کسانی که با رانت فیلم ساختند، حق ندارند منکر سینمای مستقل شوند - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۲۱ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

نشست پرسش و پاسخ فیلم «هایلایت» با حضور اصغر نعیمی؛ کارگردان، ساسان سالور؛ تهیه‌کننده، پژمان بازغی، آزاده زارعی، الهه حصاری، مینا وحید؛ بازیگران و سایر عوامل اين درون پردیس ملت برگزار شد. درون این نشست اصغر نعیمی به حمایت از سینمای مستقل پرداخت و به حرف‌های شب گذشته بهرام توکلی پاسخ داد.

پژمان بازغی درون ابتدای نشست درباره تولید این فیلم اعلام کرد: «جشنواره بهار سینمای ایران هست و قرار هست روح جديد‌ای به سال آینده سینما بدهد. امیدوارم جلسه خوبی داشته باشیم و ما درون خدمت شما هستیم با لبخند.»

الهه حصاری درون ادامه اعلام کرد: «درون این فیلم برای من افتخاری بود که برای بار دوم با آقای هاشم‌پور همبازی بودم. ایشان درون این نشست حضور ندارند به افتخارشان دست بزنید.»

اصغر نعیمی درون واکنش به این اظهارنظر که منتقدان نمی‌توانند فیلمسازان خوبی باشند، اعلام کرد: «این موضوع یک جنبه نظری و یک جنبه عملی دارد. اینکه منتقدان نمی‌توانند فیلمسازان خوبی باشند، ثابت شده نیست. مرحوم ایرج کریمی، احمد امینی، کیومرث پوراحمد و فریدون جیرانی منتقدانی بودند که فیلمسازان خوبی هستند.
او ادامه داد: «اگر درون جاهایی از فیلم لبخندی روی لب مخاطب می‌آید ناخواسته نبوده. جذابیت این موقعیت و کشمکش آنقدر غیرمعمول هست که درون جاهایی موجب خنده مخاطب می‌شود. درون سینماهایی که فیلم را با مردم دیدیم واکنش‌ها قابل انتظار بود.»

ساسان سالور درباره برگشت سرمایه این فیلم و ارتباط با مخاطب عام توضیح داد: «چند سالی هست که ما برای اکران خط مشی تعیین می‌کنیم که فیلمی برای مخاطب خاص هست یا عام. اگر عدالت درون بخش اکران باشد و فضا درون اختیار چنین فیلمی باشد که بعید می دانم چنینی اتفاقی بیفتد٬ فیلم می‌تواند با مخاطب عام ارتباط برقرار کند. این فیلم به نظرم فیلم ساده‌ای هست و قطعا مخاطب خودش را پیدا می‌کند. عمده‌ترین عامل موفقیت درون اکران چنین فیلم‌هایی پخش کننده، سرگروه و شورای صنفی نمایش هست. به شرطی که مسئولان وزارت ارشاد تصمیم جدی برای پخش بگیرند، چنین فیلم‌هایی می‌توانند اکران خوبی داشته باشند.»

نعیمی درون پاسخ به این سوال که آیا تدوین مجددی برای اکران عمومی خواهید داشت، اعلام کرد: «این اکران‌ها درون طول جشنواره به ما چشم‌اندازی برای تکمیل اثرمان می‌دهد تا یا اشکالات را درون این فیلم تصحیح کنیم و یا درون کارهای بعدی انجام ندهیم. درباره تدوین با سامان سالور تدوین‌گر فیلم صحبتی خواهیم داشت و بازنگری درون تدوین انجام می‌دهیم.»

او ادامه داد: «اصلی‌ترین چالش من زمان نگارش و ساخت این فیلم این بود که چگونه درون مواجهه با یک اتفاق، می‌توان برخورد کرد و انتقام نگرفت. پايه این درام از مضمونش شروع شد که برای من ارزشمند بود. این فیلم نوعی دعوت به گفتگو و درک کردن طرف مقابل هست. اینکه درون مواجه با این چالش‌ها چه تصمیمی بگیریم. ما درون جامعه واکنش‌گری زندگی می‌کنیم. پایان «هایلات» دعوتی هست برای اعلام کرد‌وگو.»

بازغی درون پاسخ به انتقادی که شخصیت مرد را بی‌غیرت دانست، اعلام کرد: «این فیلم دو نسل مرد را به تصویر می‌کشد. دغدغه آقای نعیمی درون به تصویر کشیدن این دو نسل و یک فضای گفتمان جدید بود. سینما به سراغ سوژه‌هایی می‌رود که درون جامعه رشد و نمو ندارند. این فیلم با پایانش شروع می‌شود.»

نعیمی درون پاسخ به این سوال که آیا درباره موضوع فیلم که خیانت هست، تحقیقات میدانی انجام داده‌اید، اعلام کرد: «هم نمونه‌های حقیقی بودند و هم استنباط خودم از این وضعیت بود.»
آزاده زارعی درباره حضور درون این فیلم اعلام کرد: «بعد از بازی «آمین خواهیم اعلام کرد» و سریال «آوای باران» به من بازی درون جای شخصیت‌های پسر را پیشنهاد می‌دادند و تلاشم این بود که چنین شخصیتی را تکرار نکنم و به سمت تئاتر رفتم. زمانی که فیلمنامه «هایلایت» را خواندم، برایم بسیار جذاب بود و موقعیتی بود که من اين را تجربه نکرده بودم. به نظر من یک بازیگر باید با سختی‌ها مواجه شود.»

نعیمی درباره گزينش اسم «هایلایت» برای این فیلم اعلام کرد: ««هایلایت» هم اسم قشنگی بود و هم به مفهوم فیلم که پررنگ کردن زوایای پنهان رابطه‌هاست، مرتبط هست.»

نعیمی درون پایان این نشست اعلام کرد: «من از این تریبون باید به این صحبت فیلمسازی که اعلام کرد ما سینمای مستقل نداریم پاسخ دهم. شنیدن این جمله از زبان کسانی که از رانت دسترس کردند، برای من آزار دهنده بود و حق ندارند منکر سینمای مستقل شوند. من درباره فیلم «هایلایت» ادعایی ندارم ولي غمگینم بابت این که کسانی که خودشان وابسته هستند، ماهیت سینمای مستقل را منکر می‌شوند. این فیلم مستقل ساخته شده هست و اگر کسی یک ریال به اين کمک کرده، بیاید ۱۰ تومان بنابراين بگیرد. با سرنیزه نمی‌توان فیلم را به خورد مردم داد.»


مطالب پیشنهادی