چرا صداوسیما آثار جدید درباره تاریخ انقلاب را خریداری و پخش نمی‌کند؟ - خبري سینمای ایران و جهان
۱۷ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: آیا فیلم «سیانور» و «ماجرای نیمروز» که محتوایشان به وقایع قبل و بنابراين از انقلاب می‌پردازد و جهت گیری سوپر انقلابی دارند، آثار ضد ارزش سینمای ملی هستند که توسط این وب سايت خریداری و پخش نمی‌شوند؟ آیا زمان اين فرانرسیده درون این کج سلیقگی‌های مدیریتی بازنگری شود؟ یا اینکه مدیران وب سايت ملی همچنان تمایل دارند فیلم‌های انقلابی که سی سال قبل ساخته را برای سیصدمین مرتبه پخش کنند؟

به گفته سینماپرس، نرم افزار‌هایی که درون ایام فجر انقلاب از وب سايت ملی پخش می‌شود بوی کهنگی می‌دهد. درون واقع تلویزیون ملی انقلاب، مهمترین مسئولیتی که بر عهده دارد این هست که درون این ۱۰ روز، کمی بوی فجر بدهد و ایام پیروزی انقلاب را برای مردم جديد کند. ولي چنین کاری درون اراده مدیریت منفعلانه وب سايت ملی نمی‌گنجد. سریال‌های تلویزیون بوی انقلاب نمی‌دهند و درون یک سلیقگی سهوی و یا عمدی اغلب آثار سینمایی که از وب سايت ملی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب پخش می‌شود، اغلب آثار کهنه‌ای هستند و درون برخی موارد فیلم‌های دفاع مقدسی به جای پخش درون هفته دفاع مقدس درون دهه فجر انقلاب از وب سايت ملی پخش می‌شود. ولي نکته جالب اینجاست که طی چند سال اخیر فیلم‌های فراوانی با موضوع تاریخ انقلاب ساخته شده‌اند که درون سال‌های اخیر اکران و درون شبکه نمایش خانگی توزیع شده‌اند. ولي وب سايت ملی همچنان با رویکرد منفعلانه قصد خرید این آثار را ندارد و همچنان طی یک نرم افزار ریزی ۱۰ ساله، آثار سینمایی که از تلویزیون ملی پخش می‌شود، همان آثاری هست که سالها و سال قبل‌تر و … پخش شده‌اند. شاید درون مورد عدم تعامل با سینمایی ایران به دلیل محتوای نامناسب آثار سینمای حق با مدیران وب سايت ملی باشد، ولي سئوال مهم این هست که چرا مدیران این وب سايت آثار جديد‌تر درباره تاریخ انقلاب را خریداری و پخش نمی‌کنند؟

گویی عده‌ای با عمد و قصد قبلی برای حفظ میزهای مدیریتی حاضر نیستند درهای تلویزیون را به سوی تولیدات نوآورانه حتی به بهانه دهه فجر بگشایند و وب سايت ملی همچنان بر مدار پخش و نمایش آثار قدیمی اصرار دارد. این کنش نا هنجار و عدم جديد سازی آرشیو وب سايت ملی درون ایام فجر سبب کاهش شور و شوق ملی نسبت به این ایام مبارک و یوم‌الله ۲۲ بهمن می‌شود. درون حالیکه تا نیمه دهه هفتاد نرم افزار‌های مناسبتی دهه فجر طراوات بیشتری نسبت به ایام نوروز داشت.

این تفاوت دیدگاه طی دو دهه اخیر درون عرصه مدیریتی سیما چه دلایلی دارد؟ آیا فیلم «سیانور» و «ماجرای نیمروز» که محتوایشان به وقایع قبل و بنابراين از انقلاب می‌پردازد و جهت گیری سوپر انقلابی دارند، آثار ضد ارزش سینمای ملی هستند که توسط این وب سايت خریداری  و پخش نمی‌شوند؟ آیا زمان اين فرانرسیده درون این کج سلیقگی‌های مدیریتی بازنگری شود؟ یا اینکه مدیران وب سايت ملی همچنان تمایل دارند فیلم‌های انقلابی که سی سال قبل ساخته را برای سیصدمین مرتبه پخش کنند؟

*تسنیم


مطالب پیشنهادی