باران کوثری: نقشم درون «عرق سرد» شاه نقش بود - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۱۸ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

نشست خبری فیلم سینمایی «عرق سرد» ساخته سهیل بیرقی درون حالی برگزار شد که برخی سوال‌ها و اظهار نظرهای حاضران درون نشست سبب تنش می‌شد. بیرقی درون این نشست تاکید کرد که داستان تمامي فیلم‌های سینمایی براساس یک زندگی واقعی ساخته شده و هر کس می‌تواند ادعا کند یک فیلم بازتاب زندگی اوست. باران کوثری بازیگر نقش اصلی این فیلم هم اعلام کرد که با شرایط فیزیکی که داشت، خوشحال هست که سهیل بیرقی برای ایفای نقش یک زن فوتبالیست به او اعتماد کرد.

این نشست با حضور سهیل بیرقی؛ کارگردان، مهدی داوری؛ تهیه‌کننده،کامران حجازی؛ مجری طرح، فرشاد محمدی؛ مدیر فیلمبرداری، باران کوثری، امیر جدیدی، سحر دولتشاهی ، لیلی رشیدی و هدی زین‌العابدین بازیگران فیلم با اجرای محمود گبرلو امشب سه شنبه هفدهم بهمن‌ماه درون پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.

درون این نشست بیرقی درباره دغدغه ساخت این فیلم و ادامه این مسیر توضیح داد: «قطعا من شهر پیرامونم را می‌سازم. این فیلم هم ادامه فیلم «من» هست و هم نیست. برخی مولفه‌ها را که درون اين فیلم نبود، درون «عرق سرد» آورده‌ام و این نگاه به جامعه‌ام را ادامه خواهم داد.»

کارگردان «عرق سرد» درون مورد کاراکتر منفی این فیلم که کارمند تلویزیون هست اعلام کرد: «تفکری درون تلویزیون حاکم هست که ریاکارانه هست و ولي این مدیوم تولیداتی داشته که خیابانها را خلوت می کرد. ولي درون مورد نقد یک مجری تلویزیون باید بگویم حتما کارمندان شریف بسیار زیادی این سازمان دارد ولی من قصدم نقد افرادی بود که درون تلویزیون ریاکاری می کنند.»

فرشاد محمدی درباره فیلمبرداری این فیلم اعلام کرد: «درون این فیلم سعی کردم خودم را با روایت همراه کنم و از تمامي جاذبه‌های بصری دسترس کنم. درون این فیلم کار ویژه‌ای صورت گرفته هست که امیدوارم مخاطبان متوجه اين شوند.»

بیرقی درون توضیح اینکه چرا درون دو فیلمی که ساخته هست علاقه‌مند به نشان دادن زن‌های عصیانگر هست و ریشه این موضع کجاست، اعلام کرد: «من واقعا خودم ریشه این موضوع را نمی‌دانم و دنبالش هم نمی‌گردم. مسئله‌ای درون ناخودآگاه من وجود دارد که اگر بخواهم دنبالش بگردم اين ناخودآگاهی و زیبایی‌اش را از دست می‌دهم. زن ها قیام می‌کنند برای همین این فردیت وجود دارد. هشت نفر ورزشکار وجود دارند که به خاطر عدم اجازه همسرانشان نتوانستند به اردوی تیم ملی بروند. ماجرای مجری بودن همسر این ورزشکار که وابسته به سازمانی قدرتمند هست بار دراماتیک برای ما داشت.»

بیرقی درباره فضای نرم افزار زنده تلویزیونی که درون فیلم نشان داده هست، توضیح داد: «من به همراه امیر جدیدی به پشت صحنه سه نرم افزار زنده تلویزیونی رفتیم که درباره این فضا شناخت کاملی پیدا کنیم. جمله «ادامه نرم افزار تا لحظاتی دیگر» را هم که درون صحنه آخر می‌بینید به این دلیل به کار بردم که برای نسل ما جمله نوستالژیکی هست.»

باران کوثری درباره بازی درون این فیلم و کم کردن ۲۱ کیلو وزن برای ایفای این نقش اعلام کرد: «من خوشحالم که با وجود شرایط فیزیکی که داشتم، سهیل بیرقی به من اعتماد کرد و این نقش  را به من داد. این نقش، شاه نقش هست و از ایفای اين بسیار لذت بردم. جدا از اینکه سوژه و فیلم جذاب بود. نقشم را هم بسیار دوست داشتم. کار درون تاتر هم بسیار برایم وسوسه‌انگیز هست. سال‌هاست که از سینما ناامید شده‌ام و تنها برای اینکه گذران زندگی کنم، یکی دو فیلم درون سال بازی می‌کنم. از خانم دولتشاهی ممنونم که آقای بیرقی را بابت من مطمئن کرد.»

مهدی داوری تهیه کننده «عرق سرد» نیز درباره سرمایه گذاری فیلم اعلام کرد: «این فیلم سرمایه‌گذار مستقل داشته هست. سرمایه‌گذاری از سوی کسانی که دارای بنگاه‌های اختصاصی هستند، بسیار اتفاق خوبی هست که می‌تواند به رشد سینما کمک کند.»

باران کوثری با اشاره به اینکه این شخصیت و این فیلم برگرفته شده از زندگی یک ورزشکار خاص نیست، اعلام کرد: «این اتفاق برای ورزشکاران زن زیادی اتفاق افتاده هست و تنها مربوط به خانم اردلان نمی‌شود. کسی تاکنون درباره این موضوع ادعایی نکرده هست. حتی من یک بار هم خانم اردلان را ندیدم و اصرار داشتم که این شخصیت را خودم بسازم و از کسی الهام نگیرم.»

درون ادامه یکی از خبرنگاران وب سايت های اصولگرا از بیرقی پرسید با دقت به مهم بودن حقوق زنان برای کشورهای خارجی و این که این فیلم می تواند برای بسیاری از خارجی ها خوراک ایجاد کند، آیا قبول می کند که این فیلم را به جشنواره های بین المللی، ندهد؟ که بیرقی از پاسخ به این پرسش خودداری کرد.

لیلی رشیدی درون پایان و درون پاسخ به سوال یکی از حضار که «عرق سرد» را یک فیلم فمینستی خواند، اعلام کرد : «به چه علت ما از یک قانونی که به شدت عقب افتاده هست، دفاع می‌کنیم؟ بسیاری از قوانین ما از جمله قصاص بچه‌های زیر ۱۸ سال درون طول زمان عوض شده هست. هر موضوعی درون گذر زمان باید عوض شود. اصرار نکنیم روی قوانین تاریخ گذشته؛ این ظلم به نسل‌های بعدی ماست.»

 ۹۴۱۲


مطالب پیشنهادی