روحانی چهره‌ای فرهنگی نیست چون روحیه و سوابقش امنیتی هست / اظهارنظرها درون مورد «به وقت شام» انتقام جویی بود - خبري سینمای ایران و جهان
۲۳ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

به گفته سینماپرس، هرچند حواشی پر تنش دوران صدارت علی جنتی دیپلمات و صالحی امیری امنیتی با آمدن سید عباس صالحی به طور جدی فروکش کرد ولي رکود فرهنگی کشور که از ابتدای دولت یازدهم آغاز شده کماکان ادامه دارد و این رکود درون بسیاری از موارد با یک پسرفت جدی هم همراه بوده هست. قطعا بهترین فرد برای ارزیابی حدود پنج سال عملکرد دولت تدبیر درون زمینه فرهنگ، شخصی هست که برای چهارسال عهده دار بالاترین مسئولیت درون این زمینه یعنی وزارت ارشاد بوده هست. جدای از این موضوع به دو دلیل حواشی فتنه و رفتار برخی هنرمندان و همچنین پیدایش سلیقه ها و زاویه های احمدی نژاد درون دوران مسئولیت حسینی، بر اهمیت این اعلام کرد و گو می افزود. از دکتر حسینی درخواست کردیم تا فرصتی را درون اختیار ما بگذارند تا میزبان ایشان  باشیم. بخشی از ناگفته های شنیدنی ایشان به خواست خودشان و به رسم امانت پیش ما باقی ماند. سید محمد حسینی دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع)، نماینده مجلس پنجم و از مدیران صدا و سیما بوده هست. درون دولت نهم قائم مقام وزیر علوم و رئیس دانشگاه پیام نور بود که با آغاز دولت دهم و با قبول پیشنهادی وزارت ارشاد و رای اعتماد مجلس هشتم توانست بر صندلی مسئولیتی تکیه زند که روزی درون مجلس پنجم به دنبال استیضاح وزیر همین وزارتخانه یعنی عطاءالله مهاجرانی بود. درون ادامه مشروح اعلام کرد و گوی ما با وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی که این روزها با نام دبیر کانون دانشگاهیان ایران اسلامی فعالیت می کند را خواهید خواند:

 عملکرد پنج ساله دولت فعلی درون زمینه فرهنگ که سه وزیر را هم تجربه کرد، چطور ارزیابی می کنید؟


حسینی: وزارت ارشاد سه وظیفه اصلی دارد حمایت، هدایت و نظارت. یعنی این سه وظیفه را باید انجام بدهد، درون کارهای فرهنگی و هنری سرمایه گذاری و از تولیدات مناسب حمایت کند و آنها را درون اختیار مردم قرار دهد. ما درون یک حکومت لاییک زندگی نمی کنیم که بگوییم هیچ جهت گیری و اولویتی نداریم و شعارمان هنر برای هنر هست! از نگاه ما هنر باید درون خدمت اهداف متعالی نظام باشد. بنابراين وظایفی که دولت و وزارت ارشاد دارد مساله جهت گیری ها و اولویت بندی ها هست که باید مشخص شود. مثلا درون فیلم های سینمایی، تحکیم خانواده برای ما اصل هست؛ پرداختن به رویدادهای تاریخ صدر اسلام و تاریخ معاصر، مشاهیر، مفاخر، شهدا و موضوع مقاومت از اولویت برخورداراست.

باید اولویت بندی ها و جهت دهی ها مشخص بشود و بعد هم نظارت جدی گرفته شود. به هر حال درون تمامي جای دنیا نظارت مورد دقت هست، منحصر به ما نیست. تمامي جای دنیا حتی درون کشورهای اروپایی دستگاه نظارتی حساب شده ای دارند. به طور مثال یک معیار و خط قرمز ترویج مواد مخدر هست یا حتی برای خشونت یک حدی قائل هستند. بنابراين نظارت درون تمامي جای دنیا مهم هست. ولي درون ابتدای دولت یازدهم بحث هایی که رییس جمهور مطرح کرد نشان می داد که اعتقاد راسخی به این مقوله وجود ندارد. آقای یا با قیافه حق به جانب، که به ظاهر حرف درستی هست که نتیجه نادرستی از اين گرفته شد. یعنی ما مقدمات هدایت را فراهم نمی کنیم، کاری نداریم خود مردم گزينش می کنند، یا مدعی شد هنر ارزشی و غیر ارزشی نداریم، یعنی وظیفه ای درون قبال هنرمندان متعهد و حمایت از آثار هنری ارزشمدار نداریم!


 اینکه می فرمایید برای دولت فرهنگ اولویت ندارد، این تیپ مدیریتی دولت هست. آدم های امنیتی آمدند، بیش از آنکه فرهنگ برایشان اولویت داشته باشد رویکردهای کلان دولت آنها را به سمتی برده که فرهنگ مشکل داشته هست. فرهنگ درون ملاحظات درگیر نمی شود؟


حسینی: خود آقای روحانی اصلا چهره فرهنگی نیست بلکه روحیه و سابقه کاری اش از وی چهره ای امنیتی سیاسی ساخته هست. حلقه اول یاران و مشاورانش هم غالبا صبغه اطلاعاتی امنیتی دارند. یکی از دلایلی که درون این دولت به فرهنگ اهمیت داده نمی شود همین نگاه هست. به طور مثال شورای عالی سینما درون دولت دهم شکل گرفت که مثل دیگر شوراهای عالی ریاستش با رئیس جمهور بود. اعضای شورا هم هنرمندان و سینماگران و مدیران ارشد فرهنگی بودند. این جلسات منظم با حضور رییس جمهور برگزار می شد. هر زمان که درخواست جلسه می کردیم ظرف یک هفته وقت داده می شد، یعنی رئیس جمهور به مقوله فرهنگ اهمیت می داد ولی درون دولت یازدهم هرماه به ماه بعدی و بعد هر فصل به فصل بعدی موکول کردند و هرسال به سال بعد و بنابراين از سه سال سه ماه اول که دیدند روحانی وقت نمی دهد برای تشکیل جلسه، صورت مسئله را پاک کردند و کلا شورای عالی سینما را منحل کردند تا درون معرض سوال خبرنگاران و سینماگران قرار نگیرند!

 بنابراين الان شورای عالی سینما نداریم؟

 

حسینی: نه، شورا را منحل کردند.

 حتی آقای روحانی یک جلسه هم شرکت نکرد؟


حسینی: نه حتی یک جلسه تشریفاتی هم تشکیل نداد، ولي از رئیس جمهوری که به اعضای کابینه اش که مرتب نیاز دارند وقت ملاقات نمی دهد. تعطیل کردن چنین شوراهایی دور از انتظار نیست. به هرحال مصوبات شورای عالی سینما به منزله مصوبات دولت بود با این تفاوت اساسی که درون دولت وزیر ارشاد یک نفر هست و بقیه وزرا چه بسا با یشنهادات فرهنگی همراهی نکنند بلکه مخالفت هم بکنند و کار تصویب را با مشکل مواجه سازند ولي درون یک شورایعالی، رییس جمهور با یک نفر از معاونانش حضور داشتند و بقیه اعضاء مدیران فرهنگی و سینما گران بودند و با توضیحات آنان پیشنهادات سریعتر  تصویب می شد، این یک فرصت مغتنم و نقطه قوت برای سینما بودکه به تاریخ و طاق نسیان سپرده شد!  

مثال دیگر نقشه مهندسی فرهنگی کشور هست که با تاکید و اهتمام حضرت آقا تدوین و تصویب شد. درون اواخر سال ۹۱ درون شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی و درسال۹۲ یعنی اواخر دولت دهم ابلاغ شد. بنابراين درون آغاز کار دولت یازدهم تمامي چیز آماده و تدوین شده بود. درون نقشه مهندسی ۱۳راهبرد کلان و ده ها اقدام ملی مشخص شده که بایستی به تمامي آنها عمل می شد ولي حتی یک جلسه درون طول دولت یازدهم و بعد هم درون دولت دوازدهم به مدیریت رئیس جمهور یا معاون اول برای پیاده شدن نقشه مهندسی فرهنگی کشور تشکیل نشد و نقشه به بایگانی سپرده شد. این ها دلایل و شواهدی هست که نشان می دهد فرهنگ وهنراصلا اهمیتی برایشان ندارد. درحالی که ما درون دولت دهم درون دور سوم سفرها کار گروه فرهنگ و هنر را درون تمام استان ها با حضور شخص رییس جمهور برگزار کردیم ممکن بود جلسات دولت با معاون رییس جمهوری برگزار می شد ولی خود رییس جمهوری درون تمامي جلسات کارگروه شرکت می کرد تصمیم گرفته می شد مثلا جشنواره خلیج فارس درون بندرعباس برگزار بشود یا جایگاه جشنواره امام رضا(ع) ارتقا پیدا بکند نه اینکه دبیرخانه اين زیر مجموعه ارشاد خراسان رضوی باشد. براین مبنا جشنواره تبدیل به بنیاد بین المللی و هنری فرهنگی امام رضا(ع) شد. درون سفرها دقت به هنرمندان استانی بود که درون گذشته کمتر مورد حمایت قرارگرفته بودند. مثلا می گفتیم به جای این که به ۱۰ گروه تئاتر شناخته شده درون تهران کمک کنیم ما به ۱۰۰ گروه درون سطح کشور کمک بکنیم یعنی دایره کار را وسیع کنیم. درون صندوق حمایت از هنرمندان  به جای اینکه فقط افراد معروف عضو باشند  هنرمندان شهرستانی هم عضو شوند و دامنه کار وسیع بشود. ولي شهرستانی ها به طور معمول صدایشان به جایی نمی رسد ولي چهره های مشهور ساکن درون تهران همین که موضعی می گیرند بازتاب وسیعی پیدا می کند.

