آیا آرنوفسکی یک کعب الاحبار هست؟ - خبري سینمای ایران و جهان
۱۰ام بهمن ۱۳۹۶ فیلم

سینماپرس:جدای از نگرش کفرآمیز آرنوفسکی به خدا و خلقت، موضوع فرامتنی فیلم لذت شهرت و خودشیفتگی پنهان دنیای سلبریتی‌ها و غرور و قدرت طلبی انسان معاصر و جریان‌های سیاسی و اجتماعی متفاوتی هست که هرکدام با کنشی دیگری را وادار به واکنش کرده‌اند. اگر با نگاه فلسفه تاریخی بخواهیم این واقعیت را تبیین کنیم باید از اين به نظریه هگلی سنتز رجوع کنیم.

به گفته سینماپرس؛ فیلم The mother آخرین ساخته «دارن آرنوفسکی» به جرات یکی از گیراترین و جذاب‌ترین فیلم‌های سالی که گذشت بود. «مادر» که می‌توان تفسیرهای متفاوتی از چیستی داستان اين داشت و ولي موضوع خلقت و داستان آدم و حوا نزدیک‌ترین قصه ممکن هست، روایتی عذاب آور و تکان دهنده از واقعیتی به نام «خودشیفتگی» هست. خودخواهی و تبختری که تمامي چیز را برای رسیدن به مقصد و آرزوی خود می‌خواهد حتی عشق را.

داستان فیلم را تقریبا تمامي می‌دانند، داستان مرد و زنی که درون خانه‌ای به تنهایی زندگی می‌کنند ولي با آمدن مرد و زنی بیگانه به منزل آنان و ورود به قسمت ممنوعه ورق برمی‌گردد و اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد.

مرد خانه که نویسنده هست تمام هم و غم‌اش این هست که نوشته‌های او دیده شوند و به شهرت برسد. بدون اینکه نظری از همسر خود بخواهد تمام نرم افزار‌ها را مطابق میل و خواسته خود پیش می‌برد تا آنجا که منزل را تبدیل به یک جهنم اساسی می‌کند. این سیر تا جایی پیش می‌رود که قلب همسرش که نماد عشق هست را به یغما می‌برد و بعد از نابودی کامل خانه بار دیگر تمامي چیز از پايه مانند خلقتی دیگر شروع می‌شود.

آنچه که محور تمام شرارت‌ها درون قسمت‌های پایانی فیلم، که لحظات اوج درگیری و رخدادهای بهم پیوسته هست، خودشیفتگی و غرور مرد یا همان «خدا» هست. او با اجازه ورود طرفداران و علاقه‌مندان خود به داخل خانه منجر به نابودی فضای صمیمی و عاشقانه‌ای که همسرش مهیا کرده بود می‌شود، شخصیت و عزت زنش را نادیده می‌گیرد و بنابراين از اين صحنه‌هایی از تاریخ و رویدادهای حساس اجتماعی و سیاسی آغاز می‌شود.

جدای از نگرش کفرآمیز آرنوفسکی به خدا و خلقت، موضوع فرامتنی فیلم لذت شهرت و خودشیفتگی پنهان دنیای سلبریتی‌ها و غرور و قدرت طلبی انسان معاصر و جریان‌های سیاسی و اجتماعی متفاوتی هست که هرکدام با کنشی دیگری را وادار به واکنش کرده‌اند. اگر با نگاه فلسفه تاریخی بخواهیم این واقعیت را تبیین کنیم باید از اين به نظریه هگلی سنتز رجوع کنیم.

توضیح آنکه با برتری طلبی هرنحله فکری و یا سیاسی موجود درون دنیا از همان ابتدای تاریخ خلقت که توالد نسل با فرزندان آدم و حوا یعنی هابیل و قابیل شروع شد زنجیره حلقه‌های دنباله‌دار تاریخ آغاز گشت. این یک پیام بیشتر ندارد: تاریخ خلقت و داستان زندگی انسان جنگ بر سر قدرت طلبی و انتقام هست، یک رشته ملعون و متعفن از هستی. اوج نگاه نهیلیستی فیلم دقیقا آخر اين هست. جایی که خدا با بازی «خاویر باردم» عشق تنها را از مادر می‌گیرد و بار دیگر عالم را خلق می‌کند. ولي نه برای زیبایی و صلح انسان‌ها بلکه برای آنکه دیگران او را ببیند و پرستش کنند، برایش صف بکشند و امضا بگیرند، کف و سوت بزنند و از فرط علاقه‌مندی و اشتیاق نسبت به او جان بدهند. این تکبر و خودخواهی خدایی هست که عالم را خلق کرده هست.

هر دستگاه سیاسی برای نفی دیگری بر اين خط بطلان می‌کشد و دیگری برای نابودی سومی اين را از بین می‌برد. این پروسه آنقدر وسیع می‌شود که کار به ارتش و نیروهای نظامی می‌کشد. جنگ و خونریزی دامنه خود را به تمام جهان می‌کشد و درون این وانفسا انسان‌های فقیر و بی‌پناه گرسنه و تشنه و آواره درون کمپ‌ها به دنبال عامل اصلی این وضعیت می‌شوند: منبع الهام.

جنیفر لارنس درون نمایی از فیلم دلهره آور مادر

منبع الهام شاعر فیلم (خدا) که همسر وی و دربردارنده فرزندی هست که قرار هست به دنیا بیاید. زمانی که مادر -که شاید مریم مقدس باشد- باردار می‌شود، مرد یکباره ایده شعر جدید خود را پیدا می‌کند، شروع می‌کند به نوشتن و بعد از اتمام اين را چاپ می‌کند. این کتاب که خود کنایه دیگری به فعل خلق کردن دارد عاملی می‌شود که بعد از اتفاقات واپسین می‌افتد.

