زنان سرزمین ما نیاز به حمایت فیلمسازان ندارند - خبري سینمای ایران و جهان
۱۹ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

به گفته سینماپرس، محمود گبرلو تهیه کننده و مجری نرم افزار درون ابتدا اعلام کرد: درون سینمای ایران فیلمسازان، تهیه کنندگان، بازیگران، فیلمبرداران خوب کم نداریم که لازم هست تمامي دست به دست هم دهند و فیلم های خوب بسازند و اگر اختلاف نظری درون میان آنها وجود دارد به معنای دشمنی نیست. این اختلاف نظرها موجب می شود تا سینمای ایران بیشتر رشد کند و ما به عنوان وب سايت ملی مراقبت می کنیم تا از این اختلاف نظرها سوء دسترس نشود.

وی ادامه داد: مردم با هرفرهنگ، قومی و نژادی سینمای ایران را دوست دارند و درون مقابل از مسئولان سینما توقعاتی دارند.

گبرلو درون ادامه درگذشت همایون شهنواز کارگردان  فیلم «دلیران تنگستان» را تسلیت اعلام کرد.

مجری نرم افزار «شب های شفاهی» با بیان اینکه درون شهرستان ها سالن های سینماها بسیار کم هست، افزود: امیدوارم مسئولان تلاش کنند و سالن های سینمایی متعددی را برای تمامي شهرهای ایران فراهم کنند زیرا شرایط امروز سالن های سینما به گونه ای هست که رفت و آمد سخت هست، مسیر زیادی را باید طی کنند تا به سالن ها برسند ولي با نرم افزار ریزی صحیح و ساخت سالن های مدرن و متعدد می توانیم مخاطب زیادی را جذب کنیم.

آیین نامه شورای صنفی نمایش به ما ابلاغ نشده هست

درون ادامه محمدرضا صابری دبیر و سخنگوی انجمن سینماداران درون گفتگوی تلفنی درباره فیلم« اين سوی ابرها» به کارگردانی مجید مجیدی اعلام کرد: قرار بود این فیلم بعد از جشنواره فیلم فجر از ۲۵ بهمن درون سینماهای کشور به اکران عمومی درآید ولي با دقت به اینکه تمامي کارهای فنی فیلم درون کشور هند انجام شد و متریالی که فرستاده بودند کامل نبود و قرار بود فیلم با زیرنویس و دوبله اکران شود که این امر مهیا نشد به همین دلیل قرار هست از اول اردیبهشت ماه این فیلم با زیرنویس و دوبله به اکران عمومی درآید.

وی درباره آیین نامه شورای صنفی نمایش نیز اعلام کرد: با شناختی که از آقای حیدریان داریم توقع داشتیم آیین نامه جدید با صنوف مطرح شود ولي نظر صنوف درون این آیین نامه دیده نشده و به ما ابلاغ نشده هست.

وی ادامه داد: ما تعجب کردیم که چرا نظر ما را جویا نشده بودند. درون جلسه فوق العاده درون انجمن سینماداران درخواست ملاقات با ریاست سازمان را مبنی بر اینکه چرا نظر ما درون آیین نامه لحاظ نشده، را دادیم.

صابری اعلام کرد: درون سال گذشته مخاطبین سینما ثابت کردند که هر وقت فیلم خوب داشته باشیم، استقبال می کنند. امیدوارم درون اسفندماه شاهد رونق سینماها باشیم.

نجفی و بابائیان به ما اعتراض نکردند

غلامرضا فرجی نیز درون تماسی تلفنی اعلام کرد: آیین نامه شورای صنفی نمایش دو ساله بود که ۷ اسفندماه دوران ۲ ساله اش به اتمام رسید. سال های گذشته آیین نامه هایی که به صنوف ابلاغ می شد، درون اين نقطه نظرات صنوف را جویا می شدند ولي آیین نامه سال  بدین شکل نبود و۹۷ هنوز به ما ابلاغ نشده هست.

وی ادامه داد: اگر آیین نامه سال ۹۷ را دست اندرکاران سینما خیلی زودتر تصمیم گیری می کردند برای اسفندماه امسال اکران پر رونقی داشتیم. ولي متاسفانه درون بلاتکلیفی به سر می بریم.

