روایت اکبر عبدی از دقت رهبر انقلاب به او/ بازیگر مثل موم درون دست کارگردان هست
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم


اکبر عبدی درون نرم افزار «سینما دو» درباره مسائل مختلفی از جمله دقت مقام معظم رهبری به او صحبت کرد.

به گفته سینماخبربه نقل از روابط عمومی نرم افزار «سینما دو»، اکبر عبدی بازیگر باسابقه و پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون درون گفتگو با «سینما دو» با اجرا و سردبیری حامد عنقا، شبکه دو را مدرسه بازیگرها و هنرمندان دانست و اعلام کرد: پایه های کار تصویر را از شبکه دو شروع کردیم و کارهایی مانند «محله برو بیا» و «محله بهداشت» نمونه هایی از این کارها هستند.

وی تصریح کرد: به نوعی اکثر بازیگرها مدیون تلویزیون هستند، چون تلویزیون خانه هر بازیگری هست. من هم درون مقام نویسنده به زمان ۲۰ سال درون خدمت تلویزیون بوده ام.

عنقا که برای گفتگو با عبدی به خانه این هنرمند پیشکسوت رفته بود، به برگزاری مراسم بزرگداشت وی درون جشنواره فجر اشاره و بیان کرد: خیلی وقت ها از اینکه به هنرمندان پیشکسوت دقت نمی شود گله مند بودید.

خواجه حافظ شیرازی هم می داند من دو سال درگیر بیماری بودم

عبدی درون پاسخ اعلام کرد: همانطور که بارها اعلام شده و حتی خواجه حافظ شیرازی هم می داند، به زمان دو سال بیمار بوده ام. یک سال که دیالیز می شدم و یک سال هم پیوند کلیه و دوران نقاهت بودم که درون این زمان به دلیل همین بیماری ممنوع الملاقات نیز بودم.

با اینکه کارگر وزارت ارشاد و تلویزیون هستم، کسی از حال من نيوز نداشت

وی ضمن اشاره به کارت طلایی بیمه که درون اختیار دارد، اظهار کرد: مشکلات کلیوی هزینه های خاص خود را دارد. با اینکه هنرمندان کارگر وزارت ارشاد و تلویزیون محسوب می شوند، ولي آنها از احوال ما نيوز نداشتند. درون چنین حالتی، یک روز رفتیم هزینه های درمان را از طریق بیمه طلایی بنابراين بگیریم. درون آنجا افرادی را دیدیم که مشکلاتی هزاران برابر ما دارند و به همین دلیل به پول بیمه بیش از ما نیاز دارند. بنابراین خودمان از این کار خجالت کشیدیم، چون این افراد قطعا نیازمندتر بودند.

باورنکردنی هست، ولي تنها کسی که به من فکر می کرد «آقا» بود

این هنرمند از پیگیری حال و اوضاعش توسط یک فرد خاص اعلام کرد و بیان کرد: شاید باور کردنی نباشد ولي درون این زمان کسی که اصلا فکرش را هم نمی کردیم وقتش را داشته باشد، به ما فکر کند، جویای احوال ما شد؛ «آقا» (مقام معظم رهبری) درون این زمان دو بار از طریق دوستانی که خدمت شان می رسند، حال من را پرسیده بود و به این دوستان گفته بودند، پیگیری احوال اکبر عبدی شوید و اگر کمک مالی یا دوا و درمان نیاز دارند، رسیدگی کنید. واقعا این موضوع برای من جالب بود زیرا اصلا فکر نمی کردم بنده را به یاد داشته باشند زیرا ایشان درون راس یک کشور قرار دارند و بسیار سرشان شلوغ هست.

عنقا پرسید: ملاقاتی هم با رهبر معظم انقلاب داشته اید؟

آقا درباره «آدم برفی»، «اخراجی ها» و «رسوایی» برای من دست خط نوشتند

ایشان درباره بازی من درون «رسوایی» گفته بودند درون ۳۵ سال گذشته کسی به این خوبی نقش یک روحانی را بازی نکرده هست.