موسسه هنرمندان پیشکسوت را راه اندازی کردیم الحمدالله نتوانستند اين را تعطیل کنند. درحوزه های مختلف اقدامات اساسی راپایه گذاری و ریل گذاری کردیم که ولي بعضی از آنها تعطیل و یاکم فروغ شده هست. درون زیرساخت ها گامهای بلندی برداشته شد. درون دولت یازدهم چقدر اینها کار کردند؟ حتی موردی داشیتم که ۸۵ درصد کار انجام شده بود ۱۵درصد مانده بود که به نتیجه نرساندند و رها کردند.

 می توانید مصداقی بفرمایید؟


حسینی: یک نمونه مجموعه تالارها درون کرمان هست. ولي درون هشت استان احداث تالار های ۱۰۰۰ نفره یا۵۰۰  نفره را شروع کرده بودیم که امکان برگزاری نرم افزار ها و جشنواره ها درون درون سطح ملی و بین المللی آنجا باشد، با ۱۴ هزار متر مربع فضا، با امکانات کامل که مع الاسف تمامي این پروژه ها کلا متوقف شد و نشان می دهد که اهمیتی به شهرستان و استان ها داده نمی شود. وقتی می خواستیم از یک شخصیتی تجلیل کنیم مثلا از استاد سبزواری درون زمان حیاتش درون دانشگاه حکیم سبزواری شهرستان سبزوار حداقل ۱۰۰تا ۲۰۰ میلیون تومان کمک می کردیم چند میلیارد به استان ها کمک می کردیم که درون شهرستان ها نرم افزار داشته باشند، خودشان نمایشگاه و مراسم تجلیل و تکریم داشته باشند الان به یک شهرستانی می روم، رییس ارشاد شهرستان می گوید برای کل سال پنج میلیون تومان! به ما دادند با پنج میلیون تومان چه کاری می شود کرد درون تهران توجهی نیست فقط اسمش هست یک حقوقی می گیرند و درون آنجاحضور دارند. اینها نشان می دهد که فرهنگاولویت نیست بنابراين بخش حمایت، هدایت و نظارت کمی تا قسمتی تعطیل هست.

مضمون برخی فیلم ها، تئاتر، موسیقی و کتاب موید این موضوع هست. ضوابط نشر کتاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درون فروردین سال ۸۹ هست. درون این مجموعه مرزهای اعتقادی، منافع ملی و… به روشنی معلوم شده هست ولی درون عمل بعضا رعایت نمی شود. یعنی کتاب منتشر می شود با محتوای تحریف تاریخ، تعریف و تمجید دربار رژیم پهلوی. معاندان و براندازان خارج از کشور درون تهران کتابشان با وکیل مدافعی ارشاد منتشر می شود. درون بحث حمایت، هدایت و نظارت نه اعتقادی وجود دارد و نه اقدام جدی صورت می گیرد هست. یک سری کارهای روزمره و کلیشه ای انجام می شود.

 دولت چهره فرهنگی قابل اتکایی درون درون خودش دارد؟


حسینی: نه، وجه غالب آقای جنتی سیاسی و دیپلمات بودن ایشان بود.   بعد هم یک مسئولیت اقتصادی درون حوزه بین الملل پیداکرد. ولي درون دهه ۷۰ مدتی درون بخش بین الملل ارشاد هم مسئولیت داشت. آقای صالحی امیری هم یک عنصر امنیتی بود که قبل از آشنایی با بخش های متنوع ارشاد کنار گذارده شد.

لطفا به برخی اقدامات و خط مشی های دوران مسئولیت درون ارشاد هم اشاره کنید.


حسینی: هفته های فرهنگی که درون خارج از کشور برپا می کردیم از جمله درون قطر، ترکیه، آذربایجان و تاجیکستان سعی می کردیم فعالان فرهنگی و هنری استان های همجوار دسترس کنیم، مثلا اگر نرم افزار درون قطر بود هنرمندان بوشهر را مشارکت می دادیم. برای جمهوری آذربایجان از استانهای اردبیل و آذربایجان شرکت می کردند یا برای هفته فرهنگی درون ترکمنستان از ارباب فرهنگ و هنر خراسان شمالی کمک می گرفتیم، یعنی به  هنرمندان شهرستانی بها می دادیم. این طور نبود که فقط هنرمندان تهرانی درون هر نرم افزار مهم داخل و خارجی حضور داشته باشند. یک نمونه دیگر از اقدامات این بودکه هفته های فرهنگ و هنر استان های کشور درون تهران را راه اندازی کردیم یک به یک استان ها می آمدند درون فرهنگسرای نیاوران، خانه هنرمندان، برج آزادی و دیگر مراکز فرهنگی و نرم افزار های متنوع و جذابی ارائه می کردند، این برای تهرانی ها جالب بود و برای شهرستانی ها هم تشویق مناسبی  تلقی می شد. از این نمونه ها بسیار داریم. افتتاح مجمتع های فرهنگی هنری درون شهرستانها داشتیم. درون دزفول برای احداث یک مجتمع می خواستیم کلنگ بزنیم یک نفر از بین جمعیت بلند اعلام کرد آقا چند بار این جا کلنگ می زنند بعد بچه های صدا و سیما میکروفن را جلو بنده گرفتند و گفتند قبلا کلنگ زده شده، پاسخم این بود من که اطلاع نداشتم، هر مدیری قبلا کلنگ زده و اقدام نکرده باید جوابگو باشد ولی بنده این اطمینان را می دهم کلنگی که می زنم ضمانت اجرایی دارد. یک سال و سه ماه بعد رفتیم همان مجموعه را افتتاح کردیم چقدر مردم خوشحال بودند!  

بیش از ۲۵۰ سفر شهرستانی و استانی داشتیم. درون طی اين چهار سال هر هفته درون شهرستان ها نرم افزار داشتیم به گونه ای که مصداق کثیرالسفر شده بودیم و درون سفر هم نماز را کامل می خواندیم. می گفتیم مسئول کشوری هستیم نه صرفا تهران و ستاد وزارت خانه.

نمونه دیگر از فعالیت های مفید تاسیس معاونت قرآنی بود به منظور اینکه هنرمندان با مضامین قرآنی آشنا شوند و با الهام از قرآن آثار هنری ارزشمند تولید کنند. بالغ بر۲۰جشنواره قرآنی درحوزه فیلم، مستند، پویانمایی و… تعریف کرده و مقدمات را فراهم کردیم. تعدادی هم برگزار کردیم. مع الاسف درون دولت یازدهم یکی بعد از دیگری تعطیل شدند و به برگزاری نمایشگاه قرآن اکتفا کردند.

به طور مثال جشنواره خلیج فارس را برای چه راه اندازی کردیم؟ اصلا سوژه خلیج فارس تمامي ایرانیان را  درون کنار هم قرار می داد حتی برای ایرانیان خلیج فارس اهمیت دارد ما سعی می کردیم درون این جشنواره رییس جمهور و سایر مسئولان کشوری حضور پیداکنند و بهای کافی داده شود که اين هم درحال حاضر رونق گذشته را ندارد.

درون هر شهرستان بررسی می کردیم چه ظرفیتی وجود دارد با اين مزیت و ظرفیت یک کار ملی برایش تعریف می کردیم مثلا درون استان قزوین خوشنویسی جایگاه خاصی داشت لذا به نرم افزار های خوشنویسی اهمیت بیشتری داده شد.

 شما می فرمایید دولت عملا به یک سری صحبت ها اعتقادی ندارد. از عمر این دولت هم حداقل سه سال باقی مانده هست. بالاترین نهاد فرهنگی کشور هم شورای عالی انقلاب فرهنگی هست رییسش هم آقای روحانی هست. چه کار می توان کرد؟


حسینی: محورهایی که رهبر انقلاب مطرح کردند باید به عنوان مطالبه جدی مطرح شوند. مثلا فرض ایشان بارها فرمودند که از نیروهای مومن و متعهد درون حوزه فرهنگ و هنر حمایت بشود این رهنمود باید یک مطالبه جدی شود که دستگاهها نیروهای متعهد را حمایت کنند، چه بسا مدیران دولتی علاقه ای نداشته باشند بلکه بخواهند از کسانی حمایت کنند که با مبانی اسلامی و انقلابی فاصله دارند. ما می توانیم فضایی ایجاد کنیم حتی اگر مطابق میلشان هم نیست ناچار باشند به نیروهای انقلابی و آثارشان دقت کنند. مانع میدان دادن به کسانی شویم که مروج فرهنگ و سبک زندگی غربی هستند. مثلا درون ۹ دی امسال می خواستند فیلم”من عصبانی نیستم” را اکران کنند که اعتراضاتی صورت گرفت و مجبور به عقب نشینی شدند.

