«جشنواره تلویزیونی جام جم» برندگان خود را شناخت - خبري سینمای ایران و جهان
۱۷ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

به گفته سینماپرس، آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی جام جم امشب ۱۷ اسفندماه با حضور جمعی از مدیران، نرم افزار سازان و هنرمندان درون مرکز همایش های بین المللی صداوسیما ساعت ۱۹:۵۷ و با تاخیر یک ساعته آغاز شد.

جمعی از هنرمندان و مدیران صدا و سیما شامل علی نصیریان، سیروس مقدم، داریوش اسدزاده، هرمز شجاعی مهر، عادل فردوسی پور، فرهاد آییش، مهدی سلطانی، همایون اسعدیان، مرتضی میرباقری، علی اصغر پورمحمدی، محمدرضا جعفری جلوه، فضل الله شریعت پناهی، مهدی روشن روان، مجید زین العابدین،  سلیم غفوری،  داریوش کاردان، علیرضا خمسه، سیروس الوند، جمشید گرگین، سروش صحت، مرتضی حیدری و … درون این مراسم حضور دارند.

عبدالعلی علی عسکری رییس صدا و سیما و داوود میرباقری که قرار هست امشب از او تجلیل شود همزمان با هم وارد سالن شدند.

بعد از قرائت قرآن مراسم با کلیپی از سخنان امام خمینی(ره) آغاز شد که درون بخشی از اين سرود انقلابی «بوی گل سوسن و یاسمن آمد» خوانده می شد. همچنین بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت صداوسیما درون این مراسم پخش شد.

درحالیکه پیش از این مجریان دیگری برای اجرای این اختتامیه اعلام شده بودند محمد سلوکی پشت تریبون قرار گرفت و درون ابتدا بیان کرد که قول می دهد خیلی صحبت نمی کند.

محمد احسانی دبیر چهارمین جشنواره جام جم درون پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به روند جشنواره عنوان کرد: امیدواریم این جشنواره از سال های بعد به شکل منظم و سالانه برگزار شود.

وی افزود: سیاست اولیه این بود که تمامي قالب ها را درون این دوره نداشته باشیم.

دبیر جشنواره جام جم با اشاره به اینکه هیات گزينش جشنواره همان مراکز و شبکه هایی بودند که این آثار را تولید کرده بودند، توضیح داد: داوران جشنواره از ابتدای دی ماه درون هر بخش آثار را داوری کردند.

درون بخشی از این مراسم عبدالعلی علی عسکری و مرتضی میرباقری برای تجلیل از خانواده شهید محسن خزاییان از شهدای مدافع حرم وب سايت ملی روی سن آمدند و از خانواده این شهید تجلیل شد و مخاطبان ایستاده این خانواده شهید را تشویق کردند.

مرتضی میرباقری معاون سیما درون این مراسم با اشاره به هدف برگزاری این جشنواره عنوان کرد: هدف این هست که از نرم افزار سازان و همکارانی که درون این چهار قالب نرم افزار سازی کرده اند و تنور تلویزیون را گرم می کنند قدردانی کنیم.

وی ادامه داد: ما درون وب سايت ملی بیش از ۵۰ شبکه استانی و ملی داریم که تمامي جمعیت را تحت پوشش قرار داده و تمامي مناطق جغرافیایی، شهرها، قومیت ها و زن و مرد از تمامي سنین می توانند مخاطب نرم افزار های تلویزیون جمهوری اسلامی باشند.

ما ۱۳ شبکه تخصصی هم داریم که مخاطب می تواند نرم افزار های مستند، معارفی، ورزشی و… را از آنها جویا شودمعاون سیما با اشاره به ساخت نرم افزار درون قالب های مختلف تصریح کرد: ما به تمامی ساختارهای نرم افزار سازی با موضوعات گوناگون درون شبکه های مختلف سیما می پردازیم که درون طول شبانه روز درون تمامی ساختارها درون تمامی موضوعات نرم افزار داشته باشیم.

میرباقری با اشاره به مخاطبان وب سايت ملی اظهار کرد: طبق آخرین نظرسنجی ها ۸۴ درصد از مردم ایران مخاطب تلویزیون هستند. مردم حدود ۳ ساعت و ۲۶ دقیقه تلویزیون تماشا می کنند و این مهم جز با تلاش های شما نرم افزار سازان مقدور نیست.

وی با مخاطب قراردادن دولتمردان از آنها تقاضایی کرد و اعلام کرد: تقاضای من این هست که آنها با وب سايت ملی مهربانانه تر برخورد کنند. ما نیازمندیم که آستانه تحمل مسئولان و سعه صدر آنها افزایش پیدا کند و این سبب افزایش سعه صدر مخاطب درون جامعه می شود و اگر همکاران ما خواستند انتقادها را درون نرم افزار ها  بیان کنند دچار معذوریت نشوند.

معاون سیما همچنین با اشاره به بودجه صداوسیما اعلام کرد: هرچند زمان بودجه بندی گذشته ولي تقاضای ما این هست که همان بودجه ناکافی که به سازمان اختصاص پیدا می کند به موقع داده شود. اگر ما درون تخصیص همین بودجه ناکافی با مشکل مواجه شویم نرم افزار سازی و تولید آثار دچار اختلال می شود حتی اگر بودجه مصوب کامل هم باشد همکاران ما دچار مضیقه هستند و تقاضای ما این هست که یک باره درون دسترس قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: یک تقاضا هم از رییس وب سايت ملی که پشتیبانی های ویژه مالی و معنوی او از حوزه تولید قرار گرفت، دارم که این پشتیبانی جدی تر باشد تا این رونق تولید ادامه یابد.

میرباقری درون پایان خطاب به هنرمندان و نرم افزار سازان با اشاره به مشکلات آنها اعلام کرد: ما علی رغم تمامي تنگناها ناچاریم به عنصر انگیزه و خلاقیت خود اتکا کنیم و نرم افزار های خوبی را برای مردم تولید کنیم.

بعد از پایان سخنان میرباقری کلیپی نمایش داده شد که درون اين به جمعی از هنرمندان سیما شامل بازیگران، کارگردانان، مجریان نيوز، ورزش، کودک و… اشاره شده بود که از شهاب حسینی از اولین مجری های سیما و محمدعلی کشاورز درون نقش پدرسالار تا سیروس مقدم، ایرج طهماسب، گیتی خامنه و… را دربر می گرفت.

علی عسکری رییس سازمان صدا و سیما سخنران بعدی این مراسم بود که درون سخنانی با درود و سلام بر بنیانگدار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب از شهادت تصویربردار شبکه العالم یاد کرد.

وی درون این مراسم اعلام کرد: جا دارد که از آقای میرباقری و تمامي همکارانشان که همت کردند و درون چند ماه گدشته نرم افزار ها را ارزیابی کردند تشکر کنم.

رییس صدا و سیما با اشاره به کلیپی که درون این مراسم با موضوع هنرمندان پخش شد، اعلام کرد: این کار خوبی که انجام شد و ۴۰ نفر از بزرگان همکار وب سايت تکریم شدند کار بزرگی بود.

عسکری تاکید کرد: بار سنگینی امروز بر دوش ماست. امروز رقبای فراوانی وجود دارند که متکی بر نظام سلطه هستند که موفقیت مردم ما را نمی خواهند و وب سايت های ماهواره ای اکثرا برخلاف منافع نظام اسلامی کار می کنند.

وی افزود: ما درون دوره ای هستیم که صاحبان فضای مجازی درون صحنه اند و هر روز سعی می کنند اثرات تخریبی خود را بیشتر کنند. اینها از طرف آمریکا و نظام سلطه حمایت می شوند و مجموعه سازمان ما باید با تمامي تخریب ها مقابله کند.

رییس صدا و سیما عنوان کرد: روزی که درون مجلس بودیم صحبت هایی شد که چقدر غیرتمندانه درون زمینه صیانت کشور تلاش می شود. درست هست که یک رویارویی فرهنگی با ملت ما وجود دارد ولي ملت ما یک ملت برتر با سوابق بزرگ هست و اگر تمامي هنرمندان خلاقیت به خرج دهند ما می توانیم بر دشمنان غلبه و درون هدایت انسان های این دنیا کمک کنیم.

عسکری اضافه کرد: ما باید تولیدکننده باشیم و آثارمان نه تنها درون کشور بلکه باید درون منطقه و کل جهان موثر باشد.

وی ادامه داد: ما کسانی را داریم که شیطنت آمیز درون حال تخریب فرهنگ هستند. شما نرم افزار سازان جزو برترین ها هستید، وب سايت ملی جزو برترین هاست و خیلی خوشحالم امشب این نرم افزار برای بهترین ها از این برترین ها ساماندهی شده هست. سیمای جمهوری اسلامی درون قله تاثیرگذاری درون کشور هست و درواقع خط الراس تلاش های صداوسیما درون سیماست.

رییس صداوسیما با اشاره به ویژگی های یک اثر حرفه ای تصریح کرد: ویژگی های یک اثر خوب این هست که هدفگذاری و جهت گیری اين مفید باشد، دوم از پشتیبانی مطالعاتی و تحقیقاتی کافی برخوردار باشد، سوم باید از عنصر زیبایی شناسی و جاذبه برخوردار باشد و این مثلث طلایی باید درون تمامي کارها حفظ شود.

وی اظهار کرد: پیشاپیش نوروز ۹۷ را تبربک می گویم و امیدوارم سال ۹۷ تلویزیون پررونق باشد. تلویزیون به افت رسیده بود ولي امروز رونق دارد و هر شب سه سریال جدید روی آنتن هست. خدا را شاکریم دو سریال فاخر حضرت سلمان و حضرت موسی به جریان افتاده هست و امیدوارم با موفقیت پیش بروند و دوباره خط الراس هایی را درون سریال سازی درون ابعاد جهانی رقم بزنیم‌.

میرباقری با اشاره به سفر به کشور مغرب برای گزينش لوکیشن سریال سلمان فارسی اعلام کرد: این سریال سه بخش ایران باستان، بیزانس و عربستان دارد که تنها بخش عربستان اين بزرگ تر از مجموعه مختار هست.

بخش بعدی این مراسم به تجلیل از داوود میرباقری اختصاص داشت که ابتدا کلیپی از سخنان بازیگرانی که با وی کار کرده اند همچون اکبر عبدی، رضا رویگری، فرهاد اصلانی و همچنین سخنانی از خود وی و پشت صحنه سریال های تلویزیونی اش پخش شد.

با پایان کلیپ که هنرمندان از سال ها همکاری از میرباقری گفته بودند و از اخلاق و شخصیت وی تعریف کردند لحظه ای تصویری از میرباقری روی پرده نمایش داده شد که اشک های خود را پاک کرد.

سپس علی عسکری و مرتضی میرباقری برای تجلیل از وی روی صحنه آمدند.

داود میرباقری با اشاره به سفر به کشور مغرب برای گزينش لوکیشن سریال سلمان فارسی اعلام کرد: این سریال سه بخش ایران باستان، بیزانس و عربستان دارد که تنها بخش عربستان اين بزرگ تر از مجموعه مختار هست.

وی افزود: من به تازگی از سفر مغرب آمدم و سوغاتی برای شما آوردم. کشور مغرب توانسته بافت تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کند و نکته ای دقت مرا جلب کرد که روی درب بسیاری از خانه های قدیمی دو دست به شکل مینیاتوری حک شده بود و من وقتی سوال کردم گفتند اینها دستان حضرت زهرا (س) هست که اگر بر هر خانه ای باشد اين خانه را از بلا حفظ می کند.

درون ادامه جوایز بخش های مختلف اعلام شد.

جوایز پویانمایی

بهترین فیلمنامه: سیاوش زرین آبادی، مهدی حیدریان برای «پهلوانان»

بهترین انیمیت: محمد مهدی احمدی سرپرست انیمیت «تاریخ از این ور»

بهترین موسیقی: عمران طاهری برای «بازمانده»

بهترین کارگردان: بابک و بهنود نکویی برای «روبی و جوجه ها»

بهترین طراحی فضا: بهروز یغماییان، نگار یغماییان، رامک امین کاظمی و احسان طاهری برای «موزه»

بابک نکویی بعد از دریافت جایزه خود اعلام کرد: بخشی از نوستالژی ما انیمیشن های تام و جری و پلنگ صورتی هست و آرزویمان این هست که بچه های دهه های بعدی با انیمیشن های ایرانی بزرگ شوند.

بهترین تهیه کنندگی: رضا تقدسی برای «مهارت های زندگی»

بهترین میان نرم افزار: علی درخشی، رضا علی اکبریان کاهانی برای «فوتبال مدرن»

بهترین کلیپ موزیکال: مهناز یزدانی و حسین نظرپور برای «شادمانه»

بهترین دستاورد فنی و هنری: وحید شاکری برای «رقص قاصدک ها»

طراحی شخصیت: محمد میروهابی برای «سارا و سامان»

جوایز مسابقات تلویزیونی

بهترین مسابقه میدانی: ناهار فامیلی به تهیه کنندگی بلال الفت از شبکه افق

بهترین کارگردانی مسابقه میدانی: تیپ مخصوص به کارگردانی مجید بهرامی مقدم از شبکه یک

بهترین مسابقه استودیویی: جادوی صدا به تهیه کنندگی حسین حسین خانی از شبکه سه

حسین خانی درون این مراسم با تبریک میلاد حضرت زهرا(س) بیان کرد: آقای میرباقری اعلام کرد که ۸۴ درصد بیننده داریم، من سی و چند سال هست که درون سازمان کار می کنم و هنوز هر بار می خواهم کار کنم لرزه به تنم می افتد اینقدر که تولید کارها سختی دارد. تلویزیون یک وب سايت مخاطب محور هست و درون سال هایی مخاطب این وب سايت کاهش یافت. باید جذابیت و رسالت وب سايت دوشادوش هم باشند. من فکر می کنم کم کاری وب سايت درون فضایی که از شبکه های مجازی ساخته شده موثر بوده هست.

بهترین کارگردانی مسابقه استودیویی: سیدوحید حسینی برای مسابقه دستپخت از شبکه یک

برترین اجرا: این جایزه با تقدیر از حسین رفیعی و جواد مولانیا به افشین زی نوری برای جادوی صدا درون شبکه سه و  هوش برتر درون شبکه نسیم اهدا شد.

بخش طراحی صحنه و دکور: لوح تقدیر برای پیمان قانع برای کودک شو درون شبکه نسیم. جایزه اصلی به مهدی هاشمی برای طراحی هوش برتر از شبکه نسیم رسید.

تقدیر ویژه هیات داوران: وحید مرتضوی برای نرم افزار های بشارت و اسرا

جایزه ویژه قرارگاه کارآفرینی: حسین افشار برای مستند مسابقه خانه ما

جوایز مستند

این نيوز تکمیل می شود…


مطالب پیشنهادی