نامه اعتراضی سازندگان مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به دبیر جشنواره فیلم فجر - خبري سینمای ایران و جهان
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: تهیه کننده و کارگردان فیلم مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» درون نامه‌ای خطاب به دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، نسبت به عدم داوری فیلم‌های مستند درون این جشنواره، اعتراض کردند.

به گفته سینماپرس، مرتضی شعبانی تهیه‌کننده و رضا فرهمند کارگردان مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» که درون بخش سودای سیمرغ سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، طی نامه‌ای خطاب به ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره، نسبت به عدم داوری فیلم‌های مستند حاضر درون جشنواره فجر، اعتراض کردند.

متن نامه به این شرح هست:

دبیر محترم سی و ششمین جشنوارۀ فیلم فجر

جناب آقای دکتر داروغه‌زاده                                                                        

سلام

 مستند سازان این کشور، سال‌هاست به کمبودها و بی‌مهری‌های سازمانی و ساختاری عادت داشته و دارند، تنها به ابن دلیل که درون کشف حقیقت و بازنمایی اين لذتی را تجربه می‌کنند که هرگز با سرخوشی کوتاه جایزه‌ها و جشنواره‌ها قابل قیاس نیست. ولي سوء دسترس از نجابت سینمای مستند هرگز قابل تحمل نبوده و از این روی این نامه درون اعتراض به آنچه درون سی و ششمین جشنوارۀ فیلم فجر به دبیری حضرتعالی رخ داد نوشته شده هست.

جناب آقای داروغه‌زاده، لازم هست یادآوری کنم که تصمیم ورود فیلم‌های مستند و رقابت اين‌ها درون بخش سودای سیمرغ بسیاری از مستندسازان را امیدوار کرد که شاید زحمات آنان این‌گونه دیده شود. و لابد جنابعالی به عنوان دبیرجشنواره از این تصمیم و دلایل اين مطلع بوده‎اید. ولي اين‌چه درون داوران محترم دربرنامۀ هفت و روی آنتن زندۀ شبکۀ سوم سیما بیان کردند یکی از تلخ‌ترین لحظات سینمای مستند بود. اين‌جا که داوران به صراحت اعلام کردند دو فیلم مستند راه یافته به بخش سودای سیمرغ را اصلا داوری نکرده‌اند! جناب آقای دبیر آیا سینمای مستند این کشور اين‌قدر یتیم گردیده که حتی هیئت داوران، ورود به داوری اين نداشته و تأسف آورتر اين‌که درون همان نرم افزار پیشنهاد می‌دهند که خوب هست از دو فیلم مستند حاضر درون جشنواره تقدیر به عمل آید! آیا این جزئی از سیاست جشنواره بوده هست؟ اگر به جای این دو فیلم مستند داوران دربارۀ دو اثر سینمایی چنین تصمیمی گرفته بودند، جنابعالی و هنرمندان این گونه سکوت اختیار می‌کردید؟ اگر هیئت داوران به صلاح‌دید خود و بدون درون نظر گرفتن آئین‌نامه جشنواره اقدام به این عمل نموده، از شما به عنوان دبیر جشنواره خواهان بیان شفاف دلیل این موضوع هستیم.

آقای دبیر ما به عنوان عضوی از جامعۀ سینمای مستند این سرزمین، نگاه هیئت داوران به نمایندگان این سینما را توهین‌آمیز و برخلاف آیین‌نامۀ جشنواره می‌دانیم. و از جنابعالی می‌خواهیم که با شفافیت و صراحت این موضوع را بررسی و نتایج اين را به جامعۀ سینمای مستند اعلام فرمایید.

مرتضی شعبانی  تهیه کننده، رضا فرهمند کارگردان

رونوشت: وزیر محترم ارشاد و فرهنگ اسلامی جناب آقای دکتر صالحی

رونوشت: رئیس محترم سازمان سینمایی کشور مهندس محمد مهدی حیدریان


مطالب پیشنهادی