یعنی تا پایان دولت درون موضع پدافندی باید قرار بگیریم و هر کاری را با یک جو وب سايت ای پیش بریم تا عقب نشینی کنند؟


حسینی: نه این می شود پدافند. ولي حضرت آقا روی فعالیت های آفندی و ایجابی هم تاکید داشتند. یک سری نهادها مثل حوزه هنری و سازمان اوج از توان و امکانات قابل قبولی برخوردارند. باید تولیدات مناسب و جذاب را افزایش دهند. هنرمند کم نداریم باید از اینها دسترس بشود. به جایی که درون سال سه یا چهار فیلم مطرح ساخته شود، حمایت شود که این تعداد حداقل به بالای ۱۰ فیلم ارزشمند برسد. وقتی بتوانیم آثار مناسب تولید بکنیم اینها فضا را درون اختیار می گیرد و به فیلم های سطحی و نامناسب مجال مانور نمی دهد. درون عین حال که از دولت مطالبه می کنیم، بپذیریم که برخی ضعف ها را داریم کم کاری هایی داریم. برخی دستگاه های عریض و طویل اقتصادی داریم که جزو نهادهای حاکمیتی هستند مثل بنیاد مستضعفان از تولید آثار فاخر حمایت کنند. یک بار بنیاد حمایت کرد فیلم ماندگار محمد رسول الله(ص) ساخته شد که آثار داخلی و خارجی داشت. یک بنگاه بزرگ اقتصادی درون کنارش کارهای فرهنگی هم انجام دهد نه اینکه بگویند همان یک مورد بوده، تمام شد. الان سریال حضرت موسی چند سال هست زمین مانده هست ما توقع داریم که صدا و سیما فعال تر عمل کند اگر نمی تواند از لحاظ مالی مشکل دارد از جاهای دیگر کمک بخواهد آنها بیایند کمک کنند.

 بخشی از انتقاد شما به نیروهای ارزشی بر می گردد؟


حسینی: درون مرحله اول باید از دولت مطالبه کنیم حال اگر دولت کم کاری کرد، دقت نکرد، دیگر نهادها، موسسات و اهالی فرهنگ فعالتر شوند مانند دیگر حوزه ها، مثلا درون سر پل ذهاب زلزله شده، حالا اگر دولت کوتاهی می کند آیا سپاه و ارتش دست روی دست بگذارند یا ستاد اجرایی، بنیاد مسکن یا دیگران بگویند ما کاری نکنیم وظیفه دولت هست! بله وظیفه دولت هست باید هم از دولت بخواهیم ولي اگر انجام نداد نباید که کار روی زمین بماند. فرض کنیم درون حادثه هواپیمای یاسوج اگر فقط به امید دولت می نشستند ممکن بود تا مدتها لاشه هواپیما و جعبه سیاه پیدا نشود ولی وقتی  تمامي مشارکت کنند کارها باشتاب بیشتر و به نحو بهترانجام می شود.

 با دقت به چهار سال مسئولیتان درون وزارت ارشاد، جشنواره های فجر اعم از سینما و موسیقی را تا چه حد درون مسیر انقلاب می دانید؟


حسینی: این سنت خوبی هست که هر ساله فرصتی فراهم می شود که کارنامه فرهنگی و هنری درون عرصه های مختلف مورد ارزیابی قرارگیرد. جشنواره ها ویترین یک ساله تولیدات درون حوزه سینما، تئاتر، موسیقی و … هستند. حال اگر برخی تولیدات با باورها و ارزش های اسلامی سازگار نیست باید اشکالات رابرطرف کنیم نه این که اسم جشنواره را عوض کنیم یا زمانش را تغییر دهیم و بعد عده ای خود را آزاد ببینند و هر اثری را که خواستند ارائه دهند!

این ایده ها مطرح شده؟


حسینی: برخی مطرح می کنند که  چون جشنواره ها درون تراز و زیبنده انقلاب نیستند بنابراين به عنوان فجر نباشند. این ایده درون واقع پاک کردن صورت مساله هست، نه اتفاقا باید جشنواره ها درون مناسبت های اسلامی و انقلابی برپاشود، تا هم دست اندرکاران و هم هنرمندان احساس مسئولیت بیشتری بکنند و با نظارت همگانی شاهد جشنواره درخور نظام باشیم.

مصداقا برای هدایت جشنواره درون مسیر دلخواه انقلاب چه کار می توان کرد؟

 

حسینی: از اعتباراتی که درون اختیار دستگاهها و نهادها هست اگر درست دسترس شود و شرط حمایت، تولید آثاری با مضامین مفید و موضوعات اولویت دار باشد می توان بر روند تولید اثرسازنده داشت. حمایت های دیگری هم وجود دارد مانند مجوزدادن، زمینه سازی برای معرفی فیلم، شرکت دادن درجشنواره ها که مع الاسف درون مواردی نه تنها همکاری و حمایت لازم صورت نمی گیرد بلکه کارشکنی هم می شود. مثلا سال گدشته همکاری لازم برای حضور فیلم “امپراطور جهنم” که به موضوع مهم داعش پرداخته، دربخش اصلی جشنواره صورت نگرفت. درون مورد فیلم “نفس” که مرتبط با دفاع مقدس بود هم مانع تراشی می کردند که با پیگیریهای فراوان سرانجام کوتاه آمدند.

همین که وزیر ارشاد یا معاون سینمایی پشت صحنه یک فیلم هنگام تصویربرداری شرکت می کنند تاثیر تبلیغی خاص خود را دارد. یا وقتی ازیک اثر هنری و فرهنگی طی مراسمی باحضور مسئولان رونمایی می شود بازتاب تبلیغی دارد. حمایت دیگر خرید محصولات هست مثل خرید کتاب که وظیفه ارشاد و نهاد کتابخانه هاست و دیگر نهادها هم می توانند درون خرید و درون نتیجه ترویج کتاب های ارزنده مساعدت کنند.

 بعضا مغلطه می کنند این تمامي دستگاه فرهنگی داریم چرا دولت باید پاسخگوی اشکالات باشد؟ آقای جنتی گفته بود وقت بودجه گرفتن تمامي ارگان ها به صف می شوند وقت گفته دهی می گویند وزارت ارشاد بیاید گفته بدهد؟


حسینی: بله ما نهادها و مراکز متعدد داریم ولي گلوگاه ها دست وزارت ارشاد هست. هر اجرای تئاتر و موسیقی، اعطای مجوز آلبوم موسیقی، ساخت و اکران فیلم و همچنین نظارتها درون اختیار و وظیفه وزارت ارشاد هست، لذا هرجا ایراد و اشکالی باشد نگاه ها متوجه ارشاد می شود.

 از جهت فعالیتهای ایجابی فرهنگی بله تمامي نهادها، سازمان ها و مراکز فرهنگی باید کار بکنند و هم باید بپذیرند که کم کاری کرده اند ولي بعد نظارتی بر عهده ارشاد هست که باید به درستی وظیفه خودرا انجام دهد. تمامي حوزه های فرهنگی و هنری از جمله مطبوعات، کتاب، موسیقی، تئاتر، سینما و هنرهای تجسمی درون حیطه دولت و ارشاد هست. درون خصوص نظارت، سازمان تبلیغات، حوزه هنری، شهرداری ها، حوزه های علمیه و… و. نقشی ندارند. اگر فیلم مسئله داری مانند ۵۰ کیلو آلبالو اکران می شود ارشاد باید جواب گو باشد. ارتباطی با دیگر نهادهای فرهنگی ندارد که آنها مواخذه شوند. بله درون مورد فعالیت ها اگر فرض کنیم ۱۰یا۲۰ میلیارد درون اختیار حوزه هنری هست  باید جواب بدهد بگوید این تولیدات را داشتیم.

 سراغ معاونت مطبوعاتی برویم. وضعیت آزادی بیان درون دولت آقای احمدی نژاد خصوصا درون زمان مسئولیت شما چطور بود؟ بعضا از اين دوران به فضای خفقان یاد می کنند.


حسینی: به هیچ وجه این طور نبوده هست. این ادعا مبنایی ندارد تمامي وب سايت های چپ و راست کار خودشان را انجام می دادند و فعالیت می کردند. ولي درون یک مقطعی یعنی اول کار که درون شرایط فتنه سال ۸۸ بودیم درون اين دوره کوتاه اوضاع کشور اقتضا می کرد درون بحث نظارت جدی تر باشیم. بقیه دستگاه ها هم درون اين فضای ملتهب جدی تر برخورد می کردند تا شرایط به وضع عادی برگردد و کشور کمتر آسیب ببیند. بعضی نشریات، روزنامه ها و سایت ها درون اين مقطع آتش بیار معرکه شده بودند و به آشوب و بلوا دامن می زدند. اصلا دولت را به رسمیت نمی شناختند، می گفتند دولت کودتا و کل نظام را زیر سوال می بردند. انتخابات را به عنوان اینکه تقلب شده به رسمیت نمی شناختند و خواهان برگزاری انتخابات مجدد بودند! به این وب سايت ها تذکر داده می شد ولی معدودی از آنها تعمد داشتند و به استقبال برخورد می رفتند!

