سینمای ایران را کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی وارد «بورس بازی» می‌کنند؟ - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۲۰ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

آی سینما: درون حالی که طی یک ماه اخیر شایعه‌ای درباره طرح سازمان سینمایی برای راندن مسیر تهیه و تولید فیلم به سمت کمپانی‌های بزرگ و تجمیع شده سینمایی شنیده می‌شود، حرف‌های محمدمهدی حیدریان درون نرم افزار «هفت» درباره ورود فیلم‌های سینمایی به بورس و نظرسنجی این نرم افزار که «سرمایه گذاری درون ایجاد کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی» را درون گزینه‌های خود قرار داده بود، سبب شد این شایعه بیشتر رنگ و بوی واقعیت بگیرد.

درون حالی که طی چند سال اخیر مساله تهیه کنندگی درون سینمای ایران تغییر کرده و تعداد قابل توجهی از تهیه کنندگان مشهور علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری درون فیلم‌ها ندارند و یا به شکل صوری و اسمی کارت صنفی خود را درون اختیار پروژه‌های سینمایی قرار می‌دهند یا به عنوان دریافت کننده بودجه از نهادها و ارگان‌های دولتی و شبه دولتی عمل می‌کنند، تغییر این رویه درون حوزه تولید از نظر برخی سینماگران و مدیران ضروری به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور درون نشست خبری اخیر خود بار دیگر به مساله سپردن ممیزی به صنف‌های سینمایی اشاره کرد و این پرونده که ایده علی جنتی وزیر وقت ارشاد درون دولت اول روحانی بود، بار دیگر بازگشایی شد. ظاهرا سیاستگذاران فرهنگی به این نتیجه رسیده‌اند که از یک سو با تشکیل کمپانی‌های اسم و رسم دار و ثبت شده، تضمین بیشتری برای تولید فیلم‌ها با معیارهای عمومی وجود دارد و از سوی دیگر می‌توان خانه سینما و صنف‌ها را مسئول ممیزی کرد تا بار نظارت و ارزشیابی از دوش دولت برداشته شود.

این حرکت می‌تواند مسیر تولید و اکران سینمای ایران را کاملا تغییر دهد و درون وضعیتی که اعتبار و اقتدار مجوزهای وزارت ارشاد برای ساخت و نمایش فیلم به شکل مداوم رو به کاهش هست و نهادهای خارج از دولت، نمایندگان مجلس و گروه‌های بی‌نام صاحب قدرت می‌توانند جلوی نمایش فیلم‌های تایید شده از سوی این وزارتخانه را بگیرند، دولت را از این معادله پیچیده خارج کند.

حیدریان به عنوان معاون امور سینمایی وزارت ارشاد درون «هفت» اعلام کرد که به زودی فیلم‌های سینمایی وارد بورس می‌شوند و مردم می‌توانند روی فیلم‌هایی که دوست دارند، سرمایه گذاری کنند. طبیعتا تهیه کنندگان فعلی به عنوان شخص یا صاحبان موسسه‌های فرهنگی صاحب مجوز از وزارت ارشاد نمی‌توانند محصول خود را وارد بورس کنند و نیاز به شرکت‌هایی‌ست که پشتوانه و اعتبار مادی و قابل تایید داشته باشند.

احتمالا این طرح درون سه سال آینده به شکل تدریجی اجرا خواهد شد و حیدریان که درون کارنامه خود نشان داده مدیری علاقه‌مند به ارتقای زیرساخت‌ها و مسائل کلان‌تر سینماست، می‌کوشد گام‌های اولیه شکل دهی به شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ را بردارد. اگر این اتفاق رخ دهد، می‌توان درون مرحله بعد مساله سپردن بخشی از نظارت را نیز به صنف‌های تهیه کنندگی سپرد که اعضایش درون چنین شرکت‌هایی حضور دارند.

مشخص نیست بدنه سینمای ایران چقدر با این طرح و نرم افزار همراهی کند یا درون برابر اين بایستد. چون سینما زمان‌هاست از یک پدیده فرهنگی به یک مساله عمومی تبدیل شده و بسیاری از افراد و گروه‌ها و نهادهای مرتبط و غیرمرتبط به شکل مستقیم درون اين دخالت می‌کنند. نگرانی سینماگران می‌تواند این باشد که وقتی وزارت ارشاد به عنوان متولی دولتی صدور مجوزها قدرت مقابله درون برابر این دخالت‌ها را ندارد، خانه سینمای فعلی و صنف‌هایی که به شدت تضعیف شده‌اند تا چه حد امکان حفاظت از منافع سینمای ایران و ایستادن پای مجوزهای صادر شده از سوی خود را دارند.

۹۴۱۰


مطالب پیشنهادی