.»

انتقاد جهان نیوز از گفتمان ۳ درصدی

جهان نیوز دیگر وب سايت وابسته به اصولگرایان به بهانه اظهار نظر لیلا حاتمی درون مطلبی که یادآور تقسیم بندی محمدباقر قالیباف درون دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امسال هست، نوشته هست: «گفتمان خانم حاتمی برآمده از فعالیت درون عرصه سینماست. مخاطبان سینمای ایران درون بهترین حالت و درون استقبال از آثاری مثل نهنگ عنبر شامل ۳ درصد جمعیت ایران می شود. بنابراين گفتمان سینمای ایران و وابستگان به هنر سینما درون ایران از ۳ درصد تجاوز نمی‌کند. سینماگران که درون کنفرانس های بین‌المللی فراتر از آگاهی فردی‌شان اظهار نظر می‌کنند بهتر نیست درون وهله نخست میزان مخاطبان سینمای ایران را افزایش دهند و بنابراين از ارتقا مخاطبانشان، ارتقا سطح سینمای ایران و حل معضلاتی که فراگیر شده هست، بنابراين از مطالعه و کسب آگاهی درون زمینه‌های سیاسی اظهار نظر کنند؟»

درون ادامه این مطلب آمده هست: «خبرنگاران حاضر درون جشنواره فیلم برلین تصوری که از سینماگران ایرانی دارند درون اندازه سینماگران اروپایی و آمریکایی هست. اگر سینماگر ایرانی متوسط سواد و آگاهی سینماگران غربی را داشت، حداقل سینمای ایران را از این وضعیت ۳ درصدی (میزان مخاطبان) نجات می‌داد. درون چنین وضعیتی توصیه آگاهانه به سینماگران هیجان‌زده‌ای که درون تمام عرصه‌ها اظهار نظر می‌کنند این هست که درون ابتدا مخاطبانشان را افزایش دهند و این جمله مترادف با این مفهوم هست که آگاهی و سواد سینمایی خود را افزایش دهند.»

لیلا حاتمی دیروز درون نشست خبری فیلم «خوک» درون برلیناله از شیوه برخورد با معترضان درون ایران انتقاد کرده بود.

۹۴۱۰


مطالب پیشنهادی