خاطرم هست اين موقع به آقای احمدی نژاد رییس جمهور نمی گفتند؟


حسینی: بله، حتی به نمایندگان و منتخبان مردم درون سال ۹۰ می گفتند راه یافتگان به مجلس، یعنی این گونه القا می کردند که قانونی نیستند. معلوم هست که به اینها تذکر داده می شود یا برخورد می شود یا حداقل حمایت نمی شوند و برایشان هورا نمی کشند. برخی از اینها مواضعشان با بی بی سی، صدای آمریکا، منافقین و سلطنت طلب ها نداشت، عقل سلیم حکم می کرد که تذکر داده شود و درون صورت اصرار به کارشان با آنها برخورد شود ولي به نظر می رسید که تعدادی از آنها به هر دلیل دوست داشتند که فعالیتشان متوقف شود!

 متناسب با سوژه روز، فردی هم کاریکاتوری ارائه کرد که درون فتنه بسیار فعال بود. ما تمام سوابق ایشان را داشتیم. این نبود که اتفاقی یک کاری شده یا بگوییم برداشت ما نادرست هست، نه کاملا کارهای قبلیش معلوم بود که هدف دار بوده درون مناسبت ها کاریکاتور را می گذارد. درون هفته دفاع مقدس یکی از رزمندگان را گذاشته بود به جای پیشانی بند چشم بند گذاشته بود کاملا معلوم بود که این دفاع مقدس را زیر سوال می برد درون تمامي جای دنیا به رزمندگانشان احترام می گذارند. تعداد قابل توجهی از نمایندگان هم به ما تذکر دادند که چرا واکنش نشان نمی دهیم. جلسه ۷ نفره هیات نظارت راتشکیل دادیم داشتیم. وقتی سوابق کاریکاتوریست را دیدند گفتند که باید برخورد صورت بگیرد. این برخورد انجام شد ولي احمدی نژاد درون یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد با این تصمیم مخالف هست و ناخوشنودی خود را با صراحت اعلام کرد.

 احمدی نژاد اعلام کرد من به وزیر ارشاد گفتم که نباید این کار را می کردید؟


حسینی: نه قبلش که احمدی نژاد نبود، نیویورک بود. بعد که ایشان آمدند گفتند که این کار درست نبود. ولي ما روال قانونی را طی کرده بودیم.

 استدلال احمدی نژاد چی بود؟


حسینی: ایشان از حدود سال ۹۰  یک مقدار نگاهش تغییر کرده بود و دیگر اعتقاد چندانی به نظارت نداشت! حتی درون دیدار با اهالی تئاتر درجشنواره می اعلام کرد سخت گیری نکنید درون حالی که سخت گیری وجود نداشت بلکه همکاران صرفا به ضوابط قانونی عمل می کردند. این ضوابط باید رعایت بشود درون تئاتر درست نیست که حرکات جلف، کلمات رکیک، شوخیهای جنسی و تمسخر مبانی و ارزشهای اعتقادی صورت بگیرد. بعضا خانواده ها برای تماشای تئاتر شرکت می کنند به حرمت خانواده ها بایدخط قرمز آداب اجتماعی و اخلاقی رعایت شود. نمی توان اجازه داد هرچه خواستند بگویند. هنرمندان که می خواهند فرهنگ سازی کنند باید یک سر و گردن ازدیگران بالاتر باشند. فرهنگ جامعه را ارتقا بدهد نه اینکه آلودگی و بیان عبارات سخیف و مبذل موجب انحطاط شوند. ما می گفتیم ضوابط باید اجرا بشود بحث شخصی که نداریم، ما سلیقه فردی را قبول نداشتیم می گفتیم ضوابط را رعایت کنید. به هرحال آقای احمدی نژاد درون اواخر ریاست جمهوری بیشتر می خواست تمامي طرف ها و تمامي گروه ها از ایشان راضی باشند، دیگر کار چندانی به انجام وظایف شرعی و قانونی نداشت. این نگرش موجب می شد که گاهی اوقات اصطکاک پیش بیاید و ایشان به مخالفت با تصمیمات و مواضع درست بپردازد!

 یکی از وقایعی که درون زمان وزارت شما رخ داد، بحث انحلال خانه سینما بود. جزئی تر اشاره می فرمایید؟


حسینی: خلاصه ماجورا این بود که اولین بار درون شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح شد که خانه سینما مجوز تاسیس خود را اوایل انقلاب از شورای فرهنگ عمومی کشور گرفته هست. شورای فرهنگ عمومی یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی هست. درون آغاز شورای فرهنگ عمومی اساسنامه خانه سینما را تصویب کرده بود بعد اساسنامه درون چندین مرحله این تغییر کرده بود. بدون اینکه به مرجع تصویب کننده اطلاع داده باشند و روال قانونی را طی کنند. شما فرض کنید حزبی درون وزارت کشور تاسیس می کنید بعد نمی توانید اساسنامه را تغییر بدهید، اگر می خواهید تغییر بدهید باید به وزارت کشور اطلاع بدهید.   تغییرات متعددی را درون طول زمان انجام داده بودند ولی به هیچ کس هم اطلاع نداده بودند. اولین بار آنجا درشورای فرهنگ عمومی این اعتراض صورت گرفت و خواهان برخورد قانونی با این تخلف شدند. از طرفی اداره کنندگان خانه توقع داشتند که حمایت مالی انجام بدهیم ولي نظارت معنا و مفهومی نداشته باشد. درحالی که ما باید پاسخ گو باشیم وقتی که از بیت المال مبالغی درون اختیار افراد و مراکز قرار می دهیم، باید بتوانیم نظارت داشته باشیم. علاوه برآن این مجموعه به جای کارهای صنفی و رفاهی برای اعضاء، تبدیل به محفلی سیاسی برای اهداف خاص شده بود و هر از چندی حساسیت هایی هم ایجاد می شد، از جمله جشن سینما که اینها گرفته بودند از هنرمندانی تجلیل کردند درون سخنرانی هایشان که خارج از کشور علیه نظام کار می کنند و درصدد براندازی نظام هستند! ما می گفتیم شما باید چارچوب قانونی را رعایت کنید. تاکید ما این بود قانون معیار و فصل الخطاب باشد و صنوف به ثبت برسند. و انتخابات براساس روال قانونی انجام شود. بجای همکاری و پذیرش ضوابط مساله را سیاسی کردند یعنی به جای اینکه مقابل قانون و مقرراتی که هست تمکین کنند به جوسازی شروع کردند، برخی هم درون وب سايت ها حمایت سیاسی کردند، درون حالی که مساله صنفی بود، مساله رعایت قانون بود ولی کاملا جهت گیری ها و بازتاب ها سیاسی شد. اگر واقعا نگاه صنفی داشتند این تمامي جنجال و هیاهو برپانمی شد. آیا به اندازه کمکی که ما به صندوق حمایت از هنرمندان کردیم اینها درون طول این پنج سال حمایت کردند؟ حتی به اندازه نصف اين مبالغ حمایت کردند؟ و خلاصه بعد از سالها چه کار مهمی کردند؟ رفتند درون وزارت کار صنوف سینمایی را به ثبت برسانند یعنی هنرمند را به عنوان کارگر تلقی کردند، ولي کارگر مقام والایی دارد ولی وقتی می توان از طریق وزارت فرهنگ عمل کرد چه ضرورتی داشت که به سراغ وزارت کار بروند!؟

 

نگاه سیاسی بود؟ یعنی انی افراد چون با آقای احمدی نژاد و شخص شما همخوانی نداشتند، عملا به دنبال جنجال بودند؟


حسینی: اصلا درون ماجرای فتنه ۸۸ مساله فراتر از دولت و وزارت ارشاد بود. با اصل نظام عده ای سرشاخ شده بودند. یک نمونه عرض کنم، وقتی می خواستیم درجه یک هنری به خانم هنرمندی بدهیم و به وی طی نامه ای اطلاع دادیم، قبل از اینکه به ما پاسخ بدهد نامه اش از بی بی سی سر درون آورد، گفته بود اصلا حکومت را قبول ندارم، چون بعضی درون قضیه فتنه فعال بودند یک موضع گیری های این چنینی هم داشتند. درون ادامه همان واکنش ها این جنجال ها برپا می شد. می خواستند با دولت مقابله کنند و گرنه مساله صنفی باشد نیازی نیست این قدر جنجال درست شود.


 


 درون مورد بحث ممنوع الکاری برخی از بازیگراناشاره کنید که می گویند “یک انتقاد کردیم ممنوع الکار شدیم”.

حسینی: نه، کسی بخاطر کار هنری برایش محدودیت ایجاد نمی شد. ولي مورد داشتیم که کارگردانی درون فتنه فعال بود و قوه قضاییه برخورد کرده بود که به ما ارتباطی نداشت.

