خودگردانی حوزه هنر با این شرایط اقتصادی جور درون نمی‌آید - خبري سینمای ایران و جهان
۱۷ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: نشست خبری مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با موضوع یادبود هنرمندان درگذشته‌ سال ۱۳۹۶ و نرم افزار‌های آتی خانه هنرمندان ایران چهارشنبه ۱۶ اسفندماه برگزار شد.

به گفته سینماپرس، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به سال پرکار خانه هنرمندان درون سال ۹۶ اعلام کرد: ما درون سال ۹۶ با سختی‌های بسیاری درون حوزه جذب حمایت مالی روبرو بودیم و این درون حالی هست که چندین هزار میلیارد بودجه برای هنر درون نظر گرفته می‌شود و این بودجه‌ها عمدتاً برای موسسات و نهادهایی هست که نقش و اثری درون هنر کشور ندارند و خانه هنرمندان ایران و انجمن‌های تخصصی اين حتی یک ریال از این بودجه‌ها برخوردار نبوده‌اند و تنها محل حمایتی ما شهرداری تهران بوده هست.

وی از کمیسیون فرهنگی مجلس و سازمان نرم افزار و بودجه خواستار شد که این نقیصه را حل کنند و با انتقاد از خصوصی‌سازی هنری و اقتصاد هنر  اظهار کرد: خودگردانی حوزه هنر با دقت به شرایط اقتصادی کشور جور درون نمی‌آید و به نظر من شعار «اقتصاد هنر» بهانه‌ای هست تا مسئولان فرهنگی کشور زیر بار مسئولیت هایشان نروند چراکه تمامي می‌دانند اولویت‌های اصلی مردم، مسکن، غذا و پوشاک هست و طبیعی هست خرید آثار هنری برای آنها دوردست هست.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران درون بخش دیگری از نشست درباره نرم افزار ویژه ایام نوروز ۹۷ به خبرنگاران اعلام کرد: از روز دوم فروردین ماه ۹۷ به زمان ۱۰ روز نرم افزار‌ای تحت عنوان «تهران شهر هنر» خواهیم داشت که شامل نرم افزار‌های هنری درون تمامی گالری‌ها و محوطه بیرونی هست. تمامی گالری‌های خانه هنرمندان درون اختیار انجمن‌های تخصصی هست که هر کدام نرم افزار ویژه‌ای را ارایه می‌کنند و درون زمان این ۱۰ روز، درهای گالری‌ها از ساعت ۱۵ روی بازدیدکنندگان باز هست.

وی اضافه کرد: همچنین درون محوطه بیرونی خانه هنرمندان اجرای موسیقی محلی و نواحی شامل کردی، لری، آذری خواهیم داشت. تئاتر خیابانی و خیمه‌شب بازی از دیگر نرم افزار‌های ما هست که از بعدازظهر تا شب ادامه خواهد داشت.

رجبی معمار همچنین از حضور محمدعلی نجفی شهردار تهران درون افتتاحیه این نرم افزار نيوز داد.

وی درون ادامه گفته آماری از نرم افزار‌های مختلف سال ۹۶ ارایه کرد و اعلام کرد: ۸۷ نمایشگاه هنری شامل نمایشگاهای کوچک و بزرگی که تمامی گالری‌های خانه را درگیر کرده هست، داشتیم که با بیشترین اقبال مواجه بوده هست. همچنین ۱۰۶ نشست آموزشی و پژوهشی، ۲۰ مراسم بزرگداشت هنرمندان و ۹ هفته فیلم برگزار کردیم. سه هفته فیلم آلمان، برزیل و ارمنستان را برای گروه سینمایی هنروتجربه میزبانی کردیم.

مدیرعامل خانه هنرمندان با بیان اینکه نمایش فیلم‌های جایزه اسکار ۲۰۱۷ را نیز داشتیم، افزود: ۷۵ جلسه سینماتک همراه با نقد و بررسی درون سال ۹۶ برگزار کردیم. همچنین شاهد برگزاری ۲۰ نشست رونمایی از آلبوم موسیقی، ۴۷ نرم افزار اجرای موسیقی و ۳۰ کارگاه تخصصی مربوط به انجمن‌های تخصصی خانه هنرمندان نیز بودیم.

رجبی معمار ادامه داد: سینمای «هنروتجربه» امسال نیز ۱۱۰۰ سانس فیلم درون سالن استاد ناصری داشته‌ و چهار همایش و کنگره برگزار کردیم که از جمله آنها، جایزه‌ سال قیصر امین‌پور و بینال مجسمه سازان بود.

وی درون پایان نشست آمار و گزارشی از مخاطبان خانه هنرمندان درون سال ۹۶ ارایه کرد و درباره تماشاخانه ایرانشهر اعلام کرد: سهم اجرای تماشاخانه ایرانشهر درون سال ۹۵، ۸۷۴ اجرا و فروش حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده هست. این میزان درون سال ۹۶ و تا قبل از جشنواره تئاتر فجر به ۹۴۷ اجرا و فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان رسیده و این درون حالی هست که هنوز آمار سال ۹۶ تکمیل نشده هست.

