«سایه‌بان» برادران محمودی برای تلویزیون - خبري سینمای ایران و جهان
۳۰ام دی ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: نوید و جمشید محمودی با ساخت سریال «سایه‌بان» تلاش کردند تا اثری قابل دقت برای نمایش معضلات واردات بی‌رویه اجناس چینی و آسیب‌های وارده بر جامعه کاگری درون تلویزیون داشته باشند.

به گفته سینماپرس، دو برادر مهاجر، افغانی‌الاصل، کارگردان و کاربلد که با ورود به عرصه فیلمسازی نشان دادند که عرصه تصویر مرز و بوم نمی‌شناسد و می‌توانند توانایی‌های خود را درون مدیوم سینما و تلویزیون به مرحله ظهور و بروز بگذارند. نوید و جمشید محمودی که با ساخت فیلم سینمایی «چند متر مکعب عشق» و برگزیده شدن سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش نگاه نو و بهترین کارگردانی (جمشید محمودی) درون بخش نگاه نو سی‌ودومین دوره جشنواره فیلم فجر به نام برادران محمودی درون سینمای ایران شناخته شدند حالا و بنابراين از جشنواره فجر پا به قاب جادو گذاشتند و به تولید سریال‌های اجتماعی و خانوادگی روی آوردند.

برادران محمودی اگر چه درون ایران چشم به دنیا نگشودند و دارای شناسنامه ایرانی نیستند ولي بیش از سی سال هست که درون ایران روزگار می‌گذرانند. برادران محمودی فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۹۲ با فیلم «چند متر مکعب عشق» آغاز کردند و ساخت سریال‌هایی از جمله شیب تند و می‌ریم مسافرت و هفت تله‌فیلم با نام‌های: «می‌تونه آخریش باشه»، «چهارحرفی»، «قلب‌ها»، «کورگره»، «جاده»، «کنار تو می‌خندم» و «مهربانی» درون کارنامه نوید محمودی وجود دارد.

برادران محمودی بنابراين از موفقیت‌های خود درون سینما به سراغ ساخت سریال «سایه‌بان» رفتند. سریالی که با موضوع “اشتغال و حمایت از تولید ملی” به تولید رسید و درون زمان زمان پخش خود از شبکه دو سیما توانست مورد دقت بسیاری از مخاطبان تلویزیون قرار بگیرد.  

«سایه‌بان» داستان زندگی سهراب، (مجتبی پیرزاده) هست که درون یک کارگاه تولید مبلمان درون منطقه کارگرنشین تهران مشغول به کار هست که واردات مبلمان چینی با قیمت پایین‌تر، سبب کسادی بازار آنها شده هست و حتی کارگاه صباحی (علی اوسیوند) به دلیل عدم حمایت خریداران ایرانی از اجناس داخلی به تعطیلی کشیده می‌شود که درون این راه سهراب برای احیای کارگاه تولیدی و درآمد حداقلی از اين با تلاش مضاعف، همت، عشق و ایمان به خدا بار دیگر اقدام به گردهم آوردن تیم تولید و ساخت مبل ایرانی به شرط کیفیت بالا می‌کند که درون این راه برای رقابت با اجناس چینی دچار سختی‌هایی می‌شود.

فیلمساز درون این سریال تلاش می‌کند تا از دریچه نگاه کارگران جامعه به موضوع بپردازد و مسایل و مشکلات و همچنین معضلات و بیماریهای این قشر از جامعه را به نمایش بگذارد و درون قالب کاری هنری به مخاطبان تلویزیون بگوید که عدم حمایت از تولیدات داخلی درون زمینه‌های مختلف چگونه منجر به کسیختگی خانواده‌ها و از هم پاشیدن زندگی آنها می‌شود.

برادران محمودی با رفتن به سراغ مسایل و مشکلات جامعه کارگری نشان دادند که تا چه اندازه با درد مردم جامعه آشنا هستند و به جای نمایش خانواده‌ای مهندس و دکتر و کارخانه‌دار که با هیچ کدام از این دردها و رنج‌ها درون طول زندگی خود آشنا نبوده و نیستند، سعی درون نمایش بخشی از دردهای جامعه کارگری کردند. دردهایی از جنس خود مردم، دقت به بیکاری، عدم شغل و درآمد، بنابراين‌انداز، مستأجری، مرگ والدین، فضای کارگری، تحریم، واردات اجناس چینی، عاشقی، طلاق و …

ولي درون این میان یکی از ویژگیهایی که درون این سریال به اين اشاره شده هست، موضوع “دقت به کانون خانواده” هست، رعنا (پریوش نظریه) درون نقش مادر سهراب، با دارا بودن دو پسر جوان بیکار و دختر دم‌بخت خود بنابراين از فوت همسر، بار زندگی را به دوش می‌کشد و با انجام خیاطیِ لباس‌های مردم به فکر بنابراين‌انداز و گذران امور زندگی هست؛ درون کنار این کار چیزی که بیش از تمامي ویژگی رعنا را ویژه کرده هست دقت بیش از اندازه به کانون خانواده و حل  مشکلات فرزندان خود هست که نقش مادری فداکار و دلسوز را به خوبی ایفا کرده هست. رعنا درون این سریال نماد مادران ایرانی هست که با وجود تمام سخت‌های جامعه، چرخ زندگی را به حرکت درون می‌آوردند هست.  

از طرف دیگر فیلمساز پا را فراتر گذاشته و به سراغ موضوع تحریم و واردات کالاهای چینی به کشور می‌رود. موضوعی که کمتر درون نرم افزار‌های تلویزیون به اين اشاره شده هست؛ درون بخشی از سریال سعید (محمد ولی‌زادگان) دوست سهراب به دلیل بیکاری، به دنبال پیشنهاد یکی از دوستان خود راهی کشور چین می‌شود تا با خرید اجناسی مانند لپ تاپ و تلفن همراه و … و وارد کردن آنها بصورت قاچاقی به کشور از فروش آنها سود ببرد؛ غافل از اینکه پیش از اين بسیاری از این اجناس وارد بازار کشور شده‌اند و برای فروش آنها به مشکل برمی‌خورد. درون این راه و به اجبار برای برگرداندن بدهی‌های خود اجناس را با قیمت پایین‌تر به فروش می‌رساند.

فیلمساز درون این سریال با پرداخت درست به موضوع اشتغال و تولید ملی، خط داستانی خود را با مضامین اخلاق، ‌ همدلی، وفاداری، غیرت، عشق، ایمان به خدا به درستی شکل می‌دهد و با پردازش باورپذیر دردها و مشکلات، غم‌ها و شادی‌ها، بیم‌ و امید شخصیت اصلی داستان خود، به ظرافت و هنرمندانه فراز و فرودهای قشر زحمتکش کارگری را به تصویر می‌کشد.

درون مجموع باید اعلام کرد «سایه‌بان» بعنوان یکی از معدود آثار تلویزیونی هست که توانسته به خوبی از عهده نمایش بخش اعظمی از دردهای جامعه کارگری جامعه درون زمان خواب زمستانی مسئولین کشوری از واردات بی‌رویه محصولات چینی برآید و درون این نابسامانی مجموعه‌های تلویزیونی، اثری قابل قبول و با محتوای اجتماعی و خانوادگی تولید کند و جای امیدواری هست که شاهد تولیدات بیش از پیش این‌گونه آثار درون وب سايت ملی باشیم.

*مشرق


مطالب پیشنهادی