 آقای پناهی منظورتان هست؟


حسینی: بله محدودشدن ایشان ارتباطی با ما نداشت، دستگاه قضایی برخورد کرده بود ولی مواردی به ما مراجعه می کردند که مشکلشان رابرطرف کنیم. برخی که مدیران ما را اصلا قبول نداشتند! از جمله کارگردانی آمده بود درون اين ایام موضع گرفته بود، مصاحبه کرده بود، بعد هم اعلام کرد ممنوع الخروج شدم. ما گفتیم رفتی علیه نظام هر چه خواستی گفتی! اعلام کرد من احساساتی شدم تحت تاثیر جوسازی ها و شرایط قرار گرفتم، گفتم اين موقع احساساتی شدی حالا که شرایط عادی شده و گرد و غبار فتنه خوابیده یک مصاحبه بکن و جبران بکن، حرف ها را تعدیل کن، ما که نمی گوییم بیایید توبه نامه بنویسید، می گوییم که بیاید موضع ایجابی بگیرید کاری نداشته باشید. قبلا چی گفتید ما براساس موضع شما برویم صحبت کنیم. بالاخره کشور و نظام را که قبول داری، معاند که نیستی، خودت بشین یک متنی بنویس می دهیم به یک خبرگزاری کار بکند. ما نمی خواهیم به حیثیت شما لطمه وارد شود. تلاش ما بر این مبنا بود که حتی المقدور مشکل هنرمندان را حل کنیم. ما حتی بعضا مورد نقد فارس، جهان نیوز و دیگر وب سايت های انقلاب قرارمی گرفتیم که چرا به کسی که درون فتنه بوده جایزه دادید؟ ولي بنای ما بر جذب حداکثری بود. به جز افراد معاند که حداکثر ۵ درصد بیشتر نبودند با بقیه سعی کردیم همراهی و مساعدت کنیم. سال اول که درون اوج فتنه  کار را شروع کردیم، عده ای درون جشنواره ها شرکت نمی کردند و تحریم می کردند یا حتی روی سن جایزه می گرفتند و بلافاصله جایزه را به عنوان اعتراض روی زمین می گذاشتند. ولی بعد از زمان کوتاهی دیدند که دایره کار را وسیع کردیم از هنرمندان ارزشی و شهرستانی دعوت کردیم، این طور نیست که کار ما لنگ بماند اگر اینها این کارها را بکنند خودشان آسیب می بینند. معطل  نماندیم، ولي راه را باز کردیم که اینها برگردند و همکاری کنند ولی این طور نبود که اگر مثلا نیامدند جشنواره فجر را تعطیل کنیم، نه خیر جشنواره را سال اول برگزار کردیم برخی ها می گفتند اینها درون جشنواره شعار می دهند مثلا به حمایت از عوامل فتنه که چنین نشد. جشنواره برگزار شد هیچ مساله ای هم پیش نیامد. اول خیلی از اینها گارد داشتند، درون طیف مقابل  بودند، نشستیم جلسه گذاشتیم کلی بحث کردیم. خیلی ها وقتی ما را می دیدند اصلا نظرشان عوض می شد. با کارگردان ها بازیگران هنرمندان جلسه می گذاشتیم. مثلا معاونت سینمایی کار آقای اصغر فرهادی را متوقف کرده بود، نشستیم صحبت کردیم و گفتیم کارتان را ادامه بدهید. همان فیلمی که برای اولین بار جایزه اسکار گرفت، جدایی نادر از سیمین.

 خیلی از دلسوزان درون مورد مجوزهای موسیقی اعتراض می کنند. حساسیت درون مورد مجوز های ارشاد به عنوان نهاد متولی چقدر هست؟   شاخص مجوز دادن چیست؟ سوال دوم اینکه وضعیت خواننده هایی که درون خارج فعالند و بعضا مایل به بازگشت به ایران و فعالیت درون داخل کشور هستند چطور هست؟ مثل آقای حبیب محبیان که درون زمان دولت دهم برگشت ولي تا آخر عمرش مجوزی دریافت نکرد ولی اخیرا صدایش پخش شد.


حسینی: درون اینکه موسیقی مورد دقت و حمایت باشد باشد بحثی نیست. ما هر ساله چند جشنواره موسیقی و نرم افزار های متعدد داشتیم بر مبنایی که حضرت آقا دارند. بله برخی علما و بزرگان هستند که اصلا با کل موسیقی مخالف هستند. بعضی وقت ها دیدار داشتیم با برخی آقایان که می گفتند کلا موسیقی را تعطیل کنید. می گفتیم نمی توانیم بر مبنای دیدگاه امام و رهبری موسیقی را قبول دارند درون حدی که مجاز هست و اشکالی ندارد. بنابراين اصل موسیقی مورد قبول هست خود حضرت آقا درون درس خارج، زمان ها بحث شان به موضوع موسیقی اختصاص داشت. تلاش کردیم همان مباحث را مبنا قرار بدهیم و سند موسیقی را بنویسیم که به عنوان سند بالادستی باشد ولی درون اين دوره دیگر این فرصت و توفیق را پیدا نکردیم، چون از ناحیه دفتر به ما ابلاغ یا ارسال نشد.

درس خارج بود؟


حسینی: بله درس خارج حضرت آقا درباره موسیقی بود. ما از بیت بارها درخواست کردیم که متن درسها را درون اختیار ما قرار بدهید تا با کمک تعدادی از هنرمندان متعهد موسیقی مجموعه ای ارزنده فراهم کنیم که به مثابه راهنمای عمل و نقشه راه باشد.

یک معیار داشتیم و اين اینکه اگر کسی دارد با شبکه های فارسی زبان معاند همکاری می کند، همزمان نمی تواند درون داخل کشور هم نرم افزار اجرا بکند. می گفتیم خود شما گزينش کنید، گذشته ها گذشته هست، شما از حالا به بعد تصمیم بگیرید داخل می خواهید کار کنید یا می خواهید با شبکه های ضدانقلاب همکاری کنید؟ اگر می خواهید درون داخل کار کنید شرطش این هست که با کسانی که درون صدد براندازی هستند همکاری خودتان را قطع کنید. برخی از اين شبکه ها اصلا با صراحت علیه نظام و انقلاب فعالیت می کردند. این معیار را قرار داده بودیم. می گفتیم اول برادریتان را ثابت کنید، بعد درخواست اخد مجوز بدهید. یک زمان به ایران بیایید اطمینانی حاصل بشود، ما هم کم کم همکاری می کنیم و فعالیت را شروع می کنید. ولی خوب درحال حاضر دیگر این ضابطه نیست لذا فرد همزمان دارد بیرون برای شبکه ها و محافل ضدانقلاب نرم افزار اجرا می کند و داخل هم مجوز می دهند. این ملاک فقط درون موسیقی نبود درون مورد بازیگری هم بود. بازیگری که دریک فیلم خارجی بازی می کند که علیه اسلام و انقلاب و یا مغایر شئونات فرهنگی و اخلاقی هست نمی توانیم درون داخل برایش فرش قرمز پهن کنیم.

 یعنی آقای محبیان این را قبول نکرد؟


حسینی: ایشان بحثی نداشت. بحث ما این بود که خیلی عجله نکن. ما از یک نرم افزار هایی شروع و به تدریج مجوز می دهیم. ولي کسی که جديد از راه رسیده بلافاصله بگوییم نرم افزار اجرا کند، منطقی نیست. چه بسا بعد از اجرا بلافاصله برگشت خارج و همان آش و همان کاسه! می گفتیم یک زمانی هرچند کوتاه بگذرد بعد به روال عادی کارها دنبال می شود و مقدماتی هم درون معاونت هنری فراهم شده بود که ایشان بیاید همکاری بکند که بنده درون جزییات ورودنداشتم.

شروط شما را قبول کرد که اين طرف قطع همکاری کند؟


حسینی: بحث ما این بود که نمی شود همزمان درون داخل و خارج کار کنید. یک حساسیت هایی درون جامعه وجود داشت. قبل از دادن  مجوز به ایشان جنجالی برپا شد حتی درون برخی خطبه های نماز جمعه گفته بودند به خواننده لس انجلسی مجوز دادند درون حالی که چنین نبود!

 درون مورد محتوای موسیقی چطور؟


حسینی:  محتوا اهمیت زیادی دارد و این انتظار وجود دارد که درون کشور ما مضمون زیبنده فرهنگ جامعه اسلامی باشد نه این که سطحی، نازل و یا مبتذل باشد. به یاد داشته باشیم دراین زمینه فرهنگی غنی داریم. درکشوری هستیم که مفاخری چون حافظ، سعدی، مولوی و فردوسی داریم. باید این نکته مراقبت بشود که سروده ها یک سطح قابل قبولی را داشته باشد و انحرافات اخلاقی و اعتقادی هم درون آنها نباشد.

یعنی الان اين شاخص ها رعایت نمی شود؟


حسینی: می گویند که روزانه بیش از ۱۰۰ تئاتر درون تهران برگزار می شود، وزیر وقت گفته بود ما نمی توانیم نظارت کنیم یعنی بهانه شان این بود که چون نرم افزار ها زیاد هست نظارت میسر نیست! شما دستگاه متولی و مسئول هستید باید چاره اندیشی کنید. از نیروهای دیگر کمک بگیرید باید ساز و کار فراهم کنید که نظارت انجام بشود. این طوری که رها کنیم همان ولنگاری می شود که رهبر انقلاب تذکر دادند.

