انتقاد مهناز افشار از «برخورد غیرانسانی» شهرداری بروجرد با کودکان کار - سینمای ایران - نيوز و گفته - iCinema
۱ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

انتشار تصاویری از کودکان کار بروجردی که به جرم «آب‌نبات فروشی» دستگیر شده بودند و مانند مجرمان از آنها تصوير گرفته شده بود، بازتاب منفی زیادی درون شبکه‌های اجتماعی داشت. این تصاویر را کانال تلگرامی شهرداری بروجرد منتشر کرد. مهناز افشار بازیگر سینما که به عنوان سخنگوی پویش «بدسرپرست تنهاتر هست» فعالیت می‌کند، درون نامه سرگشاده به معصومه ابتکار معاون رییس جمهور درون امور زنان و خانواده از برخورد با این کودکان انتقاد کرده هست.

افشار درون نامه خود با انتقاد از عملکرد نهادهای مسئول درون برخورد مجرمانه با کودکان کار نوشته هست: «حتما نيوز دارید و حتما شنیده‌اید، شاید هم اين تصویر موهن و سراسر اندوه را دیده‌اید؛ شهرداری بروجرد درون یک رفتار غیرانسانی، کودکان قربانی فقر و خشونت و آسیب‌دیده از کار درون خیابان را دستگیر کرده و از اين‌ها که به ردیف با سرهای پایین ایستاده‌اند، همچون مجرمان سابقه‌دار تصوير گرفته و با افتخار درون کانال رسمی‌اش منتشر کرده هست، انگار نه انگار که فرد فرد ما به عنوان شهروندان جامعه به خاطر به وجود آمدن فاجعه کودکان کار و آسیب دیده مقصر و گناهکاریم. فاجعه‌تر آنکه بلافاصله بعد از انتشار این تصوير و تقبیح اين از سوی وب سايت‌ها نایب‌رئیس شورای شهر بروجرد، لابد برای حفظ آبرو مصاحبه‌ای کرده و گفته که با خاطیان که روابط عمومی شهرداری بروجرد باشد برخورد خواهد شد، ولي نه به خاطر دستگیری کودکان، که به دلیل انتشار تصاویر آنان!»

این بازیگر درون بخش دیگری از نامه خود به ابتکار از دیگر اتفاق‌های چند ماه اخیر هم انتقاد کرده هست: «یک روز درون تهران به اسم ساماندهی کودکان کار و خیابان و به بهانه زیباسازی شهر، عملیات تعقیب و گریز علیه کودکان راه می‌اندازند، درون مشهد بر تن همین کودکان یونیفرم رسمی بهزیستی را تن می‌کنند که مثلا کار کودک و خیابان‌گردی‌اش را قانونی کرده باشند و حالا هم که درون بروجرد برایشان سنگ تمام گذاشته‌اند! کی و کجا قرار هست برای این کودکان و رنج‌هایشان کاری کنیم خدا می‌داند. ای‌کاش اگر برای حل مشکلاتشان قدم برنمی‌داریم، نمک بر زخم کاری‌شان نپاشیم.»

افشار درون پایان نامه سرگشاده خود درخواست‌های خود را مطرح کرده هست: «به عنوان یک شهروند، به عنوان یک مادر و به عنوان سخنگو و نماینده پویشی متشکل از بیش از ۴۵۰ هنرمند از شما تقاضا دارم پیگیر حقوق پایمال شده کودکان بروجردی باشید. ما منتظر لبخند این کودکان هستیم.»

۹۴۱۰


مطالب پیشنهادی