ولي فرزند جديد‌ای که درون راه هست زمانی حقیقتش هویدا می‌شود که بر روی دست منتظرانی که ذکر هله لویا را می‌گویند، تقدیس می‌کنند. او منجی هست. منجی که بیچارگان و درماندگان انتظار او را می‌کشند تا از فلاکت نجاتشان دهد. ولي منجی به علت خودخواهی ملت و توحش برآمده از اين و بزدلی درون یک اين نابود می‌شود و توسط مردمان پلید جهان همراه با درد خورده می‌شود! منجی انسان‌ توسط خود انسان به قتل می‌رسد.

مرد که می‌داند چه خواهد شد برای انکه باز بیشتر تقدیس شود فرزند را مخفیانه چون فرعون از آغوش مادر می‌رباید و به دامن جمعیت دیوانگان می‌سپارد. این نیز صحنه دیگری از خود شیفتگی وی هست.

زنجیره تاریخی فیلم نهایتا توسط مادر پاره می‌شود. او از دست خودخواهی‌های مرد به تنگ می‌آید و خود و تمام هستی را به آتش جهنم می‌کشد.

موضوع خودبرتر بینی انسان معاصر قبل‌تر درون فیلم جالب این کارگردان یعنی «قوی سیاه» نیز دیده شده بود. درون قوی سیاه نیز رقاص باله با بازی «ناتالی پورتمن» آروزی ایفای نقش قوی سیاه را درون نمایشنامه باله را درون دل دارد. او آنقدر درون توهم قوی سیاه غوطه‌ور می‌شود و درون گردآب هوس می‌چرخد که ناگهان خود را مانند یک قوی سیاه می‌بیند که از استخوان‌هایش بال و پر بیرون می‌زند! بنابراین آرنوفسکی نیز از وضعیت تبختر و حرص و آز مردمان این کره خاکی درون رنج هست و از این رنج می‌نالد همانطور که درون فیلم «مرثیه‌ای برای یک رویا» گیج و مبهوت شدگی انسان‌ها و مصرف زدگی و اسارت آنان توسط غذا و دارو را ترسیم می‌کند، ولی او هوشمندانه به ما می‌گوید که قدم درون این راه از ابتدا اشتباه بوده هست.

آرنوفسکی دقیقا نقشی که درون فیلم ایفا می‌کند نقش سیث یا ابلیس درون ماجرای «الوهیم» هست. انسان‌هایی دانشمند به نام الوهیم توسط سفینه‌های فضایی پیشرفته به نام «یوفو» به روی زمین آمده و از طریق علم ژنتیک حیات هوشمند نوین را بر روی کره زمین خلق کرده‌اند. الوهیم همانند بشریتِ روی زمین هستند ولي با علمی بیست و پنج هزار سال پیشرفته تر!. الوهیم درون زبان عبری کلمه‌ای جمع و به معنی «کسانی که از آسمان آمدند» می‌باشد که مفرد اين «الوها» هست. الوهیم درون سیاره‌ای پیشرفته و پاک و سرشار از لذات زندگی می‌کنند که با تکنولوژی بسیار پیشرفته ای به زندگی جاودانی دست پیدا کرده اند، رهبر اين‌ها (ریاست انجمن جاودانگان) یهوه یا الله یا همان هورس، یا زئوس هست. درون مقابل این مجموعه ابلیس یا ست یا شیطان قرار دارد که می‌خواهد با جمع‌آوری سند و مدرک از جنگ و خونریزی و جنایات انسان بر روی کره زمین به یهوه و دانشمندانش و ساکنان سیاره‌شان ثابت کند که خلقت انسان بر روی زمین، کاری بیهوده، اشتباه و خطرناک بوده هست.

او ولي الوهیمی که وجود ندارد را ندیده هست ولي به وجود خدا سخت باور دارد. آرنوفسکی می‌خواهد درون فیلم مادر شیطان صفتانه داستان خلقت را سخره بکشد و ضمن اين خودشیفتگی فعلی بشر را نیز ماحصل روحیه و خلق پدرانه پروردگار عالم بداند.

این حرکت وی ریشه درون عمری فعالیت یهودیان افراطی و انحرافی و لابی‌های فرهنگی صهیونیزم از ابتدای تاریخ یهود دارد. آنانی که درون زمان پیامبر اسلام نیز با خلق اسرائیلیات قصد انحراف حقیقت دین و مقدسات را برای تبلیغ آئین کابالا دارند. درون زمان عتیق پدران وی از روش کتابت و قصه گویی و شاعری این عملیات را اجرا می‌کردند و درون زمانه فعلی با سینما که بهترین، عمیق‌ترین و سریع‌ترین راه ممکن هست.

اسرائیلیات امروز ولي بسیار مخرب‌تر از سالیان دور هست. جدای از قدرت چشمگیر تکنولوژی روز، تغییر فضا و گزينش داستان‌های مهم و کلیدی دینی مانند نوح که آرنوفسکی فیلمی نیز درباره او ساخت و همینطور قصه آدم و حوا حساسیت کار را بالا می‌برد.

شاید باورش سخت باشد ولی بنظر می‌رسد امروز روایت صحیح و حقیقی از دین و داستان‌های انبیا و ادیان از نان شب واجب‌تر باشد.

* حمید صنیعی منش


مطالب پیشنهادی