 نظرتان درون مورد جشنواره امسال و ماجرای آقای حاتمی کیا چیست؟


حسینی: چون درون دهه فجر بیشتر درون استان ها سخنران مراسم بودم فرصت نشد که فیلم ها را ببینم و به قضاوت درستی برسم. کم و بیش خبري جشنواره و فیلم ها را دنبال می کردم. ولي اینکه درون وب سايت ها یا درون وب سايت ملی یک کار ارزشی که نگاه راهبردی جمهوری اسلامی را نشان می دهد، تضعیف و مورد هجمه قرار گیرد، قابل قبول نیست. بر فرض که فیلم ضعیفی هم باشد چنین برخوردی حاکی از اهداف دیگر هست، درون حالی که حاتمی کیا را غالبا به عنوان کارگردانی توانمند و خبره قبول دارند. سراغ سوژه ای می رود خوب اين را ارایه می دهد. درون ساخت فیلم “چ” از نزدیک شاهد زحمات طاقت فرسای حاتمی کیا بودیم. بالغ بر دو میلیارد کمک کردیم تا این فیلم ساخته بشود. ایشان با دقت و احتیاط  تمام کار را به نتیجه رساند. ولي اکران فیلم درون جشنواره دوره بعد از مسئولیت ما موکول شد.

بعضا درون مورد “به وقت شام” اظهارنظرهای ناروایی کردند که نشان از نوعی کینه ورزی و انتقام جویی از ایشان بود. شاید دلیل عمده اش که مخفی می کردند این بود که چرا راجع به این موضوع کار کرده هست. فرد به اصطلاح منتقدی که این گونه حرف می زند دیگران باید جلو او بایستند. دست رو دست بگذاریم راجع به جبهه مقاومت فیلم نسازیم!؟ پیروزی بر داعش را که از افتخارات بزرگ هست، درون سینما نادیده بگیریم؟ ایران مردانه ایستاد و کمک کرد شر داعش را کم شود. بعد سینمای بالیوود برای ما فیلم بسازد که انگار قهرمانان هندی آمدند آنجا را آزاد کردند!؟

اینکه هزینه فیلم اصغر فرهادی را سفارت قطر داد، این عرف هست؟


حسینی: ضوابط روشن و شفافی نداریم. یکی از بحث هایی که درون اين دوره داشتیم و به دوستان سینمایی تاکید داشتم این بود که بیاییم ضوابط حضور درون جشنواره ها، درون نرم افزار های مختلف خارج از کشور، آثار مشترکی که با کشورهایکه با کشورهای دیگر تولید می شود و همین بحث سرمایه گذاری خارجی را ضابطه مند کنیم. دنبال این بودیم که سند سینما را تدوین کنیم که به نتیجه نرسید.


 


 شورای عالی سینما هم که منحل شد؟


حسینی: بله شورای عالی سینما می توانست درون این خصوص راهگشا باشد. نداشتن ضوابط، یا ساکت و مبهم بودن قانون می تواند مشکل ساز باشد. فرد صرفا با نگاه جشنواره ای فیلم می سازد یا سفارتخانه های کشورهای اروپایی از برخی کارها حمایت می کنند، معلوم هست که درون جهت منافع خودشان حمایت می کنند،

 چطور شد که پیشنهاد وزارت ارشاد به شما شد؟


حسینی: از دوره نوجوانی و قبل انقلاب علاقمند به کارهای فرهنگی و هنری بودم. بعد از انقلاب هم درون جهاد سازندگی درون کمیته فرهنگی فعال بودم. چندین سال هم به عنوان رایزن فرهنگی درون خارج از کشور بودم. درون مجلس پنجم هم نسبت به مباحث فرهنگی حساس بودم از جمله درون استیضاح مهاجرانی فعال بودم. ۴ سال سابقه مدیریت درون صدا و سیما داشتم. با حوزه مطبوعات هم از آغاز انقلاب با انتشار نشریه “ندای کپرنشین ” درون جهاد و مجله “the guide” و” المدرسه” درون رایزنی و مجلات سروش درون صدا و سیما و امثال اين ارتباط و از نزدیک آشنایی داشتم.

ولي سه وزارت خانه پیشنهاد شد یعنی گفتند برای سه وزارتخانه فرم پر کنم: وزارت علوم، ارشاد و   آموزش و پرورش. درآن مقطع بنابراين از چهارسال فعالیت شبانه روزی، تمایلم مسئولیت درون وزارت علوم بود. احاطه و اشراف خوبی نسبت به امور مختلف آموزش عالی کشور پیدا کرده بودم. مثلا زمانی که رئیس دانشگاه پیام نور بودم تقریبا به تمامي واحد ها درسراسرکشور سرزدم و کاملا می دانستم چه وضعیتی دارند. چون چهار سال درون وزارت علوم بودم گزینه اول بنده ادامه خدمت دراین مجموعه بود. برای وزارت آموزش و پرورش هم اصلا فرم پر نکردم چون هیچ سابقه مدیریتی درون وزارت آموزش و پرورش نداشتم. ولي می دانید قبل از اين به یکی وزرا گفته بودند شما چه سنخیتی با آموزش و پرورش دارید گفته بود من ۱۲ سال آنجا درس خوانده ام! علی ای حال تقدیر این بود که چند صباحی درخدمت اهالی فرهنگ و هنر باشیم.   قبل از نهایی شدن موضوع پیش چهره های شناخته شده فرهنگی کشور برای مشورت رفتم. به من گفتند شما سه ماه بیشتر نمی توانید آنجا دوام بیاورید، زیر مسائل ارشاد بسیار پیچیده هست و کار با هنرمندان با دقت به روحیات و توقعاتی که دارند بسیار سخت هست. نکته دیگری که از سر صداقت و شناخت به عنوان دشواری کار مطرح کرد این بود که احمدی نژاد درون مباحث فکری و فرهنگی یک مقدار با سیاستهای نظام و رهبری فاصله گرفته و جمع بین  این دو میسر نیست. نکته سوم هم که ظاهرا ایشان اشاره نکرد شرایط خاص فتنه سال ۸۸ یعنی آغاز بکار بنده بود که به یاری خدا این سه چالش مانع ارائه خدمات گسترده سخت افزاری و نرم افزاری درون دوره مسئولیت نشد.

 خوب هست مشکل دوم را مقداری توضیح دهید؟


حسینی:  درون وزارت فرهنگ برخی سازمان ها داریم که صرفا زیر مجموعه دولت نیست باید با مقام معظم رهبری هماهنگی شود. مثل سازمان حج و زیارت، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که امور این سازمانها ظرافت و پیچیدگی خاص خود را دارد که بنده تاکنون جایی مطرح نکرده ام با چه مشکلاتی دراین خصوص مواجه بودیم.  

 حالا به ما بگویید.


حسینی: ناگفته بماند بهتر هست ولی گذرا به یکی دو مورد اشاره می کنم. مثلا درون خصوص سازمان فرهنگ و ارتباطات از روز اول آقای احمدی نژاد می اعلام کرد باید رئیس سازمان عوض شود. عزل و نصب رییس آنجا مثل دیگر معاونت های ارشاد با اختیار و تصمیم وزیر صرفا نبود بلکه براساس اساسنامه، با پیشنهاد وزیر و تائید حدود ۱۵ نفر اعضای شورای عالی سازمان تصمیم گیری می شد که همین فرایند کار را دشوار می کرد. جديد بعد از اين هم مرحله بالاتری داشت و اين تائید حضرت آقا بود. بعد از طی این روند وزیر می تواند حکم رئیس سازمان را ابلاغ کند.

 انجام شد؟


حسینی: بله بالاخره شد ولي درون کار اجرایی و مدیریتی خیلی وقتها این مصرع ناب حافظ را باید زمزمه کرد: که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها! یا این تعبیر: آری شود ولی به خون جگر شود!

بالغ بر ۸ ماه از دوره ریاست مدیر وقت مانده بود و احمدی نژاد اصرار داشت که بلافاصله وی عزل و فرد دیگری جایگزین شود که راجع به جایگزین هم اختلاف نظر جدی با ایشان و نیز درون شورای عالی سازمان وجود داشت.

 اين موقع مسئول کی بود؟


حسینی: آقای مصطفوی بود.

 الان آقای ترکمانی هستند.


حسینی: بله آقای ابراهیمی ترکمانی هستند. به هرحال از روز اول شروع کار تا تعیین رئیس بعدی یعنی بیش از ۸ ماه این اصطکاک مشکل آفرین بود. بالاخره درون جلسه ای که دکتر خرمشاد را پیشنهاد دادم، برخلاف اساسنامه سازمان، ۱۷کاندیدای دیگر هم اعضای جلسه مطرح کردند، درحالی که پیشنهاد فقط از سوی وزیر باید مطرح شود که آقایان می گفتند روال و عرف این هست که اعضای شورای عالی هم پیشنهاد می دهند. تک تک اینها را بررسی کردیم تا به شش نفر تقلیل دادیم که اين هم داستانی دارد، از بین شش نفر رای گیری کردیم و آقای خرمشاد رای اول را آورد. بعد معرفی کردیم و خوشبختانه مرحله تایید بعدی راهم پشت سرگذاشت و کار خود را آغاز کرد. این مختصری از یک مورد پشت صحنه بود که افراد عادی حتی غالب خواص درون جریان نیستند و سختی کار ارشاد را فقط  درون حوزه هایی مثل سینما، موسیقی و تئاتر می دانند.

