معرفی فیلم دانکرک - فیلم مگ
۲۷ام دی ۱۳۹۶ فیلم

مجموع امتیاز ها : ۱۲۷

ژانر: درام / هیجان انگیز / تاریخی
گروه سنی: بالای ۱۶ سال
سال ساخت: ۲۰۱۷
تاریخ اکران: ۲۱ / جولای / ۲۰۱۷
کارگردان: کریستوفر نولان
بازیگران: فیون وایت هد، دیمین بنارد، انیرین برنارد، تام هاردی
کشور سازنده: آمریکا
رتبه IMDB فیلم: ۸.۸

نولان همیشه درون مسیر دانکرک حرکت کرده هست

دانکرک عنوان فیلمی جنگی به نویسندگی و تهیه‌کنندگی و کارگردانی کریستوفر نولان محصول سال ۲۰۱۷ هست.

این فیلم محصول مشترک کشور انگلستان ، ایالات متحده آمریکا و فرانسه می باشد.دانکرک دهمین فیلم بلند کریستوفر نولان و اولین فیلم اوست که بر پايه یک رخداد واقعی ساخته شده هست.

کریستوفر نولان همچون فیلمهای قبلیش دانکرک را نیز با دوربین های iMax و با فرمت ۷۰ میلی متری که بسیار مورد علاقه اش هستند فیلمبرداری کرده هست. این تکنولوژی درون ساخت سبب جذابیت صدچندان این فیلم شده هست.

امید یک اسلحه هست

دانکرک درون حالی آغاز می‌شود که صدها هزار سرباز بریتانیایی و قوای متفقین، بوسیله نیروهای آلمانی محاصره شده‌اند. اين‌ها درون شرایط غیرممکنی درون ساحل قرار گرفته‌اند؛ پشت اين‌ها دریا هست و نازی‌ها نزدیک‌تر می‌شوند. و میبایست هرچه سریع تر از این وضعیت رها شوند.

داستان فیلم تخلیه نیروهای بریتانیا، فرانسه و بلژیک از شهر دانکرک درون فرانسه را درون جنگ جهانی دوم روایت میکند. درون جریان این عملیات تاریخی بیش از ۸۰۰ قایق نظامی ارتش بریتانیا جان دست‌کم ۳۳۵ هزار سرباز انگلیسی و فرانسوی را که درون محاصره ارتش آلمان‌ها گرفتار شده بودند، نجات دادند. گفته میشود چرچیل به سربازانی که موفق به فرار از این منطقه شده بودند مدال لیاقت اهدا کرده هست.

این فیلم را درون سینما ببینید

فیلمبرداری این فیلم درون دانکرک فرانسه آغاز و درون لس‌آنجلس تمام شد. دانکرک ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۷ به روی پرده سینما رفت. دانکرک با زمان زمان ۱۰۶ دقیقه کوتاه‌ترین فیلم کریستوفر نولان محسوب می‌شود. یکی از دلایلی که سبب شده هست این فیلم به کوتاه ترین فیلم نولان تاکنون تبدیل شود این هست که نولان تا آنجا که توانسته هست از دیالوگ دسترس نکرده هست.

دوستاداران نولان و ساخته هایش به زمان یکسال هست که منتظر اکران این فیلم هستند و دانکرک سرانجام درون ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۷ به صورت گسترده اکران شد.

نمایی از فیلم دانکرکدرون روز اول اکران دانکرک ۱۹٫۸ میلیون دلار درون آمریکا و کانادا و ۲۱٫۲ نیز درون باقی نقاط دنیا فروش کرد تا درون پایان روز اول اکران خود درون مجموعه ۴۱ میلیون دلار بلیط فروخته باشد. دانکرک با بودجه ای ۱۵۰ میلیونی ساخته شده هست. تا این لحظه این فیلم درخشان رتبه ۸.۸ سایت IMDB را به خود اختصاص داده هست.

فیلم از ۳ حالت مختلف دریایی، هوایی و زمینی جنگ را روایت میکند؛ موسیقی بی نظیر هانس زیمر جلوه بسیار دلنشینی به فیلم داده هست.

