صداوسیما کاری به مخاطب ندارد، چون می‌داند مخاطب ندارد! - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۲۷ام دی ۱۳۹۶ فیلم

محمد علی نجفی کارگردان سریال خاطره انگیز «سر بداران» که درون جشنواره فیلم فجر امسال هم قرار هست از او تجلیل شود، درون جدیدترین مصاحبه خود به تندی از مدیران صداوسیما به دلیل نحوه پوشش خبري و ساخت نرم افزار‌ها و سریال‌های تلویزیونی انتقاد می کند. او معتقد هست صداوسیما مخاطبانش برایش اهمیت ندارد، چون می‌داند که اصلا مخاطبی ندارد و به همین دلیل مدیران وب سايت ملی بیشتر به فکر موقعیت خودشان هستند. او همچنین به ساخت سریال «کوچک جنگلی» هم اشاره می‌کند و می گوید ناصر تقوایی چون انسان با سوادی بود، برای این‌که نمی‌خواست سریال سفارشی بسازد، از ساخت این مجموعه انصراف داد و بنابراين از اين بهروز افخمی این پروژه را درون دست گرفت.

محمد علی نجفی درباره دلیل افت کیفیت سریال‌های تلویزیونی نسبت به زمانی که مجموعه‌هایی چون «سربداران» به کارگردانی او از وب سايت ملی پخش می‌شد به روزنامه اعتماد اعلام کرد: « رفته‌رفته مسوولان، متوجه شده‌اند که باید به مسوولان بالادست خود جوابگو باشند که چرا این هست و اين نیست. خاطرم هست چند ساعت از خود سریال «سربداران» سانسور شد و حتی دوبله بخش‌هایی از اين تغییر کرد. یعنی بسیاری از دیالوگ‌ها را تغییر دادند و گفتند باید چیز دیگری گفته شود. نمی‌شود که شما هم بخواهی میز خودت را درون تلویزیون حفظ کنی و هم جوابگوی چیزی نباشی. مسوولان اصلا خودشان را با «مساله» روبه‌رو نمی‌کنند که بخواهند مساله را حل کنند.»

نجفی همچنین ادامه داد: «اين زمان اول انقلاب بود و اکثر مسوولان کسانی بودند که ما با یکدیگر درون شرایط انقلابی و زمان مبارزه فعالیت کرده بودیم. قبل از انقلاب سربداران را به شکل تئاتر درون حسینیه ارشاد کار کرده بودیم. بنابراین درون اين ایام فضای ساخت چنین سریالی فراهم بود. بعد به تدریج اين فضا‌ها تخفیف پیدا کرد، تخفیف پیدا کرد تا الان که دیگر تلویزیون شرایطی پیدا کرده که خود تلویزیون ایران تمامي مردم را به طرف کانال‌های «ماهواره» سوق می‌دهد و به مردم می‌گوید شما همان کانال‌ها را ببینید که برای‌تان جذاب هست چون نرم افزار‌های «ما» نه به لحاظ موضوعی، نه به لحاظ تصویری جذابیت ندارند.»

او همچنین درون ادامه تاکید می‌کند که مدیران تلویزیون تنها به موقعیت خودشان درون تلویزیون فکر می‌کنند: «مسوولان به جای اینکه به مخاطب تلویزیون فکر کنند، به موقعیت خودشان فکر کردند. برای اینکه زیر سوال نروند. برای اینکه از قم یا جاهای دیگر و حتی نهادهای مختلف ایرادی از آنها گرفته نشود، نرم افزار می‌سازند. همان‌طور که پیش از این هم گفتم، همین سبب می‌شود که مخاطب‌های ایرانی به سمت شبکه‌های خارجی و نرم افزار‌های مبتذل آنها بروند و اسم کاراکترهای آنها را به زبان بیاورند و بگویند ساواش، فاطماگل و… مردم شروع می‌کنند درباره این چیزها صحبت می‌کنند و این سریال‌ها و شخصیت‌های آنها تبدیل به مد رفتار بیرونی آنها می‌شود و درون ذهن‌شان می‌ماند.»