 ماجرای حج و زیارت هم اشاره می کنید که رفت و آمد زیاد شده بود، آقای خاکسار، لیالی و موسوی!


حسینی: آقای خاکسار از همان اولی که ما رفتیم استعفا داد و بحث جابه جایی ایشان مطرح بود که اصرار کردم حداقل مراسم حج ۸۸ را مدیریت کند و بعد فرد جایگزین کار خود را شروع کند. آقای لیالی هم مورد نظر و توافق نماینده ولی فقیه و رئیس بعثه حج بود که حدود سه سال مسئولیت داشت و درسال پایانی ریاست سازمان به آقای موسوی واگذار شد که هر کدام داستان مفصلی دارد که “این زمان بگذار تا وقت دگر”!

 

 اين موقع سر آمدن موسوی بحث بود. ایشان مدتی معاون پارلمانی رئیس جمهور بودند، بعد سفیر ایران درون سوریه شد، آخرش هم به حج و زیارت ختم شد.


حسینی: بله، به هرحال مدیریت درون ارشاد گرفتاری های خاص خود را دارد، همان گونه که گفتم اين شخصیت با تجربه معتقد بود سه ماه بیشتر نمی توانم درون ارشاد دوام بیاورم ولی علیرغم تمامي فشارها و موانع، به لطف الهی دوره ۴ ساله با کمترین مسئله و تنش درون اين شرایط ملتهب تمام شد، سعی کردیم کارها را با متانت پیش ببریم. اول دوره مقارن با فتنه بود بعد از مدتی اختلافات داخلی گروه ها و طیف های مختلف اصولگرا شروع شد، اگر با احمدی نژاد مشکل داشتند گاهی اوقات ترکش های اين ما را هم بی نصیب نمی ساخت. درون حالی که خط فکری بنده از اول انقلاب مشخص بود و حاکی از ثبات قدم درون مسیر ولایت بود.


از عملکرد خودتان راضی هستید؟


حسینی: با دقت به شرایط و امکانات درون انجام وظیفه کوتاهی نکردم. علاقه ندارم درون این باره شرح و بسط دهم، همین قدر می گویم درون این چهارسال یک روز هم فارغ ازکارهای ارشاد نبودم. حتی یک سفر ۱۲ روزه که درموسم حج به مکه ومدینه رفتم  بخاطر مسئولیت حج و زیارت را آنجا هم بعضی نرم افزار ها را دنبال می کردیم. ولي این روحیه یعنی کار و تلاش بی وقفه درون غالب مدیران جهادی دولت نهم و دهم وجود داشت که حضرت آقا بارها ازخدمات دولتمردان تجلیل کردند و حتی درون آخرین جلسه دولت دهم از پایبندی به شعارهای انقلاب و امام تقدیر کردند. واقعا دوره پر کاری بود ولي معنایش نیل به تمامی اهداف نیست زیرا درون مواردی زیرمجموعه از چابکی و توانمندی لازم برای همراهی برخوردار نبود یا سایر دستگاهها و مدیریت ها از جمله دیگر سازمان ها و مراکز فرهنگی همکاری لازم را بعمل نمی آوردند.

برای نمونه برای اولین بار درآن دوره جایزه اسکار به ایران تعلق گرفت ولی سال بعد، شرکت درون جایزه اسکار را تحریم کردیم چون درون آمریکا یک فیلمی علیه پیامبر گرامی اسلام ساخته بودند، به عنوان اعتراض به این جسارت و گستاخی به ساحت نورانی نبی مکرم، ما شرکت نکردیم تا دنیا بفهمد که بی تفاوت نیستیم. برای این واکنش قبلا با دستگاه های دیگر  مشورت و هماهنگ  کردیم ولی همین که اعلام کردیم هجمه سنگینی علیه ما شروع شد و مدیرسازمان فرهنگی و تبلیغی مرتبط نه تنها حمایت نکرد، بلکه دراین اعتراض ها به نوعی نقش هم داشت، یعنی تقدیر که نکردند به نوعی ما را محکوم کردند.

شما از اعضای جبهه یکتا بودید وضعیت جبهه یکتا چطور هست؟


حسینی:  یکی از دلایل اصلی شکل گیری یکتا این بود که نشان دهیم جمع مستقلی هستیم و با برخی مواضع و خط مشی های احمدی نژاد همراه نیستیم. یعنی جمعی هستیم که حضور ما درون دولت به خاطر احساس مسئولیت و پایبندی به ولایت و رهبری و به منظور خدمت به مردم بوده هست. از اول هم اعلام شد یکتا یک حزب سیاسی نیست، یک هیئت اندیشه ورزی و جلسه همفکری هست که دوستان همواره درون جریان آخرین تحولات و تحلیل ها باشند.

 فقط دعوا سر اعلام موجودیت بود که بگویید از طیف احمدی نژاد جدا شدید؟


حسینی: از حلقه خاص پیرامون احمدی نژاد مرز خود را برای کسانی که نمی دانستند شفاف کردیم. مرتب مورد سوال بودیم که ارتباط شما با احمدی نژاد چگونه هست؟ می گفتیم درون این مجموعه ارتباطی با ایشان نداریم، بله درون دولت با ایشان کار کردیم و خدمات

فردای روزی که ایشان با مشایی به وزارت کشور جهت ثبت نام رفت درون حاشیه دولت گفتم جایگاه رئیس جمهور بالاتر از این بود که شما ملازم مشایی شوید و برای ایشان راه باز کنید این زیبنده و سزاوار نبود. ارزنده ای هم به مردم ارائه شد، حالا یک جمع مستقل هستیم و جوابگو و مدافع مواضع و رفتار احمدی نژاد نیستیم.


 احمدی نژاد چطور به اینجا رسید؟ یک عده می گویند از اول این طوری بود، یک عده هم می گویند از یک زمانی به بعد تغییر جهت داد؟


حسینی: عوامل متعدد ممکن هست دخیل باشد. ولي لازم نیست فرد از اول زاویه چندانی داشته باشد، چه بسا شخصی درون اعتقادات اصیل راسخ بوده باشد ولي از یک مقطعی دچار تجدید نظر و استحاله شود. به طور معمول یک زمینه هایی درون فرد هست که عوامل متعدد به تدریج موجب ظهور و بروز اين خصلتهای ناشایست می شود. اطرافیان هم دامن می زنند با اغراق و مبالغه درون مورد شخصیت فرد این توهم را برایش بوجود می آورند که دارای چنان پایگاه و محبوبیتی درکشور و حتی خارج از ایران هست که نیازی به حمایت رهبری ندارد و می تواند مقابله هم بکند. این از عبرت های روزگار هست، فردی که خود را سرباز و نوکر ولایت درون آغاز ریاست جمهوری می دانست، به تدریج فاصله می گیرد کارش به جایی می رسد که همان حرفهایی را می زند که اپوزسیون نظام مطرح می کند!

 چی می اعلام کرد؟


حسینی: اعتراض ایشان به مجلس، دستگاههای نظارتی، قضایی و بعضی نهادها بود. ما می گفتیم الان که بحث مجلس و قوه قضاییه نیست الان بیرون تلقی این هست که شما مقابل حکم حکومتی رهبری ایستاده اید. می اعلام کرد نه این جوری نیست من دیشب خدمت حضرت آقا بودم و درون آینده یک  سخنرانی می کنم از ولایت فقیه دفاع می کنم و تمامي این ابهامات برطرف می شود. حرف ما این بود که با سخنرانی اشکالات ایجادشده برطرف نمی شود، چون عمل و رفتار شما پیام دیگری دارد. بنده گفتم امروز سه شنبه هست بعد از ظهر درون جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت بکنید بهتر هست از اینکه فردا درون جلسه هیات دولت حضور یابید یعنی هرچه زودتر باید این قضیه تمام بشود. بالاخره این ماجرای تلخ را تا روز شنبه کش داد و شب که ما درون بندرعباس بودیم توانستیم یک پیام برای جشنواره خلیج فارس بگیریم و یکشنبه هم سرکار آمد درون دولت شرکت کرد. توقع داشتیم بعد از این حادثه مواضع خود را تصحیح کند و با صراحت همراهی و تبعیت خود را از رهبری اعلام نماید که متاسفانه همان مواضع کج دار و مریز ادامه پیدا کرد و درون انتخابات ریاست جمهوری سال۹۲ فردی را کاندیدا کرد که رهبری معاون اولی او را نپذیرفته بود و درون دولت هم کسی موافق این گزینه نبود جز حلقه چهار پنج نفره که دور ایشان بودند. بنده حتی فردای روزی که ایشان با مشایی به وزارت کشور جهت ثبت نام رفت درون حاشیه دولت گفتم جایگاه رئیس جمهور بالاتر از این بود که شما ملازم مشایی شوید و برای ایشان راه باز کنید این زیبنده و سزاوار نبود. می اعلام کرد نه می خواستم مردم بدانند که کاندیدای من ایشان هست. بعدها با ایشان بحث کردم که معلوم بود رد صلاحیت می شود چه اصراری داشتید که از مشایی حمایت کنید، از کسی دیگر حمایت می کردید. درون هرصورت اینگونه حرکات سوال برانگیز بود. درون سال ۹۵ هم دیدیم که حضرت آقا درون جلسه خصوصی به ایشان گفتند که شما شرکت نکنید. ایشان طوری خودش و اطرافیان گفتند که انگار چنین جلسه ای وجود نداشته تا اینکه حضرت آقا علنی گفتند و بعد ایشان اطلاعیه صادر کرد نمی آید و از کسی حمایت نمی کند. دو مرتبه چند روز بعد اعلام کرد از بقایی حمایت می کند. هنگام ثبت نام هم خودش ثبت نام کرد و تمامي را مات و مبهوت این حرکات زیگزازی ساخت.