ابراهیم حقیقی رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران نیز درون این نشست با بیان اینکه خانه هنرمندان با اندکی بضاعت مالی توانسته نرم افزار‌ها و اتفاقات درخوری رقم بزند، اعلام کرد: تغییرات بسیاری درون طول سال‌ها از زمان تبدیل پادگان ارتش به خانه هنرمندان ایران رخ داده هست و درون این زمان اعضای خانه که اين را خانه خود می‌دانند، دوست دارند درون اینجا حضور پیدا کنند و حتی زمان‌هایی شده که با سیلی صورت خود را سرخ نگاه داشتیم ولی نگذاشتیم مرتبه و سطح خانه هنرمندان پایین بیاید.

وی با اشاره به ترافیک نرم افزار‌ها و ازدحام مخاطبان درون خانه هنرمندان ایران، افزود: هنرمندان صاحب خانه هنرمندان هستند و به اين اعتماد دارند و قطعاً این نرم افزار‌ها با تلاش آنها اتفاق افتاده هست.

حقیقی به تشکیل ۴ کمیسیون تخصصی که بتواند مدیران را راهبری کند اشاره کرد و اعلام کرد: ارتباطات بین‌المللی ما درون حال حاضر خیلی خوب شده هست و قدم بعدی ما، رفتار متقابل هست و امیدواریم بتوانیم نمایشگاه و جشنواره‌هایی درون خارج کشور برگزار کنیم ولي باز هم با کمبود منابع مالی برای تحقق این مهم روبرو هستیم و متاسفانه سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصلا نتوانست به ما کمک مالی کند.

رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران به باز بودن درون ورودی خانه هنرمندان درون تمامی ایام نوروز ۹۷ اشاره کرد و افزود: امسال شاهد اتفاقی مهم درون ایام نوروز درون تهران هستیم که جشن نوروزی تمام و کمال هست و می‌تواند شهر تهران را متحول کند.

سیدعماد حسینی معاون پژوهش و نرم افزار‌ریزی خانه هنرمندان ایران نیز درباره برپایی آیین «چراغ خاموشی نیست» اعلام کرد: این نرم افزار هر سال اسفندماه به پاس خدمات فرهنگی و هنری هنرمندان کشور با حضور تمامی  انجمن‌های خانه برگزار می‌شود. این آیین هر سال یاد هنرمندانی که از اسفندماه سال قبل تا اول اسفند جاری درگذشتند، گرامی داشته می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آیین «چراغ خاموشی نیست» شنبه ۱۹ اسفند با حضور شهردار تهران درون تالار ایوان شمس برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: این نرم افزار ملی هست و تمامی هنرمندان بدون رتبه‌بندی از آنها یاد می‌شود. همچنین درون حاشیه نرم افزار نیز یک کتاب منتشر می‌شود که شامل اسامی، تصوير و بیوگرافی هنرمندان درگذشته هست.

رجبی معمار درون پاسخ به پرسشی درباره رونق نداشتن تماشاخانه ایرانشهر، این موضوع را رد کرد و اعلام کرد: درون مورد هر مساله‌ای اختلاف سلیقه وجود دارد و من به عنوان مدیرعامل خانه هنرمندان و اعضای شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر به گونه‌ای نرم افزار‌ریزی کردیم تا گزينش آثار و نرم افزار‌ها را شورای پنج نفره متشکل از ایرج راد، آتیلا پسیانی، بهروز غریب‌پور، حسین مسافرآستانه و حسین پارسایی را گزينش کنند.

وی خاطرنشان کرد: محال هست خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایرانشهر درون سال ۹۵ و ۹۶ درخواست نرم افزار‌ای را اجابت نکرده باشند.

ابراهیم حقیقی نیز درباره نظام صنفی هنر اعلام کرد: امیدواریم نظام صنفی هنر درون  مجلس به سرانجام برسد و با کمیسیون فرهنگی مجلس صحبت‌هایی درون این خصوص داشتیم تا بودجه هنری و به ویژه هنرهای تجسمی را افزایش دهند.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران نیز درون این مورد توضیح داد: لایحه نظام صنفی هنر را آماده کرده‌ایم و  کارشناسان حقوقی وزارت ارشاد نیز با انجمن‌های ما درون ارتباطند و امیدواریم که دولت مژده تصویب این لایحه را درون نیمه اول سال ۹۷ به جامعه هنری کشور بدهند که شامل حل مشکلات و نظام رتبه‌بندی و درجه‌بندی هنرمندان هست.

وی درون پایان نیز به توسعه ساختمان خانه هنرمندان ایران اشاره کرد و اعلام کرد: ساختمانی که درون ضلع شمالی خانه هنرمندان قرار دارد هنوز متعلق به ارتش هست و ما برای درون اختیار گرفتن این ساختمان صحبت‌های بسیاری با مسئولان ارتش داشتیم. ولي شهرداری تهران و برخی اعضای شورای شهر نیز درون این زمینه رایزنی‌هایی کردند که امیدواریم سال آینده این ساختمان به خانه هنرمندان ایران اضافه شود.

*مهر


مطالب پیشنهادی