سینمای ما همسو با جریان مخالف نظام حرکت می کند - خبري سینمای ایران و جهان
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اعلام کرد: وضعیت به گونه‌ای هست که ما درون کمسیون فرهنگی مجلس نه تنها انتظاری از این سینما نداریم بلکه نگران اين هستیم.

به گفته سینماپرس، حجت‌الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر، نایب رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درون روز چهارم هفتمین هم اندیشی سینما انقلاب و جایزه ققنوس مطرح کرد: سینما تریبونی هست که تاثیرگذاریش هم از منظر کیفی و هم از منظر کمی قابل قیاس با دیگر وب سايت‌ها نیست. به همین دلیل بسیاری درون دنیا حرف‌ها و مسائل‌شان را با زبان سینما بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: برای شنیدن حرف انقلاب اسلامی هم زمینه فراهم هست و هم دنیا مشتاق هست ولي بی تعارف سینمای ما درون این مسیر قرار نگرفته هست. سینمای ما با سینمای تراز انقلاب اسلامی فاصله بسیاری دارد. وقتی جشنواره فجر شروع می‌شود باید نذر و نیاز کرد که به خیر بگذرد. ما دیگر به دنبال منفعت از این جشنواره نیستیم. همین که درون فضای تعرض به مسائل اصلی انقلاب قرار نگیرد ما کلاهمان را به هوا می‌اندازیم.

پژمانفر ادامه داد: درون بسیاری از مسائل انباشتی از موضوعات داریم که صرفاً با منبر حل نمی‌شوند. ابزارهای امروز درون انتقال معنا بسیار پیچیده عمل می کنند. چیزی که درون جامعه امروز می‌بینیم به هیچ وجه اتفاقی نیست. ماحصل نرم افزار‌ریزی‌هایی هست که زمانی دیگران برای ما کرده‌اند. درون گفته‌هایی که به کمسیون فرهنگی مجلس می رسد به عینه توطئه را مشاهده می کنیم. دشمن برای تک تک گزاره‌های دینی ما به صورت ریز نرم افزار دارد.

وی درون بخش دیگر صحبت‌هایش اعلام کرد: وضعیت الان به گونه‌ای هست که ما درون کمسیون فرهنگی مجلس نه تنها انتظاری از این سینما نداریم بلکه نگران اين هستیم. رویکرد سفارش یک رویکرد بسیار پذیرفته شده درون سینمای دنیا هست. ولی درون اینجا وقتی از سفارش حرف می‌زنیم می‌گویند می‌خواهید هنرمند را درون قوطی کنید و آزادی او را بگیرید!؟ آیا درست هست که بعد از گذشت ۴ دهه از انقلاب هنوز بگوییم که باید از یک جایی شروع کنیم؟ همین چند نفر محدودی هم که درون سینمای ما می‌خواهند درون سطحی قابل قبول حرکت کنند آنقدر مورد تهمت و فشار ناعادلانه قرار می گیرند که عقب نشینی می کنند.

پژمانفر ادامه داد: درون فضای مهندسی شده جشنواره فجر امسال به گونه‌ای عمل شد که تمامي را راضی نگه داشتند. هم پوزیسیون راضی بود و هم اپوزیسیون. هم جریان شبه روشنفکری و هم جریان روشنفکری. امسال نرم افزار ریزی‌ها به گونه ای بود که نگذاشتند تعدادی افراد همفکر کنار هم بنشینند و از ترکیبشان صدای یک سمفونی واحد شنیده شود. آنها را درون سینماهای مختلف پخش کردند.  سینمای ما همسو با جریان مخالف نظام حرکت می کند. دشمن اگر یک  تحریم‌ بر پايه حقوق بشر اعمال می‌کند این طرف ۱۰ فیلم درون تایید اين ساخته می‌شود. آیا این اتفاقی هست!؟


مطالب پیشنهادی