اخیرا درون نامه ای به رهبری نوشته که وزیر خارجه انگلیس آمده گفتند که احمدی نژاد را حذف کنید دستوری دادند.

 

حسینی: اینها ادعا هست چیزی که اثبات شده نیست.

 یک ادعای دیگری هم دارند که برای بقایی پرونده سازی می شود؟


حسینی:  به پرونده ایشان ورود پیدا نکردم، بیشتر آنچه شنیدم راجع به تخلفات درون مناطق آزاد هست که زیر مجموعه ایشان بودند و ظاهرا بعضی مدیران منصوب وی درون کیش و دیگر مناطق که لازم هست قوه قضائیه با صراحت تخلفات و جرائم رابیان کند تا شبهات برطرف شود.

الان با احمدی نژاد ملاقات دارید؟


حسینی: نه، زمان هاست که با ایشان اعلام کرد وگو نداشته ام. هیچ کس از دوستان علاقه مند نبود که احمدی نژاد درون این مسیر قرار بگیرد و زحمات فراوان و طاقت فرسای خود را تحت الشعاع قرار دهد! چقدر درون سفرهای استانی زحمت کشید. ای کاش با همان روحیه پر کاری، عدالت خواهی، ولایت پذیری، خدمت به مردم و محرومان و استکبارستیزی همچنان درون میدان بود و موجب دلگرمی نیروهای انقلابی و بغض و کینه ضدانقلاب بود.

از یک مقطعی احمدی نژاد از مرجعیت و روحانیت فاصله گرفت. می اعلام کرد باید فقط نظر رهبری را درون نظر داشته باشیم، کاری با دیگران نداشته باشیم. از بعضی علما مثل آیت الله مصباح و بعضی ائمه جمعه هم به تدریج فاصله گرفت و این سیر به جایی رسیده که اکنون با رهبری هم سر ناسازگاری دارد و شاید می پندارد این جوری بتواند درون صحنه بماند!

این را گفته بودند که حضرت آقا حمایت نمی کرد ما ۳۰ میلیون رای داشتیم!؟


حسینی: این معروف بود، من صریح جایی نشنیدم ولی اینکه باید کاری کنیم اين ۱۳ میلیون را جذب کنیم مطرح بود. مثلا به شورای ایرانیان خارج از کشور خیلی بها داده می شد. می خواستند ایرانیان خارج راجذب کنند. درون داخل هم درپی جذب گروه هایی بودند که با روحیه مذهبی و انقلابی فاصله دارند، درون حالی که نتواستند آنها را جذب کنند، نیروهای مومن هم به تدریج فاصله گرفتند. یعنی از اونجا مونده و از اینجا رونده شدند! یاهمان تعبیر: نه درغربت دلم شاد و نه رویی دروطن دارم!

 

 ناگفته ای دارید که حضرت آقا نظر خاصی راجع به فرهنگ داشته باشند؟


حسینی: درون اشراف فرهنگی و هنری ایشان کسی تردید ندارد ولی هر چه بتوان نزدیکتر و مطلع تر شد، ابعاد و عمق این احاطه را بیشتر متوجه می شود.

برای نمونه وقتی خدمت حضرت آقا می رسیدم و گفته مراسم تکریم از شخصیتی مثل میرزا کوچک خان، سیدنعمت الله جزایری یا سیدعلی آقای قاضی را ارائه می کردیم دادیم، ایشان به طور معمول به نکات و محورهایی اشاره می کردند که از دید دست اندرکاران و پژوهشگران همایش مغفول مانده بود و به همین دلیل گاه بهترمی دیدیم که مراسم را به تاخیربیندازیم تا پیرامون اين محورها تحقیق بیشتری صورت گیرد.

درون خصوص اکران یکی از فیلم ها درون جشنواره اختلاف نظر وجود داشت، فیلم درون اختیار حصرت آقا قرار گرفته بود. درون بیت جلسه ای بود قبل از رهبر انقلاب از آقا وحید سوال کردم آیا حصرت آقا فرصت کرده اند فیلم را ببینند، پاسخش مثبت بود، گفتم نطرشان چیست؟ اعلام کرد از آقا بپرسید. مصلحت نمی دانستم درون حضور دیگران سوال کنم چون اگر جواب منفی بود طرح درون جمع مناسب نبود.

 اسم فیلم را می فرمایید؟


حسینی: قلاده های طلا. بعد از جلسه وقتی حضرت آقا از جمع جدا شدند و به سمت درون خروجی رفتند. یک لحظه رفتم جلو و سوال کردم نظرتان راجع به فیلم چیست؟ فرمودند: خوب بود، یک مکث کردند و فرمودند: خیلی خوبه، این پاسخ را که شنیدم خیالم راحت شد و با طیب خاطر فیلم را درون جشنواره فجر اکران کردیم.

 شما اولین و آخرین وزیر و مسئولی بودید که حاضر شدید از منزلتان فیلمبرداری کنند، ماجرا چه بود؟


حسینی: دوستان صداوسیما اصرارداشتند به منزل بیایند و مصاحبه ای انجام دهند. بنده هم بخاطر نرم افزار ها و سفرها فرصت نمی کردم تا بالاخره یک روز جمعه اعلام آمادگی کردم. بلافاصله آمدند و ساعتی هم دنبال سوژه گشتند چیزی پیدا نکردند. ولي این گفته بازتاب وسیعی داشت و با استقبال مردم مواجه شد و هنوز هم باگذشت بیش از ۶ سال درباره اين سخن می گویند. همان ایام به دیدار یکی از مراجع رفتم از این گفته به خوبی یادکرد و به اثر مثبت اين درجامعه اشاره کرد.

 درآمد ورزا چقدر بود؟


حسینی: ما چون هیات علمی دانشگاه بودیم همان حقوق هیات علمی را می گرفتیم حالا اگر مابه التفاوتی بود و کمتر از حقوق وزرا می گرفتیم اين را می پرداختند. به هرحال حقوق وزرا حدود پنج میلیون تومان بود، و درماه های آخر ظاهرا به هفت میلیون تومان افزایش یافت.

 الان اطلاع دارید حقوق وزرا چقدر هست؟


حسینی: شنیدم افزایش چشم گیری پیدا کرده هست.

تاکتیک جمنا را برای انتخابات بعدی چطور ارزیابی می کنید؟


حسینی: امیدواریم که حرکتی که آغاز شده تمامي پای کار بیایند. بالاخره دوره اول برخی می گفتند که با شتاب این کار صورت گرفته هست فرصت هم کم بود از زمانی که رسما جبهه مردمی اعلام موجودیت کرد تا انتخابات پنج ماه وقت بیشتر نبود درون پنج ماه نمی شود سلایق، نگرش ها و تمامي نظرات را همگرا کرد یک اقدامی انجام شد درون نوع خودش قابل قبولی بود، تاثیربسزایی هم داشت حداقل این بود که  به گزینه واحد رسیدیم اگر تلاش جبهه نبود ما دچار تشتت وتفرقه ای مثل سال ۹۲داشتیم، ۲۱ کاندیدا داشتیم و با مشکلات عدیده ای مواجه بودیم که بالاخره با اين ساز و کار به یک نفر رسیدیم و درمقابل رییس جمهور مستقر یک کاندیدا نزدیک به ۴۰ درصد آراء را به دست بیاورد یعنی۱۶ میلیون رای که برای اولین بار این اتفاق می افتاد.

 برای انتخابات بعدی چه نرم افزار ای دارید؟


حسینی: درحال حاضر بازسازی ساختار رادنبال می کنیم و درون هر استان ۱۰نفر را به عنوان هیات موسس گزينش می کنیم تا این هیات ها مجامع و شوراهای شهرستانی و استانی را ساماندهی کنند. شکل گیری و فعال نمودن ۲۲ کمیته تخصصی اقشار و برگزاری مجمع ملی درسال آینده برای گزينش شورای مرکزی جدید ازجمله نرم افزار هاست.

 ممنون از وقتی که درون اختیار ما گذاشتید


حسینی: من هم از شما تشکر می کنم و آرزوی توفیق برای شما و مجموعه جهان دارم.


مطالب پیشنهادی