شروع اکران دو مستند درون گروه «هنر و تجربه» - خبري سینمای ایران و جهان
۲۹ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: مستندهای «پیرمرد و دریا» و «لیلا» به کارگردانی ناهید رضایی از امروز (۲۸ بهمن ماه) درون قالب گروه «هنر و تجربه» اکران می شوند.

به گفته سینماپرس، مستندهای «پیرمرد و دریا» و «لیلا» درون سال‌های مختلف و با فاصله زمانی حدود ۲ دهه توسط ناهید رضایی ساخته شده و درون یک سئانس درون گروه سینمایی «هنر و تجربه» به نمایش درون می‌آیند. «لیلا» درون سال ۱۳۷۷ و «پیرمرد و دریا» درون سال ۱۳۹۵ ساخته‌ شده‎اند. «پیرمرد و دریا» گذری هست بر داستان ترجمه درون ایران از روزگاران قدیم تا به حال به روایت تنی چند از مترجمان نامدار ایرانی. فراز و فرود های ترجمه، اهمیت و تاثیر ترجمه‌ها بر رویداهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی درون دوران مختلف وگفت‌وگوهای نظری پیرامون مفاهیم ترجمه درون دوران معاصر از جمله دیدگاه‌های مطرح شده درون این فیلم هست.

ناهید رضایی درباره فیلم نوشته هست: «همیشه فکر می‌کردم بیشترین آثار ترجمه و اثر اين بر زندگی ما مربوط به دوران معاصر هست و هنگامی که دوست مترجم‎ام پیشنهاد کرد فیلمی درون باره ترجمه بسازم از بنابراين پژوهش‌های مقدماتی متوجه قدمت ترجمه درون تاریخ خودمان و دیگران شدم ولي همچنان سوال بزرگم این بود که چگونه می‌شود برای مفهومی چنین وسیع خط و ربطی منسجم پیدا کرد؟ درون پایان حال خودم را مانند قهرمان رمان «پیرمرد و دریا» همینگوی دیدم که از نهنگ بزرگی که شکار کرده بود تنها استخوانش را به ساحل رساند. »

مستند «لیلا» هم به تلاش‌های لیلا حکیم الهی برای جدا نشدن از عشق دوران کودکی‎اش می‎پردازد، لیلا ساز می‌زند، معلم موسیقی و مادر دو فرزند هست. مسئولیت‌های خانوادگی و کودکان خردسالش نمی‌توانند او را از عشق کودکی‌اش جدا کنند.

کارگردن شکل‎گیری ایده این فیلم را درون یادداشتی چنین توضیح داده ‎هست: «فیلم «لیلا» درون سال‌هایی ساخته شد که اغلب فیلم‌های مستند درون فضاهای غیرشهری ساخته می‌شد و یا اشخاص خیلی مهم سوژه فیلم‌های مستند بودند. با پیروز کلانتری و صفی یزدانیان تصمیم گرفتیم فیلم‌هایی راجع به زنان شهری بسازیم که با وجودی که متفاوت هستند ولي شناخته شده نیستند. لیلا حکیم الهی از دوستان نزدیک من بود و تلاش او برای حفظ علایق شخصی‌اش کاراکتر او را برایم جذاب می‌کرد. »

ناهید رضایی که فارغ‌التحصیل رشته سینماتوگرافی از پاریس هست، اولین فیلم مستند خود به نام «دست‌های کوچک ربابه» را درون سال ۱۳۷۴ بنابراين از تجربه‌هایی درون سینمای داستانی ساخت و از اين بنابراين تا امروز فیلم مستند می‌سازد.


مطالب پیشنهادی