واکنش وودی آلن به مصاحبه تلویزیونی دختر‌خوانده‌اش درباره آزار جنسی - سینمای جهان - نيوز و گفته - iCinema
۳۰ام دی ۱۳۹۶ فیلم

آی ‌سینما: دیلن فارو برای نخستین بار درون یک مصاحبه بلند تلویزیونی با شبکه سی‌بی‌اس، به توضیح جزییات اتهاماتی پرداخت که چند سال پیش درون رابطه با آزار و اذیت جنسی علیه وودی آلن پدرخوانده‌اش مطرح کرده بود. درون جریان این مصاحبه جنجالی، فارو منکر اين شد که درون مطرح کردن اتهام آزار جنسی علیه آلن ذره‌ای «شست و شوی مغزی» داده شده یا چیزی به او به ویژه از سوی مادرش «دیکته» شده باشد.

فارو این بار به صراحت درباره اتفاقاتی حرف زد که چهارم اوت ۱۹۹۲ رخ داد و او به عنوان دختر بچه‌ای هفت ساله با آزار جنسی از سوی پدرخوانده‌اش روبه‌رو شد. این مصاحبه از دیروز (پنج‌شنبه) حواشی گسترده‌ای را درون ادامه جنبش «تایمز آپ» و رسوایی کارگردان باسابقه هالیوود به دنبال داشته هست.

فارو درون جديد‌ترین مصاحبه‌اش تاکید کرد: «اين‌چه نمی‌فهمم داستان جنون‌آمیزی هست که درباره شست‌وشوی مغزی و دیکته شدن این ماجراها به من سر زبان‌ها افتاده و افراد باورش کرده‌اند، درون حالی‌که کسی گفته‌هایم را درباره آزار و اذیت جنسی از سوی پدرم جدی نمی‌گیرد؟» او اضافه کرد: «درون هر مرحله، مادرم فقط مرا تشویق به بیان حقیقت کرد. او هرگز چیزی را به من دیکته نکرد.»

فارو توضیح داد مادرش برای خرید بیرون رفته بود که از سوی آلن مورد آزار جنسی قرار گرفت. او درون ادامه توضیحاتش درباره نحوه و چگونگی رخ دادن اين ماجرا حرف زده و به شرح تمام جزییاتی پرداخته که به عنوان دختر بچه‌ای هفت ساله تجربه کرده هست. او از وادار شدن به دراز کشیدن روی زمین و لمس شدن اعضای بدنش توسط پدرخوانده‌اش گفته هست.

دخترخوانده آلن همچنین توضیح داد که چگونه ماجرای این آزار جنسی ادامه یافته تا جایی که هر بار با پدر خوانده‌اش تنها بوده، این اتفاق به شکلی تکرار شده و آلن او را وادار به سکوت درون این‌باره کرده هست.

آلن ولي سکوت نکرده و بلافاصله با انتشار بیانیه‌ای به ادعاهای دختر خوانده‌اش واکنش نشان داده هست. آلن تاکید کرده اگرچه جنبش مقابله با آزار جنسی معروف به «تایمز آپ» این فرصت را درون اختیار خانواده فارو قرار داده تا ادعاهای کهنه و بی‌پايه‌شان را از نو مطرح کنند ولي مانند گذشته، این اتهامات همچنان عاری از حقیقت هستند. آلن گفته: «من هرگز دخترم را دستمالی نکرده‌ام – همان‌طور که تمام تحقیقات و بررسی‌ها درون ۲۵ سال گذشته تایید کرده‌اند.»

درون ادامه این بیانیه آمده هست: «زمانی که بیش از ۲۵ سال پیش این ادعا برای نخستین بار مطرح شد، کلینیک سوءاستفاده جنسی از کودکان و سازمان حمایت از کودکان ایالت نیویورک همزمان درون این زمینه اقدام به تحقیق و بررسی‌های لازم کردند. هر دو سازمان بعد از ماه‌ها تحقیق، مستقلا نتیجه گرفتند هرگز هیچ‌گونه تماس بدنی با هدف آزار جنسی صورت نگرفته هست. درون عوض، متوجه این احتمال شدند که این داستان از سوی مادر خشمگینش درون آستانه جدایی به کودک شکننده و ضعیفش القا شده هست.»

اتهامات آزار و اذیت جنسی علیه آلن، نخستین بار درون سال ۱۹۹۲ مطرح شد، زمانی‌که رابطه میا فارو به دلیل خیانت آلن درون سال ۱۹۹۱ به بن‌بست رسیده بود و اين دو بر سر حق حضانت دیلن فارو دعوای حقوقی داشتند. این ماجرا به حاشیه رانده شد تا اين‌که بار دیگر درون سال ۲۰۱۴، زمانی که آلن جایزه گلدن گلوب دستاورد حرفه‌ای را از سوی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود دریافت کرد. میا و رونان فارو طی توییتی طعنه‌آمیز به آلن بابت جایزه‌اش تبریک گفتند و رونان فارو تاکید کرد شاهدی وجود دارد که علنا تایید کرده دیلن درون سن هفت سالگی از سوی آلن مورد آزار جنسی قرار گرفت هست.

بنابراين از اين، دیلن فارو اقدام به انتشار نامه‌ای سرگشاده کرد که درون وبلاگ نیویورک تایمز منتشر شد و به شرح جزییات اتهاماتی پرداخت که علیه پدرخوانده‌اش مطرح کرده بود. او درون بخشی از نامه‌اش نوشته بود: «وودی آلن گواه زنده‌ای هست بر طرز برخورد ناامیدکننده جامعه ما با بازماندگان آزار و اذیت جنسی.» آلن همان زمان هم بلافاصله از طریق مدیر نرم افزار‌اش واکنش نشان داد و اتهامات مطرح شده را «غیر حقیقی و اهانت‌آمیز» خواند.

اگرچه این داستان قدیمی با به اوج رسیدن رسوایی هاروی واینستین بار دیگر درون وب سايت‌ها مطرح شد و با افزایش حمایت از جنبش «می تو» (MeToo) و «تایمز آپ» (Time’s Up) شدت گرفت. اظهارنظر فیلمساز باسابقه هالیوود درون رابطه با اتهامات مطرح شده علیه واینستین حسابی جنجال‌ساز شد. آلن گفته از این به بعد هر مردی که به زنی چشمک بزند باید از وکلا وحشت داشته باشد.

ولي ظاهرا، اظهارات خانواده فارو این روزها با حمایت جنبش مقابله با آزار جنسی که رسوایی‌های واینستین درون هالیوود سرمنشاء اين بوده، به اعتبار قابل ملاحظه‌ای دست یافته هست. درون این زمان، شماری از بازیگرانی که درون گذشته به نحوی به وودی آلن همکاری داشته‌اند پیش‌قدم شده‌اند از گرتا گرویگ نویسنده و کارگردان «لیدی برد» گرفته تا تیموتی شالامی، ربکا هال و کالین فرث اعلام کرده‌اند از بابت همکاری با آلن پشیمان هستند و یا دیگر هرگز با او همکاری نخواهند داشت. فعلا به نظر می‌رسد اوضاع به نفع خانواده فارو هست و هجمه بدبینی‌ها و انتقادها علیه وودی آلن بیش از پیش شدت می‌گیرد.

شبکه سی بی اس همزمان با دادستان کانتیکت هم درون مورد این پرونده صحبت کرد و فرانک ماکو پاسخ داد تحقیقات پلیس نشان می‌دهد هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از میا فارو رخ نداده هست.

حالا آینده آخرین فیلمی که آلن مقابل دوربین برده هست تحت عنوان «یک روز بارانی درون نیویورک» درون هاله‌ای از ابهام خواهد بود. معلوم نیست این فیلم هرگز رنگ پرده سینما را به خود خواهد دید یا نه و آیا آخرین ساخته فیلمساز سرشناس هالیوود نام خواهد گرفت یا نه.

 

۹۴۱۴


مطالب پیشنهادی