سینمای غرب تنها انتقال حس به حسی دیگر را دنبال می‌کند / اگر بتوانید با زبان دل و فطرت سخن بگویید تمامي اقشار را روشن می کنید - خبري سینمای ایران و جهان
۱۵ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: رئیس سازمان سینمایی کشور و جمعی از مسئولین بنیاد سینمایی فارابی به همراه دست‎اندرکاران فیلم سینمایی ملک سلیمان با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گفته سینماپرس، رئیس سازمان سینمایی کشور و جمعی از مسئولین بنیاد سینمایی فارابی به همراه دست‎اندرکاران قسمت دوم و سوم فیلم سینمایی ملک سلیمان، با حضور درون بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت‌الله جوادی آملی درون این دیدار اظهار کرد: سینمای غرب تنها انتقال حس به حسی دیگر را دنبال می‌کند که پیامی ندارد ولي شما سیر صعودی می‌کنید، بالا می‌روید، می‌بینید که بالا چه نيوز هست! بعد آرام آرام پایین می‌آیید، اين معقول را به محسوس تبدیل می‌کنید تا به دیگران بگویید که بالا چه نيوز هست.

وی ادامه داد: مراحل تحصیل درون مدارس و حوزه‌ها و دانشگاه‌ها برای هر مقطع سنی متفاوت هست ولي شما سینماگران می‌خواهید تمامي اقشار و سنین را درون یک سالن جمع کنید و به آنها پیامی را منتقل کنید. این کار بسیار دشواری هست چرا که شخصی که درون سطح بالاتر هست مطلب علمی می‌خواهد و دیگری به دنبال محسوسات به سالن سینما آمده هست. راضی نگه داشتن تمامي، دشواری کار شماست ولي با لطف الهی خداوند راه را به شما نشان خواهد داد.

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: راه راضی نگه داشتن تمامي اقشار، دسترس از زبان مشترک تمامي یعنی زبان فطرت هست. تمامي از بوی خوش عطر، گل و عسل لذت می‌برند و اگر بتوانید با زبان دل و فطرت سخن بگویید تمامي اقشار را روشن می‌کنید و راه کشف اين توکل به ذات اقدس اله هست.

وی با اشاره به داستان حضرت سلیمان (ع) تصریح کرد: تلاش ما این هست که نگذاریم انسان به سمت حیوان‌شدن برود درون حالی که حضرت سلیمان حیوان را به مقام انسانیت رساند. هدهد که یک پرنده‌ هست را به جایی رساند که این مرغ وقتی مردم سبأ را دید برهان اقامه کرد که چرا قمرآفرین و شمس‌آفرین را نمی‌پرستید: «أَلَّا یَسْجُدُوا لِلَّهِ الَّذِی یُخْرِجُ الْخَبْءَ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَیَعْلَمُ مَا تُخْفُونَ وَمَا تُعْلِنُونَ».

آیت‌الله جوادی آملی افزود: قرآن کریم درون خصوص حضرت سلیمان (ع) فرمود معدن مس را مانند چشمه برای او روان ساختیم ولي او از این قدرت برای ساخت سلاح کشتار دسترس نکرد بلکه از قدرت خود درون راه دفاع و خدمت به مردم جامعه بهره گرفت. این را سینما می‌تواند نشان بدهد که می‌توان به جای کشتار مردم، آنها را  حفظ کرد.

این استاد حوزه تاکید کرد: تمامي امکانات درون اختیار سلیمان (ع) و داوود (ع) بود ولي با اين شمشیر و سلاح کشتار نساختند بلکه از اين وسیله دفاع و رفاه زندگی تهیه کردند. اینکه ما درون برجام می‌گوییم قصد تولید سلاح کشتار جمعی نداریم ریشه درون این آموزه‌ها دارد.

وی ادامه داد: انسان‌پروری، ساده‌زیستی و دسترس صلح‌آمیز از قدرت درون جهت حفظ مردم، درس‌هایی هست که از داستان حضرت سلیمان (ع) گرفته می‌شود و باید بر آنها تاکید گردد. اینها باید درون سینما عرضه شود که جهان با کشتن و خون ریزی و حیوانیت مدرن اداره نمی شود بلکه جهان با عدل و محبت اداره می شود، اینها پیام داستان حضرت سلیمان هست، که سینما می تواند و این ظرفیت را دارد که این مفاهیم را عرضه کند.

درون ابتدای این دیدار، مهندس حیدریان رئیس سازمان سینمایی به ارائه گزارشی از نرم افزار‌ها و اهداف سازمان سینمایی درون سال آینده پرداخت و اعلام کرد: هدف ما حمایت از ارائه محتواهای بهتر و مطلوب‌تر به دور از روزمرگی و بازاری‌شدن هست تا با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز جهان بتوانیم عالم معنا و عقل را به منصه ظهور برسانیم.

همچنین شهریار بحرانی کارگردان فیلم سینمایی ملک سلیمان اظهار کرد: عرصه تصویر عرصه‌ای سخت و پرخطر هست که هم معرفت و هم اطلاعات زیادی را بخصوص درون داستان‌های قرآنی و مفاهیم دینی می‌طلبد.

وی افزود: داستان دعوت حضرت سلیمان (ع) از ملکه سبأ، بسیار شبیه نامه حضرت امام (ره) به گورباچف و دعوت وی به حق هست که دعوتی خدایی بود و درون عرصه دیپلماسی اتفاق افتاد.


مطالب پیشنهادی