منتقدان حیرت زده شده اند

  • پیتر بردشاو درون گاردین به فیلم امتیاز ۱۰۰/۱۰۰ داده و نوشته:”یک فیلم قدرت‌مند و با ساختی دقیق که داستانی برای گفتن دارد و به خاطر نشان دادن صحنه‌های آخرالزمانی و از مد افتاده گرفتار کلیشه‌ها نمی‌شود. نمایشی از شرم به وسعت یک ساحل که با سربازانی زامبی‌وار از شکست آلوده شده هست. دنیایی خشن و مردانه که به ندرت شخصیت مونثی درون اين دیده می‌شود. دانکرک بهترین فیلم نولان تا به امروز هست.”
  • تاد مک کارتی درون هالیوود ریپورتر به فیلم امتیاز ۱۰۰/۱۰۰ داده و توانایی نولان درون ساخت سکانس های جنگ را ستوده و نوشته:”دانکرک یک شاهکار امپرسیونستی هست. این اولین کلماتی نیست که درون توصیف یک بلاک‌باستر تابستانی که توسط یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های عامه‌پسند ساخته شده، می‌شنوید. ولي دانکرک یک فیلم جنگی هست که مشابهش را کمتر دیدیم، فیلمی که برای ساختش هزینه‌ی بسیاری شده ولي بیشتر از اين که صحنه‌های بزرگ و سکانس‌های چشم‌نواز ارائه کند، لحظات شخصی، فوق‌العاده عمیق و درگیرکننده به ارمغان می‌آورد.”
  • کریس ناشاوتی درون انترتینمنت ویکلی نیز به دانکرک نمره کامل ۱۰۰/۱۰۰ داده و درون بخشی از نقد خود نوشته:”این همان مد فیلم‌سازی با بودجه‌ی عظیم هست که می‌تواند هنر لقب بگیرد. دانکرک همچنین بدون شک بهترین فیلم سال تا به اینجا هست.”
  • رابی کالین درون دیلی تلگراف به فیلم امتیاز کامل داد و نوشت:”فیلم خارق‌العاده‌ی جدید نولان اثری جنون‌آمیز و پرشکوه هست که باید درون بهترین و بزرگ‌ترین پرده‌ی سینما دیده شود. ولي ظاهر چشم‌نواز اين درون به تصویر کشیدن نبردهای جنگ جهانی دوم خلاصه نمی‌شود، مانند تمام فیلم‌های بزرگ درون زیرژانر جنگ، تک تک لحظاتش میخکوب‌کننده هست.”
  • سایت طرفداران راجرت ایبرت نیز سه نیم ستاره از چهار ستاره به فیلم داد و آنرا موفقیتی دیگری برای نولان توصیف کرد.
  • منتقد نیویورک دیلی نیوز نیز به فیلم امتیاز ۹۰/۱۰۰ داد و نوشت:”اجازه دهید باقی کارگردانان با سربازان اسباب بازی و جلوه های کامپیوتری خوش باشند. نولان کار ویژه ای انجام داده هست دانکرک جایگاه خاصی برای قهرمان پروری، مهربانی، بخشش دارد.بعد از دیدن دانکرک ایمان میاورید امید یک اسلحه هست.شاید مهمترین آنها باشد.

نمایی از فیلم دانکرک

هانس زیمر؛ یک اثر هنری بی نظیر

بدون شک “Dunkirk/دانکِرک” بهترین فیلم کریستوفر نولان تا به امروز هست. موسیقی متن این فیلم نیز بهترین اثر هانس زیمِر محسوب می شود؛ هم نوازی هراس آور،مویه کننده و نالان با کابوس روایت شده که سر انجام برای رهایی خود به واریاسیون های اِلگار (آهنگ ساز بریتانیایی) مانند تغییر می یابد. هانس زیمِر مرثیه دوازده نغمه ای بی وقفه ای خلق می کند که سوت پرتاب بمب افکن ها و گردش دلهره آور جذر و مد را به یاد می آورد و با صدای کر کننده توپ خانه و آتش تیر بار چنان ترکیب می یابد که گویی از درون شنونده به بیرون پرتاب می شود و هم صدا با رگ بار گلوله سر تا سر سالن سینما پخش می شود.

تیزر فیلم دانکرک: وقتی ۴۰۰ هزار سرباز نمیتوانند به خانه بازگردند


مطالب پیشنهادی