توصیه های رهبر معظم انقلاب به هنرمندان - خبري سینمای ایران و جهان
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: خانه طراحان انقلاب اسلامی جدیدترین پوستر خود را مبتنی بر توصیه‌های امام خامنه‌ای به جامعه هنرمندان منتشر کرده هست.

به گفته سینماپرس، خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستری با عنوان «صدا، دوربین، هویت» با نگاهی مفهومی به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به جامعه هنرمندان کشور را تولید و منتشر کرده هست.

گفتنی هست حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درون دیدار جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر درون تاریخ ۱۳۸۰/۰۵/۰۱ فرموده‌اند:«همیشه توصیه من به هنرمندان و کسانی که با کار هنری سر و کار دارند، این هست که اینها را به بازیهای خطّی و سیاسی نکشانید. بحث حالا هم نیست؛ از زمانی که بنده رئیس جمهور بودم، هر گاه با وزرای ارشاد وقت و مسؤولان گوناگون مواجه می‌شدم، این نکته را می‌گفتم.

 توصیه‌های خاصی هم نسبت به‌اشخاص گوناگون داشتم که تمامي درون این جهت بوده که نگذارید خطوط سیاسی و جناحهای سیاسی و شبه‌حزبها بیایند و وارد این مقوله شوند و اين را قبضه کنند؛ زیرا درون این صورت تمامي چیز تباه خواهد شد.

ولي اشتباه نکنید؛ اين‌جایی که پای حفظ ارزشها و تداوم بخشیدن به آنهاست، یا صحبت از استحاله ارزشهاست، یک خط کشی وجود دارد؛ شما نمی‌توانید بگویید من نه این طرف هستم، نه اين طرف. مگر می‌شود؟ این می‌شود بی‌هویّتی. مگر میشود آدم به یک ارزش، هم معتقد باشد، هم نباشد؛ یک ارزشی را، هم پاس بدارد، هم ندارد؟ این‌جا آدم باید موضع گزينش کند و پای اين بایستد.

ولي من هیچ نفی نمی‌کنم؛ ممکن هست کسی اشتباه کند؛ درون این صورت انسان خطا را جبران می‌کند؛ کمااین‌که درون مواردی به بعضی از دوستانی که آثار خودشان را به من ارائه کردند یا از طریق دیگری من اين آثار را دیدم و به نظرات نقّادانه‌ای رسیدم – چه درون بازیها، چه درون محاوره‌ها و به قول شما دیالوگها، چه درون برخی از صحنه‌پردازیها – به آنها گفتم. ولي بعضی اصلاح کردند، بعضی هم اصلاح نکردند. ما از آنهایی که اصلاح کردند، تشکّر کردیم؛ ولي از آنهایی که اصلاح نکردند، هیچ وقت گله نکردیم که چرا اصلاح نکردید؛ چه برسد بالاتر از گله. به‌هرحال درون این‌جا حدودی وجود دارد. مگر میشود نسبت به این حدود بی‌تفاوت بود؟ همان‌طور که درون ابتدا گفتم، نمی‌شود نسبت‌به ارزشها بی‌تفاوت بود. این را نباید به حساب خطّ و جناح سیاسیِ «الف» و «ب» گذاشت. من درون زمان ریاست جمهوری درون یک سخنرانی که هر دو جناح حضور داشتند، گفتم شما مثل دو قبیله‌اید – قبیله «الف»، قبیله «ب» – دعواهای شما قبیله‌ای هست. امروز همان قبیله‌گرایی – ولي با شکلهای بدش – ادامه پیدا کرده که جای صحبتش این‌جا نیست؛ من با خود آنها درون میان می‌گذارم و می‌گویم. »


مطالب پیشنهادی