رکورددارهای اسکار ۲۰۱۸ را بشناسید - خبري سینمای ایران و جهان
۷ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: «کریستوفر پلامر» ۸۸ ساله با نامزدی درون شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اسکار ۲۰۱۸ به عنوان مسن‌ترین بازیگری شناخته شد که نامزد کسب جایزه اسکار شده هست.

به گفته سینماپرس به نقل از ایندیپندنت، چندین رویداد تاریخی درون اسکار سال ۲۰۱۸  به وقوع پیوست که از جمله آنها نامزدی ریچل موریسون فیلمبردار زنی که به عنوان اولین فیلمبردار زن نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری درون تاریخ این جوایز شناخته شد.

او که فیلمبردار فیلم «مادباند» هست چند هفته پیش نیز نامزد جایزه بهترین فیلمبرداری انجمن فیلمبرداران آمریکا شده بود. عنوان فیلم بعدی موریسون درون جایگاه فیلمبردار «پلنگ سیاه»  نام دارد. موریسون درون اسکار امسال با راجر دیکینز فیلمبردار نامدار انگلیسی که پیش تر ۱۴ بار نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری شده و ولي تمامي آنها را نیز واگذار کرده بود رقابت می کند. فیلم «مادباند» می توانست رکورد دیگری درون تاریخ جوایز اسکار رقم زند که ولي این اتفاق نیفتاد. دی ریس کارگردان فیلم «مادباند» نتوانست نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شود درون صورتی که اگر نامزد این جایزه می شد به عنوان اولین زن سیاه پوست تاریخ، نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی لقب می گرفت.

یکی دیگر از رکوردهای اسکار این دوره نامزدی تیموتی شالامه برای فیلم «من را با نام خودت صدا بزن» درون سن ۲۲ سالگی هست. به این ترتیب شالامه به عنوان جوان ترین نامزد جایزه اسکار بازیگری نقش اول مرد از سال ۱۹۳۹ شناخته می شود. رکورد جوان ترین نامزد جایزه اسکار نقش اول مرد از اين میکی رونی ستاره دهه ۳۰ و ۴۰ هالیوود هست که درون سن ۱۹ سالگی برای فیلم «بچه ها درون ارتش» (۱۹۳۹) نامزد شده بود. شالامه اگر این جایزه را با وجود رقیب سرسختی چون گری الدمن درون فیلم «تیره ترین ساعت» تصاحب کند می تواند رکورد جوان ترین برنده جایزه اسکار بازیگری را که اکنون درون اختیار آدریان برودی برای فیلم «پیانیست» درون سن ۲۹ سالگی هست از اين خود کند.

درون رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نیز کریستوفر پلامر ۸۸ ساله برای فیلم «تمام پول دنیا» رکورد رابرت دووال را که درون سال ۲۰۱۴ برای فیلم «قاضی» درون سن ۸۴ سالگی نامزد این جایزه شده بود شکست. پلامر پیش تر با بردن این جایزه درون سن ۸۲ سالگی برای فیلم «جديد کارها» درون سال ۲۰۱۱ رکورد دار مسن ترین برنده اسکار نقش مکل مرد شده بود.

یکی از جالب ترین رکوردهای جابجا شده امسال متعلق به جیمز آیووری کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور آمریکایی هست که امسال با ۸۹ سال سن برای فیلمنامه «من را با نام خودت صدا بزن»  نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد و توانست رکورد پیرترین نامزد جایزه اسکار درون تمامي رشته های رقابتی اسکار را بشکند و بالاتر از گلوریا استوارت بازیگر فیلم «تایتانیک» که درون سن ۸۷ سالگی نامزد شده بود قرار گیرد.

مریل استریپ دیگر بازیگری بود که با اعلام نامزدهای اسکار سال ۲۰۱۸ توانست رکوردی را بشکند ولي نکته جالب اینکه استریپ رکورد خود را جابجا کرد و برای ۲۱ امین بار نامزد جایزه اسکار بازیگری شد که یک اتفاق خارق العاده درون تاریخ جوایز اسکار بازیگری هست.

درون رشته بهترین کارگردانی گرتا گرویگ برای فیلم «لیدی برد» و جوردن پیل  برای فیلم «برو بیرون» به ترتیب پنجمین کارگردان زن تاریخ و پنجمین سیاه پوست تاریخ سینما لقب گرفتند که توانستند نامزد اسکار بهترین کارگردانی شوند.

مراسم اسکار سال ۲۰۱۸ درون روز چهارم مارس با اجرای جیمی کیمل درون دومین سال متوالی برگزار می شود.


مطالب پیشنهادی