داوران خلاقیت را تعریف کنند/ جشنواره فیلم فجر و سلیقه محوری
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

به گفته سینماخبررضا ترکمان از جمله مدیران جلوه های ویژه میدانی درون سینمای ایران درون گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نوع گزينش و داوری درون سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر اعلام کرد: یکی از مسائلی که برای ما از اهمیت بسیاری درون برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر و گزينش نامزدها وجود دارد این هست که بدانیم تا چه زمانی می خواهند به صورت کاملا سلیقه ای درون مهمترین رویداد سینمایی کشور پیش روند. چرا هیچ معیاری وجود ندارد که یک هنرمند بداند چگونه باید درون زمینه رشته خود فعالیت کند.

وی ادامه داد: متاسفانه درون سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر، بیش از هر زمان دیگر سلیقه ای عمل شد و هر کسی هر فیلم و هر شخصی را که دوست داشت گزينش کرد و سبب شد اهالی سینما شوکه شوند. تمامي کسانی که درون سینما و درون رشته های مختلف فعالیت می کنند، دوست دارند بدانند که معیار گزينش نامزدها و بعد برگزیدگان بر چه پايه هست.

این مدیر جلوه های ویژه میدانی بیان کرد: چه چیز سبب شده هست که داوران جشنواره ملی فیلم فجر بگویند که خلاقیت درون بخش جلوه های ویژه میدانی سینمای ایران وجود ندارد. درون صورتی که درون همین دوره از جشنواره ملی فیلم فجر، بخش جلوه های ویژه میدانی درون فیلم های مختلف کارهای نو و خلاقیت بسیاری داشتند. به عنوان مثال درون فیلم های «امپراطور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی و «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی طراحان جلوه های ویژه میدانی کاملا خلاقانه عمل کرده بودند که از اين جمله می توان به صحنه های انتحاری زدن درون شکم و شیشه خرد کردن های خارج از رسوم سینمای ایران اشاره کرد.

وی تاکید کرد: بخش جلوه های ویژه میدانی از امکانات بسیار اندکی برخوردار هست و مدیر این بخش به همراه دستیارانش باید هرچه می خواهند خودشان بسازند و آماده کنند و این خود یک خلاقیت درون سینمای امروز به شمار می رود.

دستیار محسن روزبهانی مدیر جلوه های ویژه میدانی درون فیلم سینمایی «دوئل» توضیح داد: زمانی که می گویند این بخش خلاقیت ندارد سبب شگفتی ما می شود چرا که درون سینمای ایران تنها بخش هایی مانند جلوه های ویژه میدانی و جلوه های بصری هست که خلاقانه عمل می کند. آیا درون بخش دکور و طراحی صحنه که همیشه شاهد یک دکور همیشگی بر پايه موضوع درون فیلم های سینمایی هستیم، خلاقیت می بینیم. یا فیلمبرداران ما همگی خلاقیت دارند به غیر از اینکه امکانات شان بر پايه پیشرفت تکنولوژی به روز شده هست؟

وی بیان کرد: مساله دیگر این هست که هر سال یک نفر را درون بخش جلوه های ویژه میدانی برای چند فیلم کاندید می کنند و این مساله سبب می شود تا تلاش هنرمندان درون آثار دیگر به خوبی دیده نشود، درون حالی که ما درون این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر کارهای جدیدی بسیاری درون بخش جلوه های ویژه میدانی داشتیم که حداقل می توانست نامزد شود.

ترکمان درون پایان اعلام کرد: امیدوارم جشنواره ملی فیلم فجر و داورانی که برای آنها گزينش می شوند، اعلام کنند که خلاقیت از نظر آنها چه چیز هست تا ما هم بدانیم چگونه کار کنیم.


مطالب پیشنهادی