تیتر یک روزنامه جام جم علیه «هجوم» و توضیح گروه هنر و تجربه - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۷ام اسفند ۱۳۹۶ فیلم

با پایان یافتن جشنواره برلین ودر حالی که نامزد شدن فیلم «هجوم» برای جایزه تدی به عنوان یکی از جوایز غیررسمی این جشنواره خبرساز شده بود، دور جدید حمله روزنامه‌های منتقد دولت به این فیلم و به گروه «هنر و تجربه» که این فیلم شهرام مکری را به نمایش عمومی گذاشته، آغاز شد و روزنامه جام جم ارگان صداوسیما تیتر یک امروز خود را به انتقاد از حضور این فیلم درون برلیناله اختصاص داد. همزمان شورای سیاستگذاری «هنر وتجربه» درباره این فیلم و جایزه تدی توضیحاتی داده هست.

روزنامه جام جم که تیتر یک صفحه اولش را به انتقاد از این فیلم اختصاص داده، درون گزارشی نوشته هست: «حواشی این فیلم وقتی شروع شد که از سوی جشنواره برلین اعلام شد که فیلم شهرام مکری نامزد دریافت جایزه از بخش غیر اخلاقی شده هست. این اتفاق عجیبی بود. قطعا وقتی فیلمی نامزد چنین بخشی شده هست، باید درون اين نگاه مثبتی به این پدیده زشت وجود داشته باشد. از اين بدتر اینکه چطور امکان داشت فیلمی درون جمهوری اسلامی ایران با حمایت سازمان سینمایی تولید شود که به این موضوع پرداخته باشد؟ چطور می‌شود سازمان سینمایی فیلمی اینچنین را راهی جشنواره برلین کرده باشد؟ فیلم ، محصول کانون ایران نوین هست؛ کانونی که ارتباط‌هایی با رییس گروه هنر و تجربه دارد و شهرام مکری کارگردان فیلم هم از اعضای شورای سیاستگذاری هنر و تجربه هست.»

درون ادامه این گفته آمده هست: «انتشار نيوز حضور فیلم سینمایی «هجوم» ساخته شهرام مکری درون میان نامزدهای جایزه «تدی» جشنواره فیلم برلین عجیب و بی سابقه بود. جایزه تدی جایزه‌ای هست که درون حاشیه جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و هیاتی مستقل به فیلم‌هایی که مضمونی همجنس‌گرایانه دارند اهدا می‌شود. منظور از هیات مستقل این هست که اعضای اين توسط کمیته جشنواره برلین گزينش نمی‌شوند. این هیات داوری از سازمان‌دهندگان جشنواره‌های فیلم مرتبط با همجنس‌گرایانه تشکیل شده هست. از میان فیلم‌هایی که درون جشنواره برلین حاضر می‌شوند، آنهایی که چنین مضامینی دارند درون قالب جایزه تدی با هم به رقابت می‌پردازند.»

توضیح گروه «هنر و تجربه»

به جز جام جم، روزنامه جوان هم امروز درون یادداشتی به شدت از این فیلم و گروه «هنر و تجربه» انتقاد کرد. شاید به دلیل افزایش انتشار این مطالب درون وب سايت‌های جناح اصولگراست که شورای سیاستگذاری «هنر و تجربه» متنی منتشر کرده و درباره ماجرا توضیح داده هست.

نیمی از این متن به توضیح درباره کلمه Queer و اصطلاح Queer Film اختصاص دارد و درون ادامه آمده هست: «درون نهایت بدبینی چنین تصور کنیم که چند نفر، یا یک منتقد خارجی، از یک فیلم ایرانی تعبیری کرده که ما دوست نداریم. آیا باید با تعبیر کسی فیلمی یا نهادی را محکوم کرد؟ بیش از سی سال هست که فیلم‌های ایرانی به خارج از کشور می‌روند، جایزه‌های مختلف می‌گیرند و منتقدان خارجی درباره‌شان نقد می‌نویسند و درون مواردی از اين‌ها تعبیرهای عجیب و غریب می‌کنند؛ تعبیرهایی که هموطنان نگران، از همین زاویه «کوییری!» (به معنای عجیب و غریبش ولي) با اين مفاهیم مشکل دارند. آیا باید فیلمساز یا نهادی را بابت تعبیر آدمی درون یک جای دیگر دنیا گوشه رینگ انداخت؟ با این استدلال می‌شود از فیلم‌های ارزشی هم تعبیرهای عجیب و غریب کرد. همچنان که زمانی منتقدی خارجی درون تفسیرش از یک فیلم ایرانی که خواهر و برادر خردسال به دلیل فقر یک جفت کفش‌شان را به نوبت به پا می‌کنند تعبیر به رابطه‌ای نامتعارف میان اين‌ها کرده بود. یا اصلاً می‌شود کلی از این تعبیرها از ذهن‌های بیمار و مسأله‌دار استخراج کرد؟»

گروه هنر وتجربه درون ادامه یادآوری کرده هست: «سینمای ایران پیش از این حداقل دو بار جایزه تدی را گرفته هست؛ یک بار برای فیلم «زهره و منوچهر» (میترا فراهانی) و «شرایط» (مریم کشاورز) که اتفاقا هر دو درباره مفاهیم جنسی بودند و هر دو جایزه اکنون درون موزه سینما هستند. ولي خوشبختانه این بار «هجوم» جایزه نگرفت. اين دو بار مناقشه‌ای ضرورت پیدا نکرده بود یا کسی حواسش نبود. این بار دانشمندی معنای کوییر را کشف کرد!»
درون پایان این متن از تعبیرها درباره فیلم شهرام مکری به بهانه جایزه تدی انتقاد شده هست: «نکته این هست که درون میان این تمامي نقد و نظر که درباره فیلم «هجوم» با آغاز نمایشش درون ایران شده، کسی درون داخل به چنین تعبیری نرسیده ولي حالا گروهی آویخته‌اند به جایزه تدی و تعبیر غلط‌شان از یک کلمه. همین عده درون موقع لزوم، مخالفان خود را ملامت می‌کنند که چرا تحت تأثیر القائات خارجی‌ها هستند و تسلیم برداشت‌ها و تعبیرهای اين‌ها می‌شوند؟ ولي انگار، اگر منافع جناحی ایجاب کند، ایرادی ندارد که از همان تعبیرها علیه رقیبان دسترس شود!»

۹۴۱۰


مطالب پیشنهادی