حاتمی کیا: خودم را سرباز نظام و کشور می‌دانم/ به من متلک می‌گفتند که چرا نمی‌روی سوریه؟ - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۱۷ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

آی سینما: نشست پرسش و پاسخ فیلم «به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمی کیا بعد از نمایش فیلم درون سینمای وب سايت‌ها برگزار شد. درون این نشست حاتمی کیا اعلام کرد که این فیلم را یک سرباز ساخته و او خود را سرباز نظام و کشور می داند. او همچنین درون این نشست اعلام کرد که برای به تصویر کشیدن مدافعان حرم، ملاحظاتی داشته و نمی توانسته تمام آنچه را از مدافعان حرم دیده و لمس کرده بود نمایش دهد. او همچنین تاکید کرد که بر روی حرفی که درون فیلم توقیفی «گفته یک جشن» زده بود هست و تغییر نکرده هست.

با آغاز نشست خبری فیلم «به وقت شام» محمود گبرلو درون حضور ابراهیم حاتمی کیا و سایر عوامل این فیلم، به اشتباه نام این فیلم را «بفرمایید شام» عنوان کرد که سبب شد حاضران درون این نشست، به اشتباه لفظی این مجری با خنده واکنش نشان دهند.

ولي ابراهیم حاتمی کیا، درون ابتدای صحبت های خود درون مورد ساخت فیلم «به وقت شام» اعلام کرد : ««فکر می‌کنم سال ۶۵ بود، ۳۱ سال پیش که اولین فیلم خودم «هویت» را ساختم. درست با عملیات کربلای ۵ مصادف بود و من باید کنار فیلم می‌ماندم و دوستانم رفتند منطقه و به من خیلی سخت گذاشت. بنابراين از فیلمبرداری رفتم منطقه که برخی از دوستانم درون عملیات شهید شدند. این را به این جهت می گویم که فیلم «به وقت شام» را یک سرباز ساخته، من خودم را سرباز این نظام و کشور می‌دانم و همچنان دلم می‌تپد برای بچه‌هایی که جهاد می‌کنند. سوالاتی که خواهد شد فنی هست ولی من را یک سرباز بدانید که همانند همان عملیات دوست داشتم با اين بچه‌ها باشم و اسمم را هم درون تیتراژ اولین فیلمم نزدم و دوست داشتم مانند اين ها گمنام می‌ماندم که نشد و ۳۱ سال هست که ماندیم.»

حاتمی کیا درباره جلو‌ه‌های ویژه فیلمش و سوال یک خبرنگار که اين را شبیه بازی‌های کامپیوتری دانسته بود، اعلام کرد: «این بضاعت سینمای ایران هست و من افتخار می‌کنم که بچه‌های ایرانی این فیلم را ساختند و یک دلار هم خرج فیلم درون خارج از ایران نشده و ما تمام توانمان را برای فیلم گذاشتیم. من چنین حسی ندارم که بخش هایی از این فیلم به بازی های کامپیوتری شباهت دارد. من ترجیح می‌دهم که از بچه‌های ایرانی متخصص دسترس کنم حتی اگر عده‌ای طعنه‌هایی بزنند.»

حاتمی‌کیا درباره شیوه پرداخت به موضوع داعشی‌ها درون فیلمش اعلام کرد: «من یک روز کل گروه را جمع کردم و گفتم همگی باید فیلم‌هایی که داعشی‌ها تهیه و منتشر کردند، ببینیم به خصوص صحنه‌هایی که درون آب خفه می‌کنند و جنایت‌هایی که می‌کردند. واقعیت این هست که جریان داعش ترکیبی که دارد به شدت اگزجره هست و اين فیلم‌ها را هم ببینیند همین هست. من با داعش زندگی نکردم که ببینیم دقیقا چگونه هست. قطعا وهابی نیستم. سعی کردم با داعش وارد اعلام کرد‌وگو شویم. برخی فیلم را می‌گوید هالیوودی من نمی‌فهمم که این واژه را برای چه به کار می‌برید؟ یک فیلم داستانی هست که من سعی کردم درون بستر این داستان این مسائل بیان شود. ولي این نظر شماها و مردم هست. تاکید می‌کنم که  برای من مردم خیلی مهم هست.»

درون ادامه این نشست هادی حجازی‌فر درباره اظهارنظری که چندی پیش از قول او درون مورد حضورش درون «به وقت شام» منتشر شد که بازی خود را درون این فیلم دوست ندارد، اعلام کرد: «من خودم چون پنج شش سال پیش به عنوان خبرنگار اینجا می‌آمدم و به دنبال هنرمندان بودم و همیشه دست خالی برمی‌گشتم و به همین دلیل درون مصاحبه ضعیف هستم ولی دیشب مصاحبه‌های بسیاری کردم و اکثر دوستان هم امانت‌دار بودند، ولی این اظهارنظر کمی نادرست بیان شد. من گفتم می‌ترسیدم که درون این فیلم بازی کنم و به کار آقای حاتمی‌کیا آسیب وارد کنم چون فضایش متفاوت با کارهای دیگرم بود. من روز دوم به آقای حاتمی‌کیا درباره فشردگی کار گفتم که ایشان گفتند تو اعتماد کن، ولي از نتیجه این حرف‌های من اين تیتر زده شد. خدا شاهد هست که این فیلم یکی از بهترین کارهایم بود و خیلی بهتر از این می توانست باشد ولي خدارا شکر خوب بود.»