عبدی اعلام کرد: تاکنون ملاقاتی با رهبر معظم انقلاب نداشته ام، ولي از طریق فیلم ها به من دقت کردند. ایشان حتی درباره بعضی از کارهای من مانند «آدم برفی»، «اخراجی ها» و «رسوایی» دست خط نوشتند. ایشان درباره بازی بنده درون رسوایی فرمودند، درون ۳۵ سال گذشته کسی به این خوبی نقش یک روحانی را بازی نکرده بود.

وی درون ادامه از بدهی اش به سازمان مالیات برای این دو سالی که به علت بیماری نتوانسته بود، فیلم بازی کند، اعلام کرد و ابراز کرد: سازمان مالیات اعلام کرد اگر این پول را ندهید، ممنوع الخروج می شوید که این کار را هم انجام دادند! بعد از اين نیز ممنوع المعامله و ممنوع الحساب شدم و جديد حدود سه ماه هست که این مشکل حل شده هست. واقعیت این هست که قضیه مالیات اصلا شوخی بردار نیست و نمی توان از اين به راحتی گذشت و تنها شاید از بعضی ها نتوان مالیات گرفت!

برای دوست و فامیل سوال شده بود هدیه نقدی جشنواره به من چقدر بود؟

بازیگر فیلم هایی چون «اخراجی ها» و «رسوایی» عنوان کرد: درون ذهن تمامي آدم ها به خصوص دوستان و فامیل این سوال ایجاد شده هست که درون این بزرگداشت، چقدر هدیه نقدی داده اند؟ یک هدیه اين قابی بود که دست خط وزیر را داشت و ما اين را به عنوان هدیه معنوی به یادگار نگه می داریم ولي آنچه درون چشم تمامي هست، هدیه مادی هست.

دخترم اعلام کرد مبلغ هدیه به ریال هست!

وی ادامه داد: وقتی پاکت هدیه مالی را دریافت کردیم، همسرم اين را باز کرد و با خوشحالی اعلام کرد صد میلیون هدیه داده اند! ولي وقتی دخترم نگاه کرد، اعلام کرد این صد میلیون ریال هست!

عنقا درباره موضوع مالیات بیان کرد: وقتی اکبر عبدی قرارداد های گران می بندند، قطعا مالیاتش هم از یک کارگر و کارمند بیشتر هست.

دو سال کار نکردم و پولی نگرفتم ولي سازمان مالیات از من مالیات گرفت

عبدی درون پاسخ به قانون معافیت هنرمندان از پرداخت مالیات اشاره و عنوان کرد: بر پايه این قانون هنرمندان از پرداخت مالیات به شرطی که دستمزد قراردادهایشان را اعلام کنند، معاف هستند. همچنین به دلیل اینکه درون دو سال گذشته بیمار بودم و نتوانستم کار کنم، پولی هم دریافت نکردم ولي متاسفانه سازمان مالیات اعلام کرد باید این موضوع را به اطلاع آنها می رساندم و چون این کار را نکردم، مشمول اخذ مالیات شدم! این درون حالی هست که به آنها گفتم به دلیل بیماری توانایی مراجعه به سازمان مالیات را نداشتم و اگر این توانایی را داشتم، قرار داد بازی درون یک فیلم را امضا می کردم. ضمن اینکه تمامي می دانستند من بیمار هستم ولي آنها مصر بودند که باید این موضوع را اعلام می کردم.

کاش ممنوع الخروج می ماندم، چون عوارض خروج خیلی زیاد هست!

وی با اشاره به پرداخت مالیات و رفع ممنوع الخروجی، عنوان کرد: ولي بعد فهمیدیم کاش ممنوع الخروج می ماندیم، چون هر کسی که می خواهد از کشور خارج شود، درون هر مرتبه، عوارض بیشتری باید پرداخت کند.

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با بیان اینکه مردم هر روز برای من بزرگداشت می گیرند، اشاره کرد: به اندازه ای که از بزرگداشت آقایان اسماعیلی و نجفی خوشحال شدم، برای برگزاری بزرگداشت خود خوشحال نشدم.

برای دیدار با مهرجویی خوابم نمی برد ولي وقتی او را نشناختم!

عبدی درون ادامه به همکاری با داریوش مهرجویی اشاره کرد و اعلام کرد: آشنایی من با استاد مهرجویی جزو خاطرات شیرین من هست. تئاتر کار می کردم که دستیار مهرجویی یک سناریو به من داد و اعلام کرد: شنبه ساعت ۵ بعداز ظهر درون دفتر پخش حضور داشته باشید تا با مهرجویی درباره این نقش حرف بزنید. بنده تا اين روز موعود خوابم نمی برد و دائم به این دیدار و بازی درون نقشی مقابل عزت الله انتظامی فکر می کردم. وقتی روز موعود رسید به دفتر رفتم و با مردی که شلوار جین ریش ریش شده و پوتین سربازی داشت، روبرو شدم که داشت برای خودش قهوه درست می کردم. داخل رفتم و بعداز سلام و احوالپرسی، گفتم یکی هم برای من درست کن!

با قراردادم برای بازی درون «اجاره نشین ها» می توانستم زمین بخرم

وی با اشاره به این موضوع که با وجود تماشای فیلم های مهرجویی، هرگز او را از نزدیک ندیده بودم، عنوان کرد: وقتی با قهوه به سراغ من آمد، پرسیدم آقای مهرجویی را می خواستم ملاقات کنم که او خودش را معرفی کرد و اين موقع فهمیدم چقدر کار بدی کردم. به او گفتم بگذارید، قهوه را دور بریزم و خودم یکی دیگر درست کنم که اجازه این کار را نداد. از آنجا با هم آشنا شدیم و قرارداد بازی درون فیلم را با رقم ۴۰ هزار تومان بستیم! با این پول می توانستم، یک تکه زمین ۱۵۰ متری درون اين زمان درون خیابان پیامبر فعلی بخرم. قرار داد استاد انتظامی درون اين زمان ۸۰ هزار تومان بود.

بازیگر «اجاره نشین ها» افزود: مهرجویی برای نقش های دیگر از من مشاوره گرفت و درون اين زمان خانم سلیمی و استاد کاویانی را که درون تئاتر حضور داشتند، معرفی کردم. درون نهایت آقای مهرجویی از کار من راضی بود و به همین دلیل ۱۰ هزار تومان دیگر به قرارداد من اضافه کرد.

استاد انتظامی به من اعلام کرد مهرجویی زبل بازی درآورد!

عبدی از برگزاری فستیوالی توسط بنیاد چارلی چاپلین اعلام کرد و اظهار کرد: این بنیاد که توسط خانواده چاپلین اداره می شود، فیلم های کمدی خانوادگی جهان را بررسی می کند و به بهترین ها جایزه می دهد. بعد از برگزاری این مراسم، استاد انتظامی به شوخی به من اعلام کرد مهرجویی زبل بازی درآورد، چون به طور معمول بازیگر نقش اول و مکمل را دعوت می کنند ولي مهرجویی به جای من و تو زن و بچه اش را برد. ولي رفتن به این جشنواره درون اين زمان برای من خیلی زیادی می شد و همینکه درون کنار این آدم ها و درون مقابل دوربین این اساتید درون فیلم «اجاره نشین ها» بازی کردیم، برای هفت پشت من بس بود.

این بازیگر سینما درون ادامه خاطرنشان کرد: تلویزیون سریالی با عنوان «میرزا کوچک خان» با نویسندگی و کارگردانی استاد تقوایی تهیه و تولید کرد. قرار بود ارجمند نقش میرزا کوچک خان را بازی کند. ولي فرد دیگری به نام افخمی کارگردانی را از تقوایی گرفت و نقش من را هم تغییر داد.

وقتی افخمی کارگردانی «میرزا کوچک خان» را از تقوایی گرفت، قراردادم را پاره کردم

وی اضافه کرد: من اعلام کردم قراردادم با تقوایی بود و بنابراين از بازگرداندن ۲۰ هزار تومانی که بابت پیش پرداخت دریافت کرده بودم، قرارداد را پاره کردم. وقتی این موضوع به گوش تقوایی رسید، من را به خانه اش دعوت کرد و خیلی تحویلم گرفت و همان جا قرارداد یک فیلم را امضا کردیم که بابت بازی درون اين که چند ماه طول کشید ۱۹۰ هزار تومان دریافت کردم. درون اين فیلم، به دلیل وزش باد، دکور به داخل رودخانه افتاد و از بین رفت و به همین دلیل کار هم کمی دچار تاخیر شد.

عنقا درون ادامه به دو فیلم «مادر» و «دلشدگان» ساخته مرحوم حاتمی اشاره کرد و اعلام کرد: درباره این دو فیلم به ویژه مادر که خاطره تمامي ایرانیان هست و همچنین تجربه کار با مرحوم حاتمی توضیح دهید.

حاتمی جزو معدود شخصیت هایی بود که سر وقت نماز می خواند

عبدی اعلام کرد: مرحوم استاد علی حاتمی اين تیپ شخصیت هایی را که درون فیلم هایشان نمایش دادند خیلی خوب می شناختند و با آنها زندگی کردند. مرحوم حاتمی جزو معدود شخصیت هایی بودند که سر وقت و هنگام پخش اذان به اقامه می ایستاد و نمازش را می خواند.

عنقا از علت پذیرش نقش غلامرضا درون فیلم مادر پرسید و عبدی پاسخ داد: استاد اسکندری چند طرح و تست زدند و بعد مرحوم حاتمی پذیرفتند نقش غلامرضا را بازی کنم.

وی درباره حاتمی اظهار کرد: مرحوم حاتمی هیچ وقت صد صفحه سناریو درون اختیار بازیگر قرار نمی داد. او داستان را تعریف می کرد و عموما سناریو و دیالوگ ها را درون مسیر رفت و آمد به خانه و محل فیلمبرداری می نوشت.

قرار بود نقش یکی از مریدان کر و لال مرحوم تختی را بازی کنم ولي کار با مرگ حاتمی نیمه کاره ماند

این هنرمند به آخرین همکاری خود با مرحوم حاتمی اشاره و بیان کرد: درون فیلم آخر مرحوم حاتمی که متاسفانه نصفه کاره ماند، قرار بود نقش یکی از مریدان مرحوم تختی را که کر و لال بود و کارهای خانه تختی را هم انجام می داد، بازی کنم. این کارگر مرگ تختی را هم می بیند ولي چون کر و لال بود، نمی توانست بگوید. مرحوم حاتمی به من اعلام کرد چون شما می توانید درون مراسم تشییع تختی، اشک تماشاگر را درون بیاورید، به شما نیاز دارم ولي متاسفانه قسمت نشد و ایشان درون ۵۴ سالگی فوت کرد و به این شکل شاعر سینمای ایران از دست رفت.

احمدرضا معتمدی آدم خاصی هست و بازی برای او را با علاقه قبول کردم

درون ادامه بازیگر فیلم «قاعده بازی» درباره کارگردان این فیلم تصریح کرد: یکی از اين آدم های خاص، احمد رضا معتمدی هست. وقتی از طرف او برای بازی درون یک فیلم پیغام آمد، با علاقه قبول و سعی کردم با وجود مشکلاتی که داشتم، نقشی که کارگردان از من می خواست را اجرا کنم و رضایت او را جلب کنم.

بازیگر باید مثل موم درون اختیار کارگردان باشد، چون او موم هست و کارگردان مجسمه ساز

وی تاکید کرد: هر بازیگر باید مانند یک موم درون اختیار کارگردان باشد زیرا کارگردان مجسمه ساز هست و بازیگر متریال هست که باید مانند موم درون اخیار این مجسمه ساز باشد. با وجود حرف و حدیث هایی که درباره فروش فیلم وجود داشت، ولي خوشحال هستم که درون کارنامه ام، دو کار با این استاد عزیز دارم. معتمدی درون انسانیت، کارگردانی و درون شناخت از سینما بسیار خوب هست. او تنها فرد درون سینما هست که بیش از ۲۰ سال  فلسفه تدریس کرده و از خیلی ها شنیدم او بسیار با سواد هست.

به جای مراسم اختتامیه به خانه پدری رفتم که دختر ویلچرنشینش به من علاقه مند بود

عبدی همچنین خاطره دیگری از فیلم «مادر» مطرح و اظهار کرد: به اتفاق استاد جبلی و کلاری درون سینما بهمن، فیلم را تماشا می کردیم و قرار بود به جشنواره برویم. وقتی از سینما خارج شدیم. یک آقایی اعلام کرد خانه من درون نزدیکی سینما هست و دختری دارم که از ناحیه پا دچار مشکل هست و علاقه مند هست شما را ببیند. با اینکه جشنواره آغاز شده بود و باید می رفتم، ولي دعوت این پدر را پذیرفتم. وقتی به خانه آنها رفتم، دخترشان که روی ویلچر بود، با دیدن من بسیار خوشحال شد. آنها مرا شام هم دعوت کردند و درون نهایت اين آقا که بلور ساز بود، یک جام بلورین که توسط دخترش نقاشی شده بود، به من هدیه داد. من هم خدا را شکر کردم با اینکه جایزه سیمرغ نگرفتم، ولي جایزه ام را از مردم مستقیما اين هم قبل از جشنواره گرفتم.

ماجرای جام بلورین طلا و سیمرغ گچی!

وی ادامه داد: وقتی به جشنواره رسیدیم، کاندیداها را اعلام کردند و درون نهایت گفتند جایزه به اکبر عبدی برای فیلم «مادر» می رسد و سیمرغ را گرفتیم. وقتی خانه رسیدم، پدرم اعلام کرد این جام بلورین طلا هست؟ گفتم فکر نمی کنم. ولي پدرم تاکید کرد حتما طلا هست ولي اين سیمرغ، شیشه هست و به همین خاطر دور بیانداز ولي این بلور، دو کیلو طلا هست! وقتی هم اين را جابجا می کرد، بخش انتهایی اين افتاد و متوجه شد از گچ ساخته شده هست!

نمی دانم سیمرغ «خوابم میاد» را به عنوان بازیگر مرد گرفتم یا زن!؟

این بازیگر پیشکسوت درباره دومین سمرغ بلورین خود بابت فیلم «خوابم میاد»، اظهار کرد: هنوز مشخص نیست این سیمرغ را بابت بازی به عنوان مرد یا زن گرفته ایم؟ فعلا همینطور روی هوا هستیم.

من هم گاهی با پول وسوسه می شوم چون آدم معمولی هستم!

عبدی درون پایان از اشتباهات دوران هنری اش اعلام کرد و بیان کرد: خودم را همیشه هنربند و نه هنرمند می دانستم. ما هم مثل بقیه آدم ها فریب می خوریم و گاهی با پول وسوسه می شویم چون آدم معمولی هستیم.

گفتنی هست؛ نرم افزار تلویزیونی «سینما دو» با اجرا و سردبیری حامد عنقا درون زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر ۱۱ ویژه نرم افزار داشت و هر شب ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه دو سیما روی آنتن می رفت. این نرم افزار از این بنابراين به روال سابق هر هفته پنجشنبه ها روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

 

انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی