رافعی: جای سینمای ایران درون این دوره از جشنواره فجر به شدت خالی هست!/ جشنواره را بسیار خنثی، بی اهمیت و کمرنگ کرده اند - خبري سینمای ایران و جهان
۷ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: عباس رافعی کارگردان سینما درباره کمرنگ شدن اهمیت جشنواره فیلم فجر و سیاست های نادرست مسئولان جشنواره ۳۶ ام فجر اعلام کرد: عدم حضور فیلم اولی ها، حذف بخش هنر و تجربه  که یکی از سیاست های خود آقایان بود، داوری فیلم های انیمیشن و مستند با آثار بلند داستانی، محدود کردن تعداد فیلم های سینمایی درون جشنواره که تأثیرات بسیار بدی بر آینده سینمای کشور دارد و نمی توان وضعیت سال آتی سینما را پیش بینی کرد، از بزرگترین ایرادات جشنواره سی و ششم هست!

کارگردان فیلم سینمایی «بیگانگان» درون گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: به دلیل آنکه سینمای ایران فاقد قانون و سند چشم انداز برای آینده هست هر بار که مدیر جدیدی بر مسند ریاست سازمان سینمایی کشور تکیه می زند و یا دبیر جشنواره عوض می شود ما شاهد وضع کردن مقرراتی از اين ها برای برگزاری مهمترین رویداد سینمایی کشور می شویم که کاملاً سلیقه ای و بدون دسترس از نظرات کارشناسان و سینماگران زبده هست؛ از همین رو طی سال های اخیر هر دوره از جشنواره که درون سینمای ما برگزار می شود مانند اين هست که جشنواره برای اولین بار برگزار شده و همچنان ما درون حال امتحان و خطا هستیم!

وی ادامه داد: آقایان مدیر و مسئول و سیاست گذار هنوز به این نتیجه نرسیده اند که جشنواره فیلم فجر نیاز به یک آیین نامه جامع و کلی دارد که هیچ دبیر و مدیری حق تعویض بندها و مفاد اين را نداشته باشد و به همین دلیل همواره از خودشان آیین نامه جدید اختراع می کنند و با این کارشان سینما و جشنواره فیلم فجر را بسیار خنثی، بی اهمیت و کمرنگ کرده اند.

رافعی سپس به برخی ایرادات اساسی این دوره از جشنواره اشاره کرد و اظهار داشت: عدم حضور فیلم اولی ها، حذف بخش هنر و تجربه  که یکی از سیاست های خود آقایان بود، داوری فیلم های انیمیشن و مستند با آثار بلند داستانی، محدود کردن تعداد فیلم های سینمایی درون جشنواره که تأثیرات بسیار بدی بر آینده سینمای کشور دارد و نمی توان وضعیت سال آتی سینما را پیش بینی کرد و مهمتر از تمامي جداسازی هنرمندان از اهالی وب سايت و منتقدان سینما از بزرگترین ایرادات جشنواره سی و ششم هست.

این سینماگر تأکید کرد: من بسیار متأسفم که تعداد زیادی جوان فیلم اولی به دلیل تصمیمات خلق الساعه و ناگهانی دبیر جشنواره پشت درون جشنواره مانند و امکان دیده شدن و قضاوت آثارشان درون جشنواره از اين ها گرفته شد. حذف بخش بسیار مهم و تأثیرگذار فیلم اولی ها درون جشنواره فجر آسیب بسیار جدی بر پیکره سینمای جوان گرا و نوین کشور خواهد زد و امید هست که طی سال های آتی دست اندرکاران جشنواره و سینما این خطا را هرگز تکرار نکنند.

کارگردان فیلم سینمایی «آوازهای سرزمین من» تصریح کرد: من نمی دانم مسئولان جشنواره با کدام عقل اقدام به داوری یکسان بین یک اثر انیمیشن ۲ اثر مستند و ۲۲ فیلم داستانی کرده اند؟ چطور یک انیمیشن که باید حتماً درون بخشی مجزا مورد داوری قرار بگیرد درون بخش سودای سیمرغ حضور دارد و با یک فیلم داستانی رقابت می کند؟ این نکات بسیار مهم تمامي نشان دهنده تصمیمات غیرکارشناسی شده مسئولان جشنواره فجر هست که باید پاسخگوی جدی به سوألات منتقدان و سینماگران باشند.

وی درون همین راستا خاطرنشان کرد: دبیر جشنواره که اولین بار هست چنین سمت مهمی را بر عهده گرفته و تجربه چندانی برای اداره جشنواره مهم فیلم فجر ندارد باید قبل از برگزاری این رویداد مهم یک کارگروه متشکل از سینماگران پیشکسوت و نامدار تشکیل می داد و با هم فکری اين ها به تدبیری برای آشتی دادن مردم که سال ها هست با جشنواره فجر قهر کرده اند می رسید! این نکته مهمی هست که مسئولان برگزارکننده جشنواره همواره از اين غافلند و به این فکر نمی کنند که دیگر چرا مثل سال های ابتدایی برگزاری جشنواره مردم پشت درون سالن های سینما صف های شبانه برای تماشای فیلم های روز بعد تشکیل نمی دهند؟

کارگردان فیلم سینمایی «آفتاب بر تمامي یکسان می تابد» درون خاتمه این گفتگو متذکر شد: جای سینمای ایران درون این دوره از جشنواره فجر به شدت خالی هست!؛ امسال اولین سالی هست که به دلیل بی تدبیری مسئولان سینمایی و دست اندرکاران برگزاری جشنواره تمامي سینما درون جشنواره حضور ندارند و همین اتفاق اصل جشنواره را زیر سوأل برده و اين را به شدت خنثی و کمرنگ کرده هست.


مطالب پیشنهادی