دلیل تعجب حضرت ام البنین (س) از شهادت امام حسین (ع)چه بود؟
۱۲ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم


زمانی که بشیر نيوز شهدای کربلا را به مدینه آورد حضرت ام‌البنین (س) آمد و بشیر نيوز شهادت فرزندانش را دادند ،ولي ایشان درباره امام حسین (ع) سوال می‌کردند.

به گفته سینماخبرحجت‌الاسلام و المسلمین محمود ریاضت درون اعلام کرد‌وگو با خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛درون خصوص شخصیت حضرت ام‌البنین(س) اعلام کرد: درباره شخصیت حضرت ام‌البنین(س) همان تعبیری راباید اعلام کرد که امیرالمومنین علی (ع) به عقیل برادرشان می‌فرمایند: من یک خانمی می‌خواهم که اولا با اصالت باشد دارای خانواده اصیل باشد به تعبیر ما ایرانی‌ها سر سفره پدر و مادر بزرگ شده باشد. ویژگی دوم شجاع باشد زنی که شجاعت و شهامت داشته باشد چرا که ویژگی‌هایی که از مادر به فرزند می‌رسد خیلی بیشتر از ویژگی‌ که پدر به فرزند می‌رسد .

وی ادامه داد: نکته سوم که امام علی می‌فرمایند این هست که درون تعلیم و تربیت فرزندانش متخصص باشد و نکته چهارم با وقار، با احیا و با عفت باشد و زمانی که عقیل برادر امام علی(ع) به دنبال چنین خانمی می‌گردد حضرت ام‌البنین (س) را به امام علی(ع) معرفی می‌کنند ولي اسم ایشان فاطمه هست و بعداز ازدواج کنیه ایشان ام‌البنین (س)می‌شود. به خاطر اینکه خداوند چهار پسر از امیرالمومنین(ع) به ایشان عطا می‌کنند نام ایشان را ام‌البنین (س)می‌گذارند.

حجت‌الاسلام ریاضت درون خصوص رشادت‌های حضرت‌ام‌البنین(س) ادامه داد: یکی از تعاریف رشادت این هست که خیلی مقاوم ،حلیم و صبور باشد و درون موارد مشکلات و مصائب تامل بالایی داشته باشد بعد از واقع کربلا حضرت ام‌البنین(س) با دقت به اینکه چهار فرزندشان درون کربلا به شهادت رسیدند واقعیت اینجاست به هر مادری نيوز شهادت چهار فرزند درون یک روز بدهند خیلی طاقت فرساست ولي حضرت ام‌البنین (س) با اين رشادتی که داشتند نه تنها این نيوز را تحمل کردند بلکه این مصیبت را درون برابر مصیبت امام حسین (ع) کوچک می‌دیدند زمانی که بشیر نيوز شهدای کربلا را به مدینه آورد حضرت ام‌البنین (س) کنار بشیر آمد و ایشان نيوز شهادت فرزندانش را دادند ،ولي ایشان از بشیر درباره امام حسین (ع) سوال می‌کردند و اعتنایی به نيوز شهادت فرزندان خود نکردند زمانی که بشیر نيوز شهادت امام حسین (ع) را گفتند حضرت ام‌البنین (س) خیلی با تعجب نگاه می‌کردند بشیر می‌گوید تا اين زمان نمی‌دانستم اين خانم کیست؟ از بقیه سوال کردم که این خانم را معرفی کنند و به من گفتند مادر حضرت عباس (ع) هست و به حضرت ام‌البنین(س) گفتم چرا شما باور نمی‌کنید امام حسین‌ (ع) به شهادت رسیدند.

حضرت ام‌البنین (س) فرمودند: چون من کسی را همراه امام حسین (ع) فرستادم که کسی جرات نکند با وجود عباس(ع) به امام حسین(ع) نزدیک شود و بشیر قصه شهادت حضرت عباس (ع) را به حضرت ام‌البنین (س) بیان می‌کنند حضرت ام‌البنین(ع) می‌فرمایند: فرزندان من و هر کسی که درون این فلک روزگار زندگی می‌کنند به فدای امام حسین (ع) و خود این موضوع عظمت مادر را می‌رساند که شهادت فرزندانش را درون برابر شهادت امام حسین (ع) کوچک می‌بیند و اين چیزی که طاقت فرسا و غیر قابل تحمل می‌داند شهادت فرزندانش نیست بلکه شهادت امام حسین (ع) می‌داند و این نشان می‌دهد که این مادر درون تحمل مصیبت فرزندانش استقامت داشته و از تمامي مهمتر این هست که به باور، اعتقاد‌های خود ملتزم بوده هست و امام حسین (ع) را ولی و امام خود می‌دانسته و حاضر بوده تمامي چیز را فدای امام حسین (ع) کند تا امام حسین (ع) زنده باشد و برای ایشان مهم نبود فرزندانش شهید شدند.

