جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ انیمیشن را تحقیر کرد/ سوالی از وزیر ارشاد
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

علی نوری اسکویی دبیر صنف انیمیشن خانه سینما درون یادداشتی به نقد رفتار سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر با تنها انیمیشن حاضر درون این رقابت پرداخت.

به گفته سینماخبرعلی نوری اسکویی نویسنده، کارگردان و دبیر صنف انیمیشن خانه سینما درون یادداشتی نسبت به نادیده گرفته شدن انیمیشن سینمایی «فیلشاه» ساخته هادی محمدیان درون سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر یادداشتی نوشته و درون اختیار خبرگزاری مهر قرار داده هست.

درون متن این یادداشت آمده هست:

«امسال هم جشنواره ملی فیلم فجر برگزار شد با تمامي انتقادها و تعریف و تمجیدها، تمامي مصلحت اندیشی ها و محافظه کاری های سینمایی و غیرسینمایی، تمامي هیاهوها، اعتراض ها، ولي یک چیز مثل سال های گذشته جشنواره تغییر نکرده بود و اين نادیده گرفتن انیمیشن های سینمایی حاضر درون جشنواره ملی فیلم فجر بود.

بله انیمیشن سینمایی «فیلشاه» اصلا دیده نشد!

من به عنوان کسی که از بنابراين گذار از فیلم های داستانی و مستند پا به سینمای انیمیشن گذاشته ام خوب می دانم که بسیاری از اهالی محترم سینما از سیاستگذاران تا فعالان تولید اطلاعات کمی از هنر انیمیشن دارند و اساسا از هر چیز جدیدی واهمه دارند. به خاطر دارم درون دوره گذار از سینمای آنالوگ به دیجیتال برخی مواضع و حرف ها را به خاطر دارم اولین تجربه های جلوه های ویژه بصری را که تا هم اکنون نیز درون ابهامی عجیب برای اهالی سنتی سینما قرار گرفته هست ولي درون تمامی این دوران ها این حمایت دولت و سیاستگذاران سینمایی بود که به تغییرات بنیادی سینمای کشور شتاب داد و اگر نه ما همچنان باید درون میان سانس های سینما منتظر تعویض حلقه های فیلم بودیم و … .

ولي درون مورد هنر- صنعت انیمیشن از حمایت دولت نیز خبری نیست و قرار بر این هست این هنر پیشرو، جهانی، ارزآور، پرمخاطب و بی توقع درون میان نگاه سنتی سینما مهجور بماند.

فیلم سینمایی انیمیشنی که درون سی و پنجمین دوره جشنواره دیده نشد چندی پیش درون میان صد و بیست و هفت فیلم از یک جشنواره معتبر آمریکایی درون رشته فیلمبرداری جایزه می گیرد، چطور می شود که هیات داوران جشنواره ای که درون اين ۲ جایزه دیگر هم به این فیلم انیمیشن داده اند قناعت نکرده و فیلمبرداری فیلم را نیز درک می کنند؟ چون اهالی هنر آنجا آموخته اند انیمیشن یک هنر- صنعت پیچیده هست و جزییات بسیاری درون خود دارد و به قول برخی سینماگران وطنی هنوز اين را ماشین و کامپیوتر تصور نمی کنند. حالا رشد فکری و بالا بردن سطح اندیشه اهالی سینمای کشور درون حوزه های فنی آیا به درستی برعهد مدیران سینمایی کشور نیست؟

من سه بار درون بخش مسابقه جشنواره فجر شرکت داشته ام ۲ بار به عنوان فیلمساز و یک بار به عنوان داور و بر پايه همین تجربه ساختار عجیب و غیرقابل تصور این جشنواره متفاوت از تمامي جای جهان را خوب می شناسم و امروز هم نه اعتراض به داوران جشنواره دارم و نه به اهالی سینما بلکه اعتراض حقیر شخصا متوجه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب مهندس حیدریان ریاست محترم سینمایی ایشان هست. چرا اجازه می دهند برترین آثار سینمایی انیمیشن را به جشنواره بپذیرند و اینگونه تحقیر کنند؟

اين هم درون جشنواره ای که برای ریز و درشت اصناف سینمایی از طراحی لباس و صدابرداری گرفته تا چهره پردازی و… نرم افزار‌ریزی شده و درون برخی رشته های اين حتی سیمرغ هایش دوقلو زا شده اند، جشنواره ای که تمامي چیز اين مصلحت اندیشی هست تا علمی، جشنواره ای که درون این سی و شش سال به ندرت شاید فقط یک یا ۲ بار سابقه داشته که دبیر انتخابی اين سابقه قبلی درون دبیری جشنواره ای حتی درون ابعاد جشنواره های استانی را داشته باشد.

جشنواره ای که هرگز تیم ثابتی را به خود تجربه نکرده و روال ثابتی نداشته هست و درون مغز و ساختار به هیچ جشنواره ای درون هیچ کجای جهان شباهت ندارد ولي هر روز لباس جدیدی از معتبرترین جشنواره های جهان را با عاریه می گیرد!

امثال هم ولي شاهد نوآوری ستودنی حلقه پیچ کردن دیپلم های افتخار به تقلید از جشنواره «کن» بودیم.

ولي انتقاد حقیر صرفا به این دوره از جشنواره و شخص آقای داروغه زاده نیست که این دوره از جشنواره به نظر من اتفاقا از دوره های خوب برگزاری جشنواره فجر بود، انتقاد من حتی به این روند سی و شش ساله هیاتی برگزار کردن جشنواره هم نیست، اعتراض بنده این هست؛ حالا که کلا ریش و قیچی را دست خود گرفته اید این چه نوع برخورد زننده ای با این هنرمندان شریف و بی ادعای هنر انیمیشن هست؟!! چرا از ابتدا اعلام نمی کنید ما امسال به هر دلیل درون جشنواره فیلم انیمیشن نخواهیم داشت!!!

جناب آقای وزیر درون باب اهمیت و جایگاه حیاتی صنعت انیمیشن درون آینده سینمای کشور شما بیشتر از ما صحبت کرده اید بنابراين نیازی به توضیح بیشتر نمی بینم و تنها همین سوال را مطرح می کنم که اگر این اهمیت را می دانید چرا اجازه می دهید اهالی این هنر-صنعت تحقیر شوند؟»


مطالب پیشنهادی