این کارگردان همچنین می‌گوید: «صدا و سیما بیشتر دنبال این هست که مسوولان به اين ایرادی نگیرند. اصلا صدا و سیما کاری به مخاطبش ندارد چون می‌داند که مخاطبی ندارد. بله، یک‌سری نرم افزار‌های ورزشی و نرم افزار نود و یک سری نرم افزار‌هایی که حالت شبه‌کمدی دارند شاید مخاطب‌هایی داشته باشند ولي غیر از این، تلویزیون مخاطبی ندارد. چه کسی مخاطب تلویزیون هست؟ مردم خبري را که از جاهای دیگر دنبال می‌کنند، نرم افزار‌های سرگرمی را هم که از شبکه‌های دیگر ماهواره‌ای می‌بینند. فقط یک ورزش هست که مردم از تلویزیون ایران پیگیری می‌کنند اين هم به این دلیل که حساسیت مردم به تیم‌هایی هست که بازی دارند و تحلیل‌هایی که آقای فردوسی‌پور و دیگران می‌کنند برای‌شان جذاب هست. صدا و سیما مخاطب ندارد و چون مخاطب ندارد دغدغه و مساله هم ندارد.»

او همچنین درباره دلیل بودجه کلانی که صداوسیما از دولت دریافت می کند نظر جالبی دارد و می‌گوید: « ببینید یک سخنران، یک خطیب، علنا سخنرانی می‌کند و می‌گوید که تلگرام هست که تمامي‌چیز را خراب کرده هست درون حالی که اصلا متوجه نیست که مگر یک کانال تلگرام چقدر زور دارد که بخواهد این تمامي تاثیر بگذارد؟ ولی او اصلا متوجه این حرف‌ها نیست. اصلا مخاطب برای بعضی سخنران‌ها اهمیتی ندارد. شاید اگر صدا و سیما فقط می‌توانست به ارایه تصاویر واقعی از تاریخ بسنده کند، موفق‌تر می‌شد تا اینکه بخواهد دستکاری کند و تصاویر اغراق‌شده یا کاریکاتوری نشان دهد.»

نجفی درون ادامه به حواشی ساخت سریال «کوچک جنگلی» اشاره می‌کند و درون این باره توضیح می‌دهد: «همین می‌شود که آقای تقوایی شروع می‌کند به ساختن میرزا کوچک خان ولي یکی دیگر ادا‌مه‌اش می‌دهد. درون اين زمان هم این اتفاق افتاد دیگر. آقای تقوایی با یک تیمی شروع کردند به ساختن فیلم «کوچک جنگلی» بعد آقای افخمی با یکسری هنرپیشه دیگر ادامه داد. چرا؟ چون آقای تقوایی نمی‌خواست سفارشی کار کند. آدم باسوادی هست که مطالعه می‌کند و کار می‌کند. ولي تلویزیون نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد. تلویزیون می‌گوید من می‌خواهم این بشود، من تصمیم می‌گیرم که اینجوری باشد و… بچه‌های امروز که این تمامي اینترنت و ماهواره دارند، گوش‌شان به این چیزها بدهکار نیست. حتی از پدر و مادرشان هم سوالی ندارند، چون سوالات‌شان را گوگل جواب می‌دهد.»

او که درون این مصاحبه با قیاس دو مجموعه «سربداران» و «معمای شاه» از سریال محمدرضا ورزی انتقاد می‌کند، درون پایان و درباره بازی خود درون این مجموعه تلویزیونی که حواشی بسیاری هم برای اين به وجود آمد، می‌گوید: «اول اینکه من دلم می‌خواست با فضای سینما ارتباط داشته باشم. دیگر اینکه شخصیت قوام‌السلطنه آنقدر برای من جذاب بود که خود این شخصیت درون ساختن قاضی شارح هم نقش داشته هست. دلم می‌خواست خودم هم یک بار این حس را تجربه کنم. بنابراین خودم هم این شخصیت را ساختم. برای همین هم شما اگر «معمای شاه» را ببینید، متوجه می‌شوید که بازی من با بقیه متفاوت هست.»

 

۹۴۱۲


مطالب پیشنهادی