کارشناس مذهبی عنوان کرد: حتی این موضوع را درون رفتار فرزندان حضرت ام‌البنین (س) می‌بینیم و اين چیزی که درون صحنه کربلا برای اين‌ها مهم این هست که یک مو از سر امام حسین (ع) کم نشود و این محصول تربیت حضرت ام‌البنین (س) هست و اين زمان که امام علی (ع) به عقیل  می‌فرمایند که کسی را برای همسری من گزينش کنید که بتواند بچه تربیت کند و حضرت ام‌البنین (س) اين را به خوبی ایفا می‌کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین ریاضت اظهار داشت: نکته دیگری که درباره حضرت ام‌البنین باید بگوییم این هست که دست به خیر بودن حضرت ام‌البنین (س) هست .حتی بعد از واقعه کربلا این کمک رسانی و رسیدگی به محرومان پررنگ شد ولي این موضوع درون خانه اهل بیت (ع) یک امر نهادینه شده هست بعد از حضرت زهرا (س) درون کمک‌رسانی به محرومان حضرت ام‌البنین (س) حرف اول را می‌زدند و این محصول تربیت درون محضر امیر‌المومنین (ع) هست.

وی درون خصوص گریه های بی امان حضرت ام البنین (ع)برای امام حسین (ع)بیان کرد:حضرت ام البنین (س) درون تمامي ویژگی‌های اخلاقی سرآمد هستند درون بروز عواطف و احساسات هم یک مادر هست طبق نقل تاریخ درون قبرستان بقیع حاضر می‌شدند و چهار صورت قبر درست می‌کردند و می‌فرمودند به من ام‌البنین (ع) نگویید، چرا که ام‌البنین برای زمانی هست که من صاحب فرزندان بودم و الان فرزندی ندارم، ولي درون بین ابراز احساساتی که می‌کردند بیشتر نام امام حسین (ع) را می‌بردند و می‌گفتند به فدای تو که کسی نبود یاری‌ات کند وبرایت اقامه عزا به پا دارد ،امام حسین (ع) برای حضرت ام البنین (س) خیلی پررنگ بود و به باورهای خود اعتقاد راسخ داشت و هیچ مسئله‌ای سبب نشد از اعتقاد خود غافل شود.

وی درون خصوص رفتار حضرت ام‌البنین (س) با فرزندان حضرت فاطمه (س) عنوان کرد: زمانی که حضرت ام‌البنین (س) با حضرت علی (ع) ازدواج می‌کنند. امام حسین (ع) ۲۰ ساله و امام حسن (ع) ۲۲ ساله هستند و حضرت زینب هم ۱۶ ساله هستند و تمامي تشکیل خانواده داده بودند، ولي نقل شده هست حضرت ام‌البنین (س) نسبت به فرزندان امیرالمومنین (ع) شاید از یک مادر بیشتر مایه می‌گذاشتند و نقل‌هایی که درون تاریخ هست بچه‌های حضرت زهرا (س) احساس نامادری نسبت به ام‌البنین (س) نمی‌کردند و واقعا هیچ فرقی بین فرزندان خود و امیرالمومنین نمی‌گذاشت و اعتقاد ایشان به فرزندان حضرت زهرا (س) شگفت‌انگیز هست و تمامي این رفتارها به خاطر اعتقاد ایشان به ائمه اطهار بود. حضرت ام‌البنین (س) یک خانم مسلمان و مومنه هستند و به آیه تطهیر و ولایت این خانواده باور دارد و ایشان درون مسیر ایمانی حرکت می‌کند و مفتخر هست همسر امیرالمومنین (ع) هستند و برای اهل بیت (ع) مادری می‌کند و نقش مادر را برای آنها ایفا می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ریاضت درون خصوص وفات حضرت ام‌البنین (س) تصریح کرد: ایشان بر اثر بیماری درون مدینه از دنیا می‌روند ولي برخی‌ها گفتند به خاطر گریه‌هایی که درون بقیع می‌کردند بیماری برای آنها حاصل شد که به خاطر اين از دنیا رفتند و روایت‌های مختلفی درون وفات حضرت ام‌البنین(س) وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ریاضت درون خصوص بهترین الگوی بانوان خاطرنشان کرد: ما بعد از حضرت زهرا (س) و زینب کبری (س) اگر بخواهیم الگوی جامعه‌ای برای بانوان مسلمان و مومنه ارائه بدهیم حضرت‌ ام‌البنین (س) بهترین و جامع‌ترین الگو برای زنان ما هستند.

انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی