باشه آهنگر: به اسامی شهدا و اقلیت بودن آنها گیر دادند! - خبري سینمای ایران و جهان
۱۹ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس: نشست خبری فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ساخته محمد علی باشه آهنگر، عصر امروز ۱۸ بهمن ماه برگزار شد.

به گفته سینماپرس، نشست خبری سینمایی سرو زیر آب با حضور محمد علی باشه آهنگر (کارگردان)، سید حامد حسینی (تهیه کننده)، حامد آهنگر (فیلمنامه نویس)، علیرضا زرین دست (فیلمبردار)، عباس بلوندی (طراح صحنه و لباس)، حمید باشه آهنگر (تدوینگر)، امیرحسین قاسمی (صدا گذار) و همچنین بازیگران این کار مسعود رایگان، مینا ساداتی، رضا بهبودی، مهتاب نصیرپور، ستاره اسکندری و سیاوش چراغی پور برگزار شد.

باشه آهنگر درون مورد روایت این فیلم اعلام کرد: میشود فیلمنامه را هر جوری نوشت و جراحت های را برای برخی غلیض تر و یا رقیق تر کرد. قصه اصلی ما چون معراج الشهدا هست که این اتفاقات درون اين می افتد باید قسمتهایی حتماً نمایش داده می شد.

وی درون مورد احتمال عوض کردن ژانر کاریش اعلام کرد: سال ۹۰ تا ۹۵ که این فیلم را ساختم اتفاقات مختلفی برای من افتاد و حتی ویس جلویم گذاشتند تا ببینند من ملیت را بیشتر قبول دارم یا شیعه را… ۱۶ بار این فیلم نامه بازنویسی کردیم که کار بسیار سختی هست. امیدوارم شش سال شش سال نخواهم فیلم بسازم. از مخاطبان ولي تشکر میکنم که به من قوت قلب میدهند.

این کارگردان درون مورد طولانی شدن ساخت این فیلم اعلام کرد: این کشور برای تمامي هست. من سالها پیش بحث قومیتها را مطرح کردم که کاملا به امنیت ملی مرتبط هست. شهدای زرتشتی نسبت به جمعیتشان از شهدای شیعه بیشتر هستند. ما شهید کلیمی مسیحی زرتشتی و حتی بهایی داریم. به من درون این فیلم فشار می آوردند که زرتشتیان را بردار و اهل سنت را بگذار. مثلاً یکی از اشکالاتی می‌گفتند این بود: درون سکانس هور درون فیلمنامه نوشته شده بود پیکرها را با طناب به هم میبندند ولی جایی به من گفتند شما مثل فلان میخواهید اینها را به هم ببندید. من به آنها گفتم اگر یک سکانس کارگردانی کرده باشید میبینید که درون شب درون مه و فضای شیمیایی درون آب متوجه میشدید من این طناب دیده نمیشود و گفتم طناب نبندم از چه چیزی دسترس کنم، گفتند از روبان.

آهنگر درون مورد اسپانسرهای این فیلم اعلام کرد: بسیاری از بخشهای خصوصی ما ابتدا پولهایشان را از بخش دولتی گرفتند و آرام آرام رشد کردند. من آرزویم هست که درون بخش خصوصی تهیه کنندگان دلشان به فیلمنامه های من گرم شود.

این کارگردان درون مورد بخش هایی از فیلمنامه که درون مورد کشتار مکه درون دهه ۶۰ هم اعلام کرد: فیلمنامه قبل از فاجعه منا نوشته شده بنابراین اشاره به حادثه مکه به خاطر اتفاقات منا نبود.

حسینی راجع به هزینه این فیلم و اسپانسرهای چندگانه اش اعلام کرد: این فیلم با دقت به هزینه هایی که درون سال های اخیر برای فیلمهای دفاع مقدسی شده خیلی گران نشده هست. اعتقاد دارم با دقت به اشل فیلم و اینکه برای مثال ۹ هزار متر دکور ساختیم خیلی ارزان فیلم ساختیم. ما قطار را درون یک کوچه ۱۲ متری آوردیم. زمان پیش تولید و مقدمات آماده شدن بودجه طولانی شده ولی زمان تولید خیلی منطقی بوده هست.

ساداتیان با اشاره به اینکه درون این سالها همیشه پیشنهادات بازیگری او با بابک حمیدیان از سوی کارگردانان بوده هست اعلام کرد این موضوع کم کم ما را هم دارد ناراحت میکند.

از حاشیه های این فیلم به صدا درآمدن آژیر خطر درون سالن بود که گویا بر اثر دود سیگار اتفاق افتاده بود.

*تسنیم


مطالب پیشنهادی