تیتر «شاه رفت» چگونه گزينش شد؟
۲۱ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم


بنابراين از خروج شاه درون ۲۶ دی‌ ۵۷ تیترهای ماندگاری منتشر شد که معروفترین آنها تیتر «شاه رفت» روی روزنامه‌های «کیهان» و «اطلاعات» بود.

به گفته سینماخبرهر چند رژیم پهلوی سانسور مطبوعات درون دوران پر هیاهوی دهه ۵۰ را یکی از راه‌های نجات خود از دست مخالفان حکومت می‌دانست، ولي روزنامه نگاران هم لحظه‌ای از فعالیت‌های خود دست بر نمی‌داشتند. بعضی ها با نیش و کنایه و برخی هم مستقیم گلایه‌ها را مطرح می‌کردند و طعم تلخ بی‌کاری، زندان و شکنجه را به جان می‌خریدند.

درون اواخر فصل پاییز ۵۷ و درون دولت نظامی ازهاری، نظامیان به ساختمان روزنامه‌ها حمله بردند و شرایطی را تعیین کردند که نتیجه اين اعتصاب و تعطیلی نزدیک به دو ماه روزنامه‌ها شد.

ولي زخم عمیق حکومت برتن روزنامه نگاران، مرهمی داشت که فقط درون دستان یک نفر بود. حضرت امام(ره) درون روز ۱۷ دی ماه ۱۳۵۷ با پیامی به اهالی مطبوعات، آب بر آتشی ریختند که هیزمش را پهلوی و دست اندرکارانش، تأمین می‌کردند.

پیام امام خمینی(ره) به اهالی مطبوعات به شرح زیر هست:

«از اعتصاب کنندگان محترم مطبوعات که زیر بار سانسور دیکتاتوری نرفتند، تشکر می‌کنم و اکنون که دولت غیرقانونی جدید مدعی برداشتن سانسور هست، آقایان به کار ادامه دهند و از اعتصاب بیرون آیند تا تکلیف ملت با دولت غیرقانونی معلوم شود.» (صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۳۵۲)

ولي درون زمان بختیار به ناچار و به دلیل اعتراضات فراوان کمی آزادی درون مطبوعات دیده می‌شد.

حضرت امام (ره) وقتی درایت بی‌وقفه روزنامه نگاران را می‌دیدند، به اين‌ها دل گرمی می‌دادند. ایشان درون مصاحبه با یکی از روزنامه‌ها درون ۱۴ بهمن ۱۳۵۷ می‌فرمایند:

«موضع اسلامی شما به ما رسیده هست. امیدواریم درون روزنامه اطلاعات‏ کوشش‏ کنید واقعیات را اين طور که هست، بازگو کنید؛ و سعی داشته باشید نوشته ‏های شما درون بطن انقلاب و ملت تفرقه نیندازد. اهل قلم، وظیفه خطیری دارند و باید هوشیار و مراقب باشند، چرا که یک کلمه به صورت مکتوب گاه می ‏تواند زیانبخش باشد… اسلام دین آزادی و آزادگی هست و بدیهی هست مطبوعات اسلامی نیز مطبوعات آزادی خواهند بود. سعی کنید وقتی انقلاب ملت ما یک انقلاب اسلامی هست، روزنامه شما نیز آینه‏ ای باشد که این انقلاب را بازگو کند؛ بنا بر این تمام تلاش شما باید متوجه تنویر افکار ملت از راه بیان کردن واقعیات اسلام و انقلاب ملت ایران باشد.» (صحیفه امام؛ ج۶،، ص ۳۹)

گذشته از ارتباط میان روزنامه نگاران و انقلابیان و درون رأسشان امام خمینی (ره)، اتفاقات جالبی درون پوشش ماجراهای مهم انقلاب اسلامی افتاد.

برای مثال بنابراين از خروج شاه درون ۲۶ دی‌ ۵۷ تیترهای ماندگاری منتشر شده هست. «شاه رفت» روی روزنامه‌های «کیهان» و «اطلاعات» بنابراين از سال‌ها میان مردم رواج داشته هست.

محسن صالح یار، سردبیر روزنامه اطلاعات درون اين زمان درون خاطرات شفاهی خود درون تاریخ ۲۴ دی‌ ۵۷، که سیدفرید قاسمی اين را نقل کرده هست، می‌گوید: «چون رفتن شاه قطعی هست و توانسته‌ایم تاریخ و حتی ساعت پرواز را هم به دست بیاوریم، باید پیش‌بینی کارها را بکنم. می‌دانم درون ساعتی که پرواز انجام می‌شود، رساندن تصوير به روزنامه و انعکاس جزئیات چگونگی انجام این حادثه مهم مقدور نیست.

از مدتی قبل مسأله تیتر اول روزنامه درون روز رفتن شاه فکر مرا به خود مشغول کرده هست.‌ همان دو کلمه را روی یک تکه کاغذ کوچک نوشتم و به مسئول فنی رساندم و پرسیدم: می‌توانی این دو کلمه را با دستگاه «آگران» طوری بزرگ کنی که تمام عرض بالای صفحه اول را بپوشاند؟ یکه خورد و اعلام کرد مگر تمام شد؟ گفتم: می‌شود، ولي فعلا فقط بین من و تو باشد. می‌خواهم کارمان را جلو بیاندازیم. ضمنا هم خودت درون آرشیو بگرد و یک تصوير از شاه و فرح با لباس زمستانی درون فرودگاه مهرآباد را پیدا کن که آنها را پشت به دوربین درون حال نزدیک شدن به هواپیما نشان دهد.

 از همان اولین ساعات صبح ۲۶ دی‌، خبرهای رسیده از دربار، نخست وزیری، فرودگاه مهرآباد و منابع دیگر نشان می‌دهد که امروز خروج شاه قطعی هست. مهم‌ترین قسمت تدارک کار امروز، قبلا دیده شده و فقط مسائلی نظیر استقرار خبرنگار و عکاس درون فرودگاه و نظایر اين باقی مانده هست. ناگهان صدای رئیس دفترم بلند شد که گوشی دیگری را به دستم داد و اعلام کرد: فرودگاه! صدای خبرنگار مستقر درون فرودگاه را شنیدم و کلماتش را به این شرح یادداشت کردم: هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ شهباز حامل شاه و فرح سر ساعت ۱۲:۳۰ از زمین بلند شد و من الان دارم با چشم مسیر اوج گرفتن اين را درون آسمان دنبال می‌کنم.»

خاطرات تیتر ماندگار «امام آمد» هم از جمله تیتر‌های ماندگار هست که فریدون صدیقی روزنامه نگار با سابقه این تیتر را زده بود. این روزنامه‌نگار درون این باره گفته بود: «درون روز ورود امام (ره) به همراه حسین پرتوی عکاس خبری برای تهیه گفته به فرودگاه رفتیم و جمعیت بسیار زیادی درون فضای سربسته سالن منتظر ورود امام خمینی (ره) بودند. مردم درون هنگام ورود رهبر انقلاب سرود معروف «خمینی ای امام» را سر دادند و به این ترتیب امام از فرودگاه به بهشت‌زهرا رفت.»

بنابراین درون مرور تاریخ انقلاب اسلامی ایران، نمی‌شود حرکت‌های انقلابی روزنامه نگاران و فعالان وب سايت را نادیده گرفت. حرکت‌هایی که بی‌تأثیر درون روایت هر چه بهتر مسیر بی‌پایان انقلاب اسلامی نداشتند.

 

انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی