رای گیری اینترنتی برای گزينش فیلم برگزیده تماشاگران جشنواره از اولین ساعت‌ها حاشیه‌ساز شد - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۱۴ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

درون حالی که امسال برای اولین بار رای گیری گزينش فیلم‌های منتخب مردم جشنواره فجر به شکل اینترنتی انجام و با شیوه‌ای پیچیده جمع‌بندی می‌شود، از نخستین سانس‌های نمایش آثار درون روز پنجشنبه ابهامی درباره رای دهی بر پايه بارکد روی بلیت‌ها ایجاد شده و برخی بلیت‌های فروخته شده بارکد نداشتند. مدیر ستاد گزينش فیلم برگزیده تماشاگران درون این باره توضیح داده هست.

علی آشتیانی‌پور درون پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا برخی از بلیت ها درون سینماهای مردمی بارکد رای ندارد، توضیح داد: «تمامي بلیت هایی که فروخته شده هست بارکد رای دارد و تنها بلیت هایی که برای کف سالن به دلیل استقبال مردم از فیلم ها خریداری داده شده هست بارکد ندارد.»

او درون ادامه توضیحاتش به خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه بلیت های بارکددار بر پايه ظرفیت صندلی سالن ها درون نظر گرفته شده و مختص بلیت های بدون صندلی نیست، اعلام کرد: «این دسته از بلیت ها تنها برای ۲ پردیس آزادی و کورش درون نظر گرفته شده هست چراکه استقبال مردم از این پردیس ها بیشتر هست. برای بلیت های سانس فوق العاده نیز مانند سال های گذشته آرای مردمی درون نظر گرفته نشده هست.»

به گفته او سینماهای تهیه کنندگان، باغ کتاب و خانه سینما نیز جزو آرای مردمی به شمار نمی روند.

«جدول عدالت» به شیوه امتحان و خطا!

امسال رای‌دهی تماشاگران جشنواره به شکل اینترنتی و بر پايه بارکد روی بلیت‌ها انجام می‌شود. هر تماشاگر تا یک ساعت بعد از پایان نمایش فیلم فرصت دارد که رای خود را اعلام کند. آشتیانی‌پور قبلا گفته بود که امکان دسترس از کدها درون هیچ سالن و یا سانس دیگری وجود نخواهد داشت و از تماشاگران خواسته بود یا درون این رأی‌گیری شرکت کنند و یا اینکه کد خود را از بین ببرند!

آشتیانی‌پور روز ۹ بهمن به ایسنا شیوه پیچیده‌ای را توضیح داده بود که آرای مردمی بر پايه اين پردازش می‌شوند: «آرا به صورت خام از طریق سینما تیکت درون اختیار ما قرار می‌گیرد، سپس ما درون ستاد خانه سینما مانند سال گذشته داده‌ها را با حضور کارشناسان آمار به نرم‌افزار می‌دهیم و درون نهایت نتیجه اعلام می‌شود. سخت‌ترین کار ما این بخش خواهد بود که بتوانیم به جدول عدالت برسیم. درون اين جدول ما سانس‌ها، جغرافیای اکران هر فیلم و فرصت‌هایی که یک نمایش دارد را درون نظر می‌گیریم و براساس اين ظرفیت فیلم‌ها بررسی می‌شود. ممکن هست بعضی بگویند سانس ساعت ۹ شب یک فیلم درون سینما آزادی با ساعت  ۴ بعدازظهر سینمای دیگر متفاوت هست بنابراین درون بررسی آرا لحاظ شده هست و براساس یک اعتدال و ظرفیت یکسان عمل خواهد شد. حتی روزهای ابتدایی و انتهایی اکران نیز درون این مورد تأثیرگذار هستند.»

ولي او به احتمال بروز خطا نیز اشاره کرده بود: «به دلیل اینکه من درون مجموعه سنتی نظارت جدی‌تری درون تمام بخش‌ها داشتم، انجام اين آرامش بخش‌تر بود ولي امسال تمامي تلاشمان را براین بوده که دقت و مراقبت جدی‌تری بر روی آرا داشته باشیم و از آنجایی که این طرح درون مرحله امتحان و خطاست ممکن هست مواردی هم پیش بیاید.»

این درون حالی‌ست که شیوه شمارش دستی آرای فیلم منتخب تماشاگران درون سال‌های گذشته از سوی سازندگان فیلم‌هایی که رقابت نزدیک با برنده سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران داشتند، زیر سوال می‌رفت و امسال احتمالا ابهام‌های جدیدی درباره برنده نهایی وجود خواهد داشت.


مطالب پیشنهادی