اگر هیات داوران جشنواره دو فیلم سینمایی را داوری نمی‌کردند، سکوت می‌کردید؟ - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

دلیل غیبت دو فیلم مستند و یک انیمیشن حاضر درون بخش مسابقه جشنواره فجر سی و ششم با صحبت‌های رسول صدرعاملی داور جشنواره روشن شد و او اعلام کرد که اعضای هیات داوری اصلا این سه فیلم را داوری نکردند و به دبیر جشنواره اعلام کردند بر پايه صلاحدید خود درون اختتامیه از این فیلم‌ها تقدیر کند. حالا تهیه کننده و کارگردان مستند «زنانی با گوشواره‌های باورتی» با انتشار نامه‌ای به دبیر جشنواره به شدت به این اقدام اعتراض کرده‌اند.

مرتضی شعبانی تهیه کننده و رضا فرهمند کارگردان مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» -که درون کنار مستند «بانو قدس ایران» و انیمیشن «فیلشاه» درون جشنواره حاضر بود- درون نامه خود به ابراهیم داروغه زاده بعد از اشاره به بی‌مهری‌ها به مستندسازان نوشته‌اند: «جناب آقای داروغه‌زاده، لازم هست یادآوری کنیم که تصمیم ورود فیلم‌های مستند و رقابت اين‌ها درون بخش سودای سیمرغ بسیاری از مستندسازان را امیدوار کرد که شاید زحمات آنان این‌گونه دیده شود. و لابد جنابعالی به عنوان دبیرجشنواره از این تصمیم و دلایل اين مطلع بوده‎اید. ولي اين‌چه درون داوران محترم دربرنامه هفت و روی آنتن زنده شبکه سوم سیما بیان کردند یکی از تلخ‌ترین لحظات سینمای مستند بود. اين‌جا که داوران به صراحت اعلام کردند دو فیلم مستند راه یافته به بخش سودای سیمرغ را اصلا داوری نکرده‌اند! جناب آقای دبیر آیا سینمای مستند این کشور اين‌قدر یتیم گردیده که حتی هیات داوران، ورود به داوری اين نداشته و تأسف آورتر اين‌که درون همان نرم افزار پیشنهاد می‌دهند که خوب هست از دو فیلم مستند حاضر درون جشنواره تقدیر به عمل آید!»

این دو سینماگر درون ادامه نامه خود سوال کرده‌اند: «آیا این جزئی از سیاست جشنواره بوده هست؟ اگر به جای این دو فیلم مستند داوران درباره دو اثر سینمایی چنین تصمیمی گرفته بودند، جنابعالی و هنرمندان این گونه سکوت اختیار می‌کردید؟ اگر هیات داوران به صلاح‌دید خود و بدون درون نظر گرفتن آیین‌نامه جشنواره اقدام به این عمل نموده، از شما به عنوان دبیر جشنواره خواهان بیان شفاف دلیل این موضوع هستیم.»

درون پایان نامه فرهمند و شعبانی آمده هست: «آقای دبیر ما به عنوان عضوی از جامعۀ سینمای مستند این سرزمین، نگاه هیات داوران به نمایندگان این سینما را توهین‌آمیز و برخلاف آیین‌نامه جشنواره می‌دانیم. و از جنابعالی می‌خواهیم که با شفافیت و صراحت این موضوع را بررسی و نتایج اين را به جامعه سینمای مستند اعلام فرمایید.»

۹۴۱۰


مطالب پیشنهادی