سیمرغ سارا بهرامی برای نقش مکمل هست یا اصلی؟! - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۲۳ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

آی سینما: نشست خبری فیلم «دارکوب» با حضور بهروز شعیبی کارگردان، سید محمود رضوی تهیه‌کننده، سارا بهرامی، مهناز افشار، امین حیایی، نگار عابدی بازیگران و سایر عوامل این فیلم سینمایی شب گذشته درون پردیس ملت برگزار شد. درون این نشست خبری، برخی از خبرنگاران سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را حق سارا بهرامی دانستند و این بازیگر به دلیل این اظهارات، به احترام آنها از جای خود بلند شد و تعظیم کرد.

درون ابتدای نشست گبرلو درگذشت فریده صابری از بازیگران پیشکسوت تاتر و سینما را به خانواده ایشان و اهالی سینما تسلیت اعلام کرد.

 شعیبی درباره ساخت «دارکوب» توضیح داد: «از گروه خوب دارکوب که ماه‌ها کار کردند سپاسگزارم. پیش تولید و نگارش این فیلم بسیار زمان برد و یکی از سخت‌ترین کارهایی بود که تاکنون ساخته‌ام.»

بهزاد عبدی سازنده موسیقی متن این فیلم اعلام کرد: «به طور معمول کارهایی که من انجام می‌دهم همراه با ارکستر هست و تجربه جدیدی بود. من درون این کار فضاهایی که درون ذهنم می‌شنیدم؛ ساختم. از اولین لحظه‌ای که قصه کامل نشده بود، آقای شعیبی با من صحبت کردند و به دنبال سوژه‌های جدید بودند. کار حدود ۱۵ دقیقه موسیقی اورجینال داشت. درباره تیتراژ فیلم هم باید بگویم نگاه شخصیت زن فیلم به شکلی هست که اگر این بچه کنار من بود، این آهنگ را می‌خواند و من با همکاری چهار بچه این تیتراژ را کار کردم.»

سید محمود رضوی با بیان این که سعی کرده درون «دارکوب» یک فیلم استاندارد، اجتماعی و امیدبخش را تولید کند، افزود: «ما تمامي سعی‌مان را کردیم و تیمی حرفه‌ای را دور هم جمع کردیم که گیشه موفقی نیز داشته باشیم.»

آزیتا ایرایی نویسنده «دارکوب» درون ادامه اعلام کرد: «این متن را من به همراه آقای تراب‌نژاد نوشتم و اولین تجربه من با آقای شعیبی و چهارمین همکاری‌ام با آقای رضوی بود. نگارش این فیلم بسیار دشوار بود.»

درون ادامه یکی از خبرنگاران با تعریف از بازی سارا بهرامی درون این فیلم او را شایسته دریافت سیمرغ بلورین عنوان کرد و درون ادامه از او پرسید که آیا بازی او درون این فیلم نقش اصلی به حساب می آید یا مکمل؟ بهرامی بنابراين از این تعاریف به احترام خبرنگاران از جای خود بلند شد و سپس درون پاسخ به این پرسش اعلام کرد: «همکاری من با آقای شعیبی درون این کار یکی از بزرگ‌ترین شانس‌های من و لطف خدا بود. چیزی که برای من اهمیت دارد، این هست که تمامي تلاشم را برای نقشی که دیگر اجرا نمی‌کنم انجام دادم. اجازه بدهید داوری‌ها را ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد و مهم این هست که بیشتر به کیفیت بازی دقت کنیم.»

 علیرضا برازنده درون پاسخ به سوالی درباره فیلمبرداری دوربین روی دست و لرزش‌های ابتدای فیلم اعلام کرد: «طی جلساتی که با آقای شعیبی داشتیم ایشان به دلیل نوع پرداختی که برای فیلم درنظر گرفته بودند می‌خواست دوربین سیالی داشته باشیم. ما کل فیلم را با دوربین روی دست گرفتیم و  سکانس‌های ملتهب را با لرز‌ه‌های بیشتری فیلمبرداری کردیم. برای تک تک سکانس‌ها حرکات مختلف را درون نظر گرفته بودیم.»

 شعیبی درباره انتقاد به سوژه تکراری فیلم اعلام کرد: «تمام قصه‌ها و موضوع‌ها بارها ساخته شده‌اند و نگران این نیستم که ایده اصلی تکراری باشد. درون سال‌های اخیر شاهد فیلم‌های خوبی هستیم که با پرداخت‌های متفاوت موفق عمل کرده‌اند. ما این کار را با پرداخت خودمان کار کردیم.»

 شعیبی درون پاسخ به این انتقاد که این فیلم نوعی پسرفت برای او به حساب می آید اعلام کرد: «من هیچ ادعایی ندارم که هر فیلمی قرار هست پیشرفت باشد. من تلاش خودم را می‌کنم که تجربه کنم و همین که به من نمی‌گویید این فیلم شبیه فیلم‌های قبلی‌ام هست، برای من اهمیت دارد.»

 رضوی درون پاسخ به سوالی درباره نقش شهرداری درون ساخته شدن این فیلم توضیح داد: «شهرداری درون این فیلم نقشی نداشته هست و ما براساس نیاز فیلمنامه، لوکیشن‌هایی را گزينش کردیم.»

 امین حیایی درون بخشی از این نشست اعلام کرد: «ما فیلم‌ها و داستان‌های عاشقانه کم داریم. درون حال حاضر امید درون فیلم‌های‌مان کم دیده می‌ شود و نیت آقای شعیبی این بود که امیدی را درون دل مادرانی به وجود آورد که اعتیاد دارند و از بچه‌هایشان دور هستند.»

شعیبی درون ادامه اعلام کرد: «واقعیت این هست که قاعدتا درون ناخودآگاهم بسیار امیدوارم به حل معضلات اجتماعی پیرامونم. هنوز امیدوارم به تلاش مسئولان برای رفع مشکلات اعتیاد، نگاه انسانی به هم داشتن و…  بسیاری امیدهای دیگر که نمی‌دانم به عمر ما قد دهد یا خیر. آنچه مهم هست این هست که ما نسبت به شهرمان و اتفاقاتی که زیرپوست این شهر درون جریان هست، مسئول هستیم. مسئله اعتیاد بسیار موضوع مهمی هست که وب سايت‌ها به دلیل اینکه به سیاه‌نمایی متهم نشوند، به آنها نمی‌پردازند.»

 سیدمحمود رضوی درباره طیف فیلم‌هایی که از «درباره الی» تا «معراجی ها» تاکنون کار کرده هست، اعلام کرد: «مسیری که رفتم سعی‌ام این بوده که صرفا به درآمدش فکر نکنم. من به دنبال دغدغه‌ها و فضاهایی هستم که اين‌ها را پیش می‌گیرم.»

 کارگردان «دارکوب» درباره این موضوع که بسیار زود شاهد گره‌گشایی درون داستان فیلم بودیم، اعلام کرد: «درون این فیلم یک اتفاق بسیار خوب افتاد که می‌خواهم به اين اعتراف کنم. این اولین بار بود که فیلم را زود و درون اردیبهشت ماه تمام کردیم و برای تدوین و کارهای دیگر فرصت داشتیم. ما چندین بار تدوین این فیلم را بررسی کردیم.»

 مهناز افشار که به دلیل ایفای نقش درون نمایش «الیور توییست» کمی دیر به این جلسه رسید، درباره بازی درون این فیلم توضیح داد: «این فیلم دغدغه شخصی من بود. به دلیل فعالیت‌های اجتماعی که درون این سال‌ها داشتم به خصوص درون حوزه بچه‌ها. من می‌خواستم نماینده اقلیتی باشم که نماینده بخشش و شرافت هستند و نیلوفر نمونه‌ای از این افراد هست. ما نباید معتادان را طرد کنیم بلکه باید اين‌ها را درک کنیم. پایان «دارکوب» به نوعی یک شروع هست.»

بهروز شعیبی درون پایان با اشاره به تجربه همکاری با تیم بازیگران این فیلم اعلام کرد: «ما با تیم‌مان بنابراين از چند کار به تعامل خوبی رسیدیم ولي از تجربه «دارکوب» یک اتفاق جذاب درون حوزه بازیگری برای من افتاد. تمامي بازیگرانی که درون فیلم حضور داشتند با باور کامل نقش شخصیت‌های‌شان را پذیرفتند و آنها را بازی کردند. خانم افشار و آقای حیایی که شخصیت‌های آرامی داشتند، این راکورد را درون تمام طول فیلم حفظ کردند و انرژی که خانم بهرامی برای درآمدن این کار گذاشتند… من و آقای هاشم‌پور که سه سکانس درون فیلم بازی دارند، زمان‌ها حرف زدیم. بازیگران دیگر هم حتی با وجود ایفای نقش کوتاه با ما بودند و درون جلسات دورخوانی شرکت داشتند.»

۹۴۱۲


مطالب پیشنهادی