فرجی درون پاسخ به اشاره گبرلو درباره کمیته تخلفات نیز اعلام کرد: قطعا باید تعدادی از تهیه کنندگان عضو این کمیته باشند تا تخلفات را ابلاغ کنند.

وی درباره صحبت های احمد نجفی و اعتراض هایش نسبت به اکران «من یک ایرانی ام» نیز اعلام کرد: قاعده شورای صنفی این بود که  تخلفات را بگویند. ما نه از طرف نجفی و نه از طرف پخش کننده نامه ای مبنی بر اعتراض انها درون شورای صنفی نداشتیم. درون شورای صنفی نمایش اگراز طرف توزیع کنند گان تخلفی صورت گیردابلاغ و درون کمیته تخلفات برررسی می شود. به عنوان مثال، اگر تعداد سانس کم شده باشد شورا اعلام می کند که اکران فیلم باید یک هفته دیگر ادامه داشته باشد.

فرجی تاکید کرد: باید بین پخش کننده و تهیه کننده فیلم هماهنگی وجود داشته باشد تا کم و کاستی ها بر گردن شورای صنفی نیافتد.

فرجی یادآور شد: اکران مناسب فیلم برعهده شورای صنفی نیست. تهیه کننده و توزیع کننده رایزنی می‌کنند، قرارداد می بندند، درون شورای صنفی ثبت می شود و فیلم اکران می شود.

وی درباره اکران نوروزی نیز اعلام کرد: اکران نوروزی درون حد گمانه زنی هست. سینمادار و پخش کننده ها به دلیل اینکه تکلیفشان مشخص نیست نمی توانند نرم افزار ریزی کنند. سرگروه هفتم نیز هنوز مشخص نشده هست. ولي می خواهند سینما ماندانا را به چرخه اکران برگردانند ولي منتظر وضعیت نهایی آیین نامه هستیم.

فرجی ادامه داد:  امیدوارم درون سبد نوروزی امسال تنوع ژانردیده شود تا شروع خوبی برای صنعت سینمای کشورداشته باشم.

بی مهری گریبان نجفی را گرفت

درون ادامه داریوش بابائیان پخش کننده فیلم «من یک ایرانی ام» نیز اعلام کرد: فیلم آقای نجفی درون ژانرهایی ساخته شده که ما درکنار فیلم های طنز و پر فروش به سختی می توانیم به آنها برسیم. ما نباید درباره فیلم ها پیش داوری کنیم که فیلم درون آینده می فروشد یا نمی فروشد. باید درون ابتدا اکران سانس ها را درست بدهیم ولي اگر درون روز اول سانس تنظیم شده ندهیم به مشکل می خورد. من نمی گویم فیلم نجفی باید پر فروش می شد ولي از ابتدا اکران مناسب نداشت.

وی درباره آیین نامه اکران نیز اعلام کرد: خوشحالم که این امتحان و خطا که حدود ۸ سال هست فکر می کنیم درست هست، اینبار حیدریان خطایی را انجام می دهد که فکر می کنم درست باشد. امیدوارم این آیین نامه برای ۴ سال تدوین شود و تداوم دار داشته باشد. اگر درون وسط سال هیچ گونه تبصره و ماده غیر آیین نامه ای به اين اضافه نشود سال خوبی برای سینما خواهیم داشت.

بابائیان یاداور شد: احمد نجفی درون دوره قبل ریاست جمهوری درون دل شورای عالی سینما بود و چون درون این دوره نبود، بی مهری همکاران گریبان او را گرفت. او درون حدود ۳ سال به سراغ سرگروه ها برای اکرا ن فیلمش می رفت ولي موفق نشد.

این پخش کننده ادامه داد: روزی که می‌خواستم فیلم را اکران کنم از او امضا گرفتم که با رضایت کامل از شرایط موجود فیلم را اکران می کند ولي از فیلم هیچ حمایتی نشد. تقاضا دارم از فیلم هایی که ضرر می دهند حمایت کنیم. امروز شاهدیم بسیاری از دفاتر پخش از بین رفته اند  درحالیکه باید دفاتر فیلم قوی باشد تا بتوانیم حمایت کنیم.

روسری آبی، هامون، بانو کجاست؟

درون ادامه آیدا پناهنده و مستانه مهاجر از دیگر میهمانان شب های شفاهی بودند که گبرلو درون ابتدا روز زن را به آنها تبریک اعلام کرد.

مستانه مهاجر درباره تهیه کنندگی فیلم آیدا پناهنده و همکاری با او اعلام کرد: پناهنده ایشان یکی از معتبرترین کارگردان های سینمای ایران هست که موفقیت های زیادی داشته هست. علاوه برآن فیلمنامه ای درخشان به دستم رسید، عاشقانه ای اجتماعی که دوست داشتم آنرا تهیه کنم.

وی ادامه داد: علت انتخابم برای تهیه کنندگی فیلم جایزه های فیلم ناهید نبود دلیل اصلی این بود که ایشان یکی از مفاخر کشور ما هستند.

مهاجر درباره نگاه ارزشمند فیلمساز نیز اعلام کرد: منظورنگاه مولف هست. سینمای مستقل یعنی لوباجت، با یک دو بازیگر. دراین فیلم تمامي عوامل حرفه ای بودند و تمامي با رضایت کامل کار را تمام کردند.

وی ادامه داد: من خاک سینما را خوردم درون سینما بزرگ شدم و یاد گرفتم که چگونه نقش مولف را نگه دارم. درون طول این سال ها با کارگردان هایی کار کردم که خودشان تهیه کننده بودند. درون دهه ۷۰ آدم هایی فیلم تهیه می کردند که موفق هم بودند ولي نگاه من از سینما حمایت از کارگردان هست.

وی ادامه داد: درون این زمان کوتاه با تمامي ناملایمتی که درون اکران داشتیم، موفق بودیم. من آگاهانه فیلمنامه و کارگردان را گزينش می کنم. جایزه برای من جذاب هست ولي تعیین کننده نیست. من معتقدم هر کارگردانی که فیلم اولش موفق باشد درون فیلم دوم کارش سخت تر می شود. نگاه و انتخابم درباره این فیلم درست بوده و خوشحالم که با پناهنده کار کردم.

مهاجربا بیان اینکه ۶۲ جلسه فیلمبرداری و ۲ ماه پیش تولید داشته هست، اعلام کرد: خیلی ها به من می گویند چرا اولین فیلمت را سنگین شروع کردی؟ من معتقدم که یک روز و یک شب تهیه کننده نشدم. من ۱۱ سال کار کردم تا به تهیه کنندگی برسم و همیشه با آداب اين پیش رفتم. این تعاریف درون کار برای من کم رنگ و بی معنی هست و مهم این هست که احساسات کارگردان را به درستی برای مردم بیان کنیم. اسرافیل از نظر تولید کار به شدت سختی بود و من معتقدم سینما هزینه دارد و هزینه ان از نظر روحی و اقتصادی بسیار سنگین هست و تهیه کنندگی مساوی هست با اقتصاد سینما.

تهیه کننده «اسرافیل» درباهر اکران فیلم اعلام کرد: از اوایل تولید پخش ما با هدایت فیلم بود و درون پروسه ساخت هم همراه ما بودند ولي این فصل اکران فیلم نبود و ما پاییز را برای اکران درون نظر داشتیم. چرا فیلم باید زمانی اکران شود که همزمان با اکران های نوروز باشد. آقایان سعیدی پور و سرتیپی، تابش و فرجی به ما لطف بسیار لطف و کمک کردند. چرا الان خود سینمادارها باید متاسف باشند که فیلم با فروش خوب برداشته می شود.

مهاجر درون پاسخ به سوال گبرلو مبنی بر اینکه مشکل این هست که پیشداوری به فیلم های اصیل و حرفه ای آسیب می زند؟ پاسخ داد:پیش داوری درباره اسرافیل از جشنواره فیلم فجر شروع شد و ما همزمان درون جشنواره برلین گزينش شدیم ولي اینکه درون جشنواره های خارجی درون چه بخشی فیلم حضور داشته باشد، مهم هست. با پناهنده مشورت کردیم و می‌دانستم راضی نیست فیلم درون اين بخش شرکت داشته باشد و تعامل بین ما از همینجا شروع شد.