محمد خزاعی تهیه کننده این فیلم درباره شایعه هایی درون مورد نحوه تولید این فیلم به وجود آمد، اعلام کرد: «ما شبانه روزی کار کردیم و حتی تعطیلات نوروز هم نداشتیم. تیترهایی زدند با این مضمون که تمامي امکانات را درون اختیار ما گذاشته‌اند که درست نبود. نهادهای همکار ما درون خیلی از بخش‌ها کمک نکردند. از دور فکر می‌کنند برای فیلم آقای حاتمی‌کیا تمامي چیز مهیا بوده ولي اینطور نبوده هست. همکاری بچه های سازمان اوج، ارتش و … که امکاناتشان را درون اختیار ما گذاشتند خوب بود. برخی از ضعف های‌فیلم که از نظرتان مشکل دارد به خاطر امکانات هست. از بحث بودجه هم باید بگویم که نتیجه کار مهم هست خیلی فیلم داشتیم که بودجه زیادی داشتند ولی نتیجه نگرفتند. اگر شما اصحاب وب سايت و مردم از فیلم راضی بودید ما موفق بودیم.»

حاتمی کیا درون پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که مدعی شده بود درون حلب سوریه با داعشی ها دیدار کرده و داعشی مثل کاراکترهای این فیلم افرادای کم هوش نبودند، فیلم اعلام کرد: «این نظر شماست، من که باورم نمی‌شود اگر شما یک تصوير از خودت و داعشی به من نشان دهی من حرفت رو قبول می‌کنم و اسمم را همان که تو گفتی میذارم. داعش با معارضین خیلی متفاوت هست. اين کسانی که درون حلب بودند، داعشی نبودند، بلکه افراد جبهه النصره بودند. بنابراين یک چیزی را همین‌طوری نیندازید وسط. من شنیده بودم که داعش درون رفتار به نوعی پست مدرن هستند و فیلم هایی مانند «مد مکس» را دوست دارند و به این پوشش بیرونی علاقه مند هستند. به قول شما من این ها را خنگ کردم، ولي اولیش را ساختم. ان‌شاالله بقیه بیایند و بسازند بهتر از این که تو هم دوست داشته باشی!»

حاتمی‌کیا درباره پایان داعش و جایگاه اسم فیلم درون آینده اعلام کرد: «داعش به راحتی قابل حذف شدن نیست و آنها تنها زمین را از دست داده و به سمت لیبی و برخی از کشورهای آفریقایی کشیده شده اند و این چیزی نیست که تمام شود. این را من بگویم که فیلم هرچه زودتر آماده شود. سر پیش تولید آشکارا بحث بود که فیلم نباید خرداد کلید بخورد و عقب تر برود. واقعا چهار ماه برای فیلمی که دو هزار و ۴۰۰ پلان دارد کم هست و شبانه روز کار کردیم و تلاشم این بود که فیلم آماده شود. تصورم این بود که از داعش تا حرفش هست اثری بسازم. اين روز که روز که به مجلس حمله کردند و مسئله داخلی شد من سر فیلمبرداری بودم. به نظرم باید درباره‌شان حرف زد.»

حاتمی کیا درباره اینکه چرا درون پنج شش فیلم اخیرش با قهرمانان آثارش چندان نمی‌توان ارتباط برقرار کرد و این قهرمانان از سوی نسل جدید پذیرفته نمی‌شوند، اعلام کرد: «من با جوانان جلسه دارم و از تمام فیلم‌هایی که می‌گویید می‌بینم. یک جوان ایرانی از روسیه اینقدر برایش محتوای فیلم مسئله شده به من پیام داد. نظام ۴۰ سال هست جلو می‌رود و تمامي سرجایشان هستند و فقط من جایم عوض شده هست؟ تمامي دارند پرچم‌هایشان را زمین می‌گذارند و من فقط پرچم را بالا نگه می‌دارم. به مقدساتم قسم می‌خورم که گفتم فیلم را برای این جوانان که جانشان را می‌دهند بسازم. با حاج قاسم دیدار کردم و گفتم چرا نمی‌گذارید ما برویم سوریه را ببینم، هرچند می‌دانم خطر دارد. درون جشنواره دو سال پیش به ما متلک گفتند که چرا نمی‌روی به سوریه؟ می‌گویند گمشو برو سوریه. تف به این زبان‌ها که این سخنان را به زبان می‌آورند. من هم علاقه دارم درون کنار اين‌ها باشم و با اين ها جلو بروم. تمامي این مسایل جمع می‌شود و به فیلم «به وقت شام» منتهی می‌شود. من محدودیت های زیادی دارم و این از مظلومیت شیعه هست که تنها یک پلان چند ثانیه‌ای از حرم حضرت زینب را می‌توانم نمایش بدهم. ما هرچه داشتیم درون چله خودمان گذاشتیم و پرتاب کردیم. شما را به خدا از این بچه ها که بودند بپرسید وقتی نمی‌پرسید من فکر می‌کنم که شما نمی‌دانید که داعش دارد سمت ما می‌آید و به چند قدمی خانه‌هایمان رسیده هست.»

