مردم ایران حامی سیاست‌های موشکی نظام/ ایرانی‌ها مردم تهران و ونک به بالا نیستند - خبري سینمای ایران و جهان
۱۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: نرم افزار تلویزیونی «جهان آرا»، شب گذشته با موضوع «بررسی نتایج نظرسنجی محافل امریکایی راجع به مردم ایران» از شبکه افق پخش شد.

به گفته سینماپرس، قسمت دیگری از نرم افزار اعلام کرد‌وگومحور جهان‌آرا با موضوع «بررسی نتایج نظرسنجی محافل امریکایی راجع به مردم ایران» ‌شنبه شب ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ روی آنتن این شبکه رفت.

انتشار نتایج عجیب و قابل دقت مؤسسه افکارسنجی کانادایی ایران‌پل و مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی دانشگاه مریلند امریکا درون باره سئوالات متعدد و رایج روز، دست‌اندرکاران جهان‌آرا را بر اين داشت تا درون اولین نرم افزار دهه فجر خود با بررسی چگونگی اجرای این‌گونه نظرسنجی‌ها، میزان اعتبار، پیامشان برای ملت ایران و صحت تصمیم‌گیری‌هایی که بر مبنای آنها گرفته می‌شود با حضور چهره نام‌آشنای عرصه تحلیل مسائل بین‌الملل غیر مستقیم به مفهوم مشروعیت سیاسی انقلاب و جمهوری اسلامی بپردازند.

سیدمصطفی خوش‌چشم کارشناس مسائل بین‌الملل مهمان و وحید یامین‌پور مجری کارشناس این نرم افزار بود.

خوش‌چشم ابتدای بحث به پارامترهای صحت نظرسنجی‌ها اشاره کرد و اعلام کرد: تعدد مراکز نظرسنجی، تنوع و گستردگی جامعه مخاطبین از نظر سن، جنس، جغرافیا، تحصیلات، پیشینه و طیف‌های مختلف شهری و روستایی و درون مرکز استان و دور از مرکز بودن و… و اطمینان از نحوه ارتباط‌گیری و سئوال کردن مؤثر هست که درون این نظرسنجی‌ها لحاظ شده‌اند. ضمن اینکه به طور معمولً این‌گونه نظرسنجی‌ها تلفنی انجام می‌گیرد.

وی افزود: سئوالات نباید جهت‌دهی داشته و غرض‌ورزانه باشند و تعداد پرسش‌ها درون باره یک موضوع و ردیف و روند سئوالات درون صحت نظرسنجی‌ها مهمند.

این تحلیلگر اقتصادی بازتاب انتشار نتایج نظرسنجی را درون امریکا هم قابل دقت مطرح کرد و پیرامون ابعاد نظرسنجی برشمرد: ابعاد نظرسنجی اخیر شامل اقتصاد داخلی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، سیاست‌ منطقه‌ای، مسائل هسته‌ای، برجام و مسائل اقتصادی مرتبط با برجام جمهوری اسلامی ایران بود.

مردم ایران حامی سیاست‌های موشکی نظام

وی به بخشی از نتایج این نظرسنجی اشاره و درون باره موشکی ایران اظهار کرد: مردم ما حامی سیاست‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران هستند و نتایج درون این باره جالب هست و مرا شگفت‌زده کرد.

خوش‌چشم تأکید کرد: دقت به جزئیات نظرسنجی برای روزنامه‌نگاران چپ و راست، جامعه خبرنگاران، پژوهشگران، تحلیلگران، سیاسیون و مقامات سیاسی کشور پیام‌های بسیاری دارد، از جمله اینکه برخلاف تصور بخش بزرگی از جامعه ما تحت تأثیر وب سايت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیستند.

وی درون ادامه یادآور شد: بنابراين از انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم و با دقت به نتایج نظرسنجی اخیر اعتماد مردم به شبکه‌های اجتماعی به عنوان منبع قابل اتقان فروکش کرده هست و این‌گونه وب سايت‌ها جایگاهشان را به تلویزیون داده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل وجود نظرسنجی‌های متقن درون مراکز دانشگاهی و وب سايت‌ای کشور را درون تصمیم‌گیری‌ها و پیش‌بینی‌های واقع‌بینانه بسیار حائز اهمیت دانست.

وی توضیح داد: طبق نظرسنجی‌های اخیر اکثریت مردم با اصل نظام، سیاست‌های موشکی و سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران موافقند و موافقت‌ها درون لایه دوم یعنی راهبردهای نظام و همین‌طور سیاست خارجی ایران نسبت به امریکا بیشتر هست. همچنین آمارها حاکی از افزایش محبوبیت سردار قاسم سلیمانی هست و پیام اين استقامت، ایستادگی، حضور درون صحنه منطقه و نقش ایفا کردن درون میان مردم منطقه به عنوان راه‌حل مشکلات ماست.

شیب نزولی برای سیر بهبودی وضعیت اقتصادی ایران

خوش‌چشم تصریح کرد: نتایج دو ساله روند نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند سیر بهبودی وضعیت اقتصادی مردم ایران نزولی هست.

وی درون خصوص خوش‌بینی به امریکا و غرب با نگاه به نتایج نظرسنجی اخیر اعلام کرد: اکثریت مردم ایران به امریکا خوش‌بین نیستند و یک درصد طرفدار ارتباط با امریکا هستند. اصولاً مردم مخالف مذاکره راجع به موشکی ایران با امریکا برای برداشتن تحریم‌ها هستند و کلاً مردم ایران امیدی به وفاداری امریکا و غرب درون پایبندی به قراردادها و توافق‌هایشان ندارند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: اکثریت مردم معتقدند امریکا روح و جسم برجام را نقض کرده هست و با خروج امریکا از برجام ایران هم باید از اين خارج شود و درون صورت خروج امریکا از برجام و ماندن اروپا، اروپا از ترس امریکا به تعهدات اقتصادی‌اش درون قبال ایران عمل نخواهد کرد.

وی بیان کرد: اکثریت مردم خواستار آزادی و عدم برخورد با معترضان شدند و درون مورد اغتشاشگران و آتش‌زنندگان پرچم، خسارت‌زنندگان به اموال عمومی و حمله‌کنندگان به پلیس ۶۰ ـ ۶۴ درصد خواهان مجازات سخت شدند که درون مورد حمله به پلیس عده بیشتری خواهان مجازات‌های شدید شدند.

خوش‌چشم درون پایان به یکی از نتایج جالب نظرسنجی اشاره کرد و اعلام کرد: بالای ۶۰ درصد مردم معتقدند اعمال قوانین درون مورد شعائر اسلامی، از جمله حجاب به حد کفایت انجام می‌گیرد.

*فارس


مطالب پیشنهادی