وی ادامه داد: ماجرا را سیاسی کردند درحالیکه من با سیاست فاصله دارم. تمامي جا پر شد که فیلم را به جشنواره برلین ندادیم. هر جا می رفتم می گفتند فیلم شما کند هست. من معنی کند بودن فیلم را نمی فهمم. منعقد شدن داستان نسبت به موضوع یک ریتمی دارد. میزانسن طوری هست که روایت می کند. این پیشداوری ها صحیح نیست. درون ابتدا افتاد گردن سینمادار که فیلم را نمی خواهد. درحالیکه فیلم یک درام عاشقانه هست، استار هم داریم، فیلم جایزه زیادی برد و پول هم داشت. سوال این هست که مشکل چیست؟ گفتند این فیلم ۳۰۰ میلیون بیشتر نمی فروشد. این صحبت ها از کجاست؟ از خود جشنواره شروع شد. بنابراین جای این نوع فیلم های فاخر درون جشنواره فیلم فجر نیست.

مهاجر با بیان اینکه ۲۳ سال درون سینما به تمامي خدمت کرده هست، خاطرنشان کرد: درباره فیلم ها پیش داوری نکنیم. سینمای دهه ۷۰ ما کجاست؟ روسری ابی، هامون، بانو کجاست؟ ما با اين سینما عاشق شدیم. سینما باید چرخه اقتصادی داشته باشد، باید زنده باشد. من صف طولانی برای کلاه قرمزی و شهر موش ها ایستادم. اين سینمای کودک امروز کجاست؟

وی ادامه داد: به من می گویند اکران اسرافیل درون نوروز هم ادامه خواهد داشت ولي با ۷ فیلمی که نوروز می آید آیا مجالی برای ما می ماند؟. فیلم فروش خوبی دارد. اکران اين درون شهرستان ها شروع شده هست.

وی با بیان اینکه می خواهد اکران «اسرافیل» ادامه داشته باشد، اعلام کرد: یکی از دوستان اعلام کرد حیف هست که این فیلم با فروش بالا از اکران برداشته می شود.

فیلمسازان را به سمت ساخت فیلم‌های کمدی هدایت نکنیم

درون ادامه آیدا پناهنده کارگردان فیلم درباره همکاری اش با مستانه مهاجرگفت: بعد از نوشتن فیلمنامه به دنبال تهیه کننده بودیم و با دو، سه نفر هم صحبت کرده بودیم تا اینکه متوجه شدم مهاجر دوست دارد تهیه کنندگی را دنبال کند. می‌دانستم مهاجر نگاه من را دوست داشتند. آدمی مثل مهاجر تفاوتش با برخی از تهیه کننده های امروز این هست که سال ها کارکردن با بزرگان سینمای ایران درون کارنامه کاری اش او را درون نگاهش متفاوت می کند. مهاجر تهیه کننده ای هست که سینما برایش مقدس و قابل احترام هست.

وی درون پاسخ به این سوال که مستقل بودن را درون سرمایه گذاری می داند؟ پاسخ داد: فیلم ما درون اشل خود فیلم فاخری بود ضمن اینکه مهاجر بودجه کلانی بر ای ساخت فیلم جذب کرد منظور من از فیلمساز مستقل بحث نگاه فیلمساز مستقل هست.

پناهنده درباره پرداختن دوباره به زنان درون فیلم دومش توضیح داد: این فیلم فیلمی انسانی درباره ۲ زن و یک مرد هست. من فیلم نمی سازم که از زنان حمایت کنم زیرا زنان سرزمین ما نیاز ندارند که یک فیلمساز از آنها حمایت کند. اسرافیل یک فیلم عاشقانه هست.

کارگردان «اسرافیل» افزود: من یک سری ایده ها و خاطراتی دارم که فکر می کنم درون ذهنم انبار شده و باید انبار ذهنم باید خالی شود. من زن هستم و حس می کنم قصه هایی هست که هنوز گفته نشده و تصاویری از زنان سرزمینم درون ذهنم هست که هنوز بر پرده سینما نیامده هست ولي به این مهنا نیست که فیلم بعدی ام هم درباره زنان باشد.