حاتمی‌کیا درباره درخواستی برای ساخت فیلم درباره حادثه سانچی هم اعلام کرد: «به اين فکر می‌کنم، من یه دوره‌ای برای فیلم سفر نفت که فیلمبردار بودم چهار ماه درون کشتی زندگی کردم و فضای اين را می‌شناسم، ولي نمی‌توانم بگویم حتما می‌سازم تمامي چیز منوط به آینده هست.»

حاتمی کیا درباره سکانس سر بریدن درون فیلم «به وقت شام» هم اعلام کرد: «من درون زندگی سر یک مرغ را هم نبریده‌ام و تنم می‌لرزید که باید درون فیلمی که ساخته‌ام چنین صحنه‌ای را نشان دهم. تحت فشار زیادی بودم،  ولی چه کنیم که این خشنونت را درون فضای مجازی دیده بودم. سعی‌ام این بود که فیلم خشن نسازم. برای من داعش یک نوع نیست و گونه‌های مختلف دارد و تمامي اين ها هم مابه‌ازا دارد.»

درون ادامه این نشست، کارن همایونفر آهنگساز «به وقت شام» درباره تجربه همکاری اش با ابراهیم حاتمی کیا اعلام کرد،: «وقتی با آقای حاتمی‌کیا کار می‌کنم تمام توانم را می‌گذارم.. تمام فرایند موسیقی ایرانی بوده هست.»

بنابراين از سخنان همایونفر، حجازی‌فر درباره اینکه درون اغلب فیلمهایش تیپ شخصیتی خاصی را بازی می کند که جدی هست ولی قلب مهربانی دارد، اعلام کرد: «من دیشب هم اعلام کردم که (به شوخی) می خواهم یک کمدی مبتذل بازی کنم و قراردادش را بستم که خیال تمامي شما راحت شود. خاستگاه فکری و باورهای خانوادگی من این هست که  این فضا را دوست دارم. درون ضمن فیلم‌های متفاوتی هم بازی کردم که درون جشنواره نیامد، از جمله آستیگمات!»

خزاعی درباره اعتراضات برخی  سینماگران به روند پیش‌روی جشنواره و قطعی بودن برگزیده شدن «به وقت شام» اعلام کرد: «هر سال همین هست، از زمانی که دبیر بودم چنین حرف‌هایی بود و جوسازی شد. الان هم همینطور هست ولي فیلم ها با یکدیگر متفاوت هستند و برخی از سایرین بیشتر دیده می‌شوند. به هر حال هجمه‌های زیادی از زمان پیش تولید مطرح شد از جمله اسپانسری اوج برای جشنواره و این فرضیه که اوج اسپانسر جشنواره می‌شود تا فیلم برگزیده شود. قضاوت نباید کرد و نقدها درون محیط‌های مختلف برای ما شدیدتر هست که شاید برای این هست که اوج پولی برای فیلم های دفاع مقدسی کنار گذاشته. به جای تشکر که یک پولی به سبد کالای سینما اضافه کرده این حواشی را می‌سازیم.»

ابراهیم حاتمی کیا درون پاسخ به پرسش خبرنگار آی سینما که بنابراين از ساخت «بادیگارد» تصوير هایی از دیدار او با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی منتشر شد و علاقه‌اش به ساخت یک فیلم مستند درون مورد زندگی او اعلام کرد: «من از آقای هاشمی رفسنجانی نمی خواستم فیلم بسازم، یک سوژه ای داشتم که می بایست از چند نفر از بزرگان مثل ایشان و مرحوم آیت الله اردبیلی تحقیقات و سوال می کردم و اين جلسه به همین خاطر بود و درون مورد شخص خودشان نبود.»

حاتمی کیا درون پاسخ به سوال دیگر خبرنگار آی سینما که آیا روی حرف هایی که درون «گفته یک جشن» فیلم توقیفی اش زده، همچنان می ایستد، توضیح داد: « من همچنان تا اطلاع ثانوی حاتمی کیا هستم! و می خواهم فیلمم پخش شود. این فیلم واقعا دچار یک نوع سوءتقاهم هست! شرمم می آید و خجالت می کشم که چرا فیلمی همچون «گفته یک جشن» جلویش را گرفتند و نگذاشتند پخش شود. توقیف این فیلم از طرف آقای شمقدری نبود و جاهای دیگر فشار آوردند و اکران این فیلم را به عقب انداختند و من افتخار نمی کنم که درون نظام جمهوری اسلامی، فیلمی ساختم که پخش نمی شود.»

 

۹۴۱۲


مطالب پیشنهادی