هنگام ساخت این فیلم تحریم شده بودیم - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۲۱ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

آی سینما: نشست پرسش و پاسخ فیلم «ماهورا» با حضور حمید زرگرنژاد کارگردان، علیرضا جلالی تهیه‌کننده، ساعد سهیلی، بهاره کیان‌افشار، کامران تفتی و مهدی صبایی بازیگران اين شب گذشته درون پردیس ملت برگزار شد. از نکات جالب این نشست قرار گرفتن تصویر حمید آخوندی تهیه کننده فقید این فیلم بر روی یکی از صندلی های این جلسه بود. ساعد سهیلی بازیگر «ماهورا» درون این جلسه تاکید کرد که لهجه خوزستانی را به درستی درون این فیلم ادا کرد.

درون ابتدای نشست گبرلو از حاضران درون جلسه درون خواست کرد به احترام حمید آخوندی تهیه کننده فقید «ماهور» یک دقیقه بایستند و فاتحه‌ای برای او بخوانند. درون ادامه زرگرنژاد با بیان اینکه ساخت «ماهورا» برای من خیلی سخت بود اعلام کرد: «این فیلم بر پايه یک مستند ساخته شد و نگارش فیلمنامه اين چهار سال زمان برد.»

علیرضا جلالی دیگر تهیه کننده این فیلم با گرامیداشت یاد مرحوم آخوندی اعلام کرد: «ایشان برای این کار زحمات زیادی کشیدند و درون حال حاضر نیستند که نتیجه زحمات‌شان را ببینند. همکاران من برای ساخت این فیلم زحمت زیادی کشیدند و ما درون طول فیلمبرداری یا درون آب بودیم و یا روی آب.»

ستار اورکی درباره ساخت موسیقی فیلم توضیح داد: «من درون اين جغرافیا بزرگ شده ام و خیلی خوشحالم موسیقی این فیلم به من رسید. من با این جغرافیا مانوس بودم و نغمه های درونی ام را درون این فیلم آورده ام.»

بهاره کیان افشار بازیگر این فیلم درون ادامه اعلام کرد: «از نبودن پدر عزیزی که درون این فیلم همراه ما بود و امروز نیست دلگیرم. حضور درون این فیلم را هرچند کوتاه مغتنم می‌دانم.»

کامران تفتی که قرار بود زودتر از سایرین این جلسه را ترک کند، اعلام کرد: «درون مورد فیلم خودمان حرف زدن جایز نیست. من قبل از صحبت درباره ماهورا از دو فیلمی که دیدم تعریف می کنم. «تنگه ابوقریب» که اشکم را درآورد و «مغزهای کوچک زنگ زده». برخی آدم‌ها به دلیل اینکه اول جنگ حضور داشتند و برخی که پایان جنگ بودند اسم‌شان از قلم افتاده هست. همینکه آقای زرگرنژاد سراغ کسانی رفت که نادیده گرفته شده اند بس بود که درون این فیلم حضور داشته باشم. ما درون شرایط هیچ چیزی نداشتن این فیلم را ساختیم و حتی به ما یک فشنگ ندادند.»

ساعد سهیلی درباره حضور درون این فیلم اعلام کرد: «من سرم درد می کند برای بازی درون کارهای سخت ولی فکر نمی کردم این کار تا این اندازه سخت باشد. خیلی خوشحال بودم که با چنین گروهی کار کردم.»

زرگرنژاد درباره دلیل ساخت چنین فیلمی توضیح داد: «من مستندی به نام «حلقه درون خاک» دراین روستا ساخته بودم و همیشه فکر می کردم پتانسیل ساخت یک فیلم سینمایی بلند را دارد. از آنجا که نگه داشتن مخاطب برای یک فیلم ۹۰ دقیقه‌ای مشکل هست با وسواس فیلمنامه اين را نوشتم.»

کارگردان «ماهورا» درون پاسخ به اینکه آیا عشق جاری درون فیلم نیز واقعی بود اعلام کرد: «این بخش داستان تخیل من بود که به قصه اضافه شد.»

ساعد سهیلی درون پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درون مورد لهجه‌ جنوبی که درون این فیلم ادا کرد، اعلام کرد: «من درمورد این لهجه تعصب دارم و مطمئنم که درست هست. من سه مشاور داشتم و سه ماه درآنجا زندگی کردم. من با همین لهجه درون آنجا صحبت می کردم حتی بومیان آنجا لهجه من را باور می کردند و من صد درصد کارم را درست انجام دادم.»

اورکی نیز درون ادامه توضیحات سهیلی اعلام کرد: «درون خوزستان هر طایفه‌ای لهجه خاص خودش را دارد. اگر بین لهجه آقای تفتی و ساعد سهیلی تفاوت وجود دارد به این دلیل هست.»

زرگرنژاد همچنین درباره تکخوانی زن این فیلم اعلام کرد: «یکی از چیزهای مهمی که درون هور برای شکار مرغابی مهم هست، صدای زیباست. مرغابی پرنده چموشی هست و گرفتن این پرنده تنها با خواندن آواز  امکان خواهد داشت. برای این آواز تمرین‌های زیادی انجام دادیم و حال که این موضوع مطرح شد، من نگران اکران عمومی این فیلم سینمایی شدم درون حالی که به نظرم این روزها فضا نسبت به گذشته بازتر شده هست.»

مهدی صبایی نیز درباره لهجه‌های فیلم اعلام کرد: «من خودم کرد زبان هستم. کردی گویش‌های متفاوت دارد و به طور مثال لهجه مردم کرمانشاه با سایر کردها با یکدیگر متفات هست و درباره لهجه خوزستانی نیز همینگونه هست.»

جلالی نیز درون دفاع از لهجه ساعد سهیلی درون این فیلم اعلام کرد: «ساعد برای این کار بسیار زحمت کشید. هدفون درون گوشش بود و فقط لهجه را تمرین می‌کرد و من به او تبریک می‌گویم.»

کارگردان «ماهورا» درباره به تشابه این فیلم با «عقاب‌ها» بیان داشت: «من حتی سقوط هواپیما را نشان ندادم. بیشتر یک لباس و بهانه‌ای بود. اینکه یک هواپیما سقوط می‌کند، زیاد درون سینمای ایران پرداخت نشده و تنها یک فیلم «عقاب‌ها» بوده به همین دلیل اين فیلم را برای شما تداعی می‌کند.»

زرگرنژاد درون توضیح این نقد که ترکیب فارسی و عربی درون عشیره‌ها وجود ندارد توضیح داد: «من خوزستانی هستم و مردمی که می‌بینم اینچنین صحبت می‌کنند؛ همچنین مشاوران ما این ترکیب را تایید کردند.»

کارگردان «ماهورا» درون پاسخ به این سئوال که آیا این فیلم حدیث نفس شما بود اعلام کرد: «قطعا این فیلم گوشه‌ای از علایق من بوده هست ولي تمامي آنچه که می‌خواهم روی پرده سینما ببینم نیست و به دنبالش هستم.»

جلالی درباره بازی بازیگران اعلام کرد: «زمانی که ساعد از درون آب بیرون می‌آمد بغلش می‌کردم و گریه می‌کردم. خانم کیان‌افشار نیز بازی زیرپوستی سختی درون این فیلم داشتند. بسیاری درون آنجا درون خوزستان ما را تحریم کرده بودند و فکر می‌کردند فیلمی می‌سازیم که ضد آنهاست. درون سینمای ما اتفاقات خوبی افتاده هست. امسال فیلم های دفاع مقدسی خوبی داریم و این افتخار سینمای ایران هست.»

۹۴۱۲


مطالب پیشنهادی