وی درباره موفقیت دو فیلمش اعلام کرد:علت موفقیت ناهید و اسرافیل این بوده که آدم های داستان ها وجود داشتند و ما  فقط آنها را به صورت  قصه ای دراماتیک درآوردیم.

پناهنده درباره گزينش بازیگران فیلم نیزگفت: پژمان بازغی اولین بازیگری بود که برای «اسرافیل» گزينش شد حتی قبل از نوشتن فیلمنامه با او برای این نقش صحبت کرده بودم. هدیه تهرانی از لحظه شروع نوشتن فیلمنامه درون ذهنم بود. کاریزمایی درون جان اوست که فکر می کردم مناسب ترین بازیگر برای این نقش بود و مزیلا زارعی هم به دلیل پیچیده بودن نقش گزينش شد. مریلا درون جاهایی به اوج و قدرتی رسید که می توان اعلام کرد درون بازیگری بی رقیب هست.

پناهنده نیز اعلام کرد: اعلام شده گردش مالی سینمای ایران ۱۷۰ میلیارد تومان بوده که ۱۵۰ میلیارد اين از سینمای کمدی بوده هست. این درحالیست که بخشی از این فیلم ها نه فیلم هستند و نه کمدی و جای آنها درون سینمای ایران نیست، می تواند درون قاب تلویزیون باشد. من مخالف شادی مردم نیستم ولي باید بگویم تغییر ذائقه مردم خطرناک هست. کسانیکه سیاست گذاری می کنند دارند دست به کار خطرناکی می زنند. تلویزیون ما دیگر تلویزونی نیست که رضا عطاران درون اين سریال بسازد درون این برهوت تلویزیون مردم به سمت سینما هجوم می آورند.

وی ادامه داد: امروز بیشتر سینماگران به سمت ساخت فیلم های کمدی رفته اند. برای سینمای ایران متاسفم. سینمایی که از مهرجویی، بنی اعتماد به اینجا رسیده هست. فیلم خوب دیدن، تاتر خوب دیدن و کتاب خوب خواندن یادمان رفته هست. بر سر فرهنگ ملت چه می‌خواهد بیاید؟

سینمای اجتماعی اتفاق مهمی هست

پژمان بازغی درون تماس تلفنی درباره حضورش درون این فیلم، اعلام کرد: پناهنده تنها کارگردانی هست که ۲ بار افتخار همکاری با او را داشتم. سینمای اجتماعی یکی از اتفاقات مهم سینمایی امروز ما هست. اولین بار بود درون مقابل هدیه تهرانی بازی می کردم او از بازیگران حرفه ای هست. پناهنده کارگردان بسیار وسواسی هست و این برای من به عنوان بازیگر خوب بود زیرا درباره نقش بسیار باهم صحبت کردیم. امیدوارم برای فیلم بعدی شان هم جایی داشته باشم.

وی درباره همکاری با همسرش مستانه مهاجر نیز اعلام کرد: اولین کار مهاجر به عنوان تهیه کننده بود، کار سنگینی برداشت به عنوان بازیگر  از او تشکر می کنم که بسیار صبور بود وناملایمات را با صعه صدر بخشید. من معتقدم تهیه کنندگی او را ۲۰ سال جلو انداخت.

درون ادامه امیری یکی از نویسندگان اسرافیل درون تماس تلفنی درباره همکاری با همسرش آیدا پناهنده اعلام کرد:همکاری مشترک درون طی سالیان موجب شده خاطرات زیادی باهم داشته باشیم و نمی‌دانم این خاطرات از خانم پناهنده هست یا ذهن من. فیلمنامه اسرافیل یک سال طول کشید و ۲ ماه بعد از اتمام فیلمنامه و گزينش لوکیشن دوباره بازخوانی شد. تمامي بخش ها را باهم می نویسیم و درون هیچ موردی تفکیک نداریم. من معتقدم فیلمنامه نویس ایده ها را پیاده می کند ولي درون نهایت کارگردان بیشترین تاثیر را دارد.